تماس با مشاور
0912-0446505

آموزش مسایل حقوقی ازدواج

آموزش مسایل حقوقی ازدواج

نکاح یا ازدواج

نکاح اصطلاح شرعی و قانونی ازدواج است که در جامعه ایرانی و عامه مردم  از آن بعنوان ازدواج یاد می کنند این نکاح قراردادی است که به موجب آن زن و مرد با یکدیگر زندگی مشترکی را آغاز میکنند که برای هریک از آنها علاوه بر حق و حقوق عاطفی و اخلاقی، حقوق بسیاری برای مسایل قانونی برای تعهد بیشتر و حفظ حقوق فردی در ازدواج در نظر گرفته شده است.در احکام اسلام مسایل حقوقی ازدواج بسیار مهم میباشد. و بر اساس آن بنیان خانواد شکل میگیرد

ازدواج در اسلام به دو صورت میباشد که در ایران و در کشورهای اسلامی از این روال تبعیت میکنند. انواع ازدواج در جامعه ایران نیز متداول میباشد. که در ادامه به معرفی آن میپردازیم.
• ازدواج دائم
• ازدواج موقت

مسایل حقوقی ازدواج دائم

ثبت ازدواج دائم، برای مردان الزامی است . از آنجا که ثبت ازدواج دائم اجباری است و عدم ثبت برای مرد مجازات زندان در پی خواهد داشت، مردان به دو روش این ازدواج را ثبت می کنند
• یا اینکه به دادگاه مراجعه کرده و اجازه ازدواج مجدد را از دادگاه میگیرند که در صورتی دادگاه اجازه میدهد که مرد بتواند عدم تمکین زن را اثبات کند.
• یا ازدواج به صورت عادی انجام میشود و سپس زن دوم از مرد شکایت میکند تا ازدواج را ثبت کند.
هنگام مراسم عقد و ازدواج، بیشتر دختران و پسران بخاطر شادی و هیجان فراوان، بدون این که شرایط ۱۲گانه مندرج در سند ازدواج را با دقت مطالعه کنند و از مفاد آن به طور کامل باخبر شوند، چشم‌بسته بندهای مختلف را امضا می‌کنند.

 شروط طلاق از طرف زن

شروط طلاق از طرف زن

عقدنامه و شروط طلاق از طرف زن

پس با تحقق هر یك از این شروط و اثبات آن در دادگاه، زن می‌تواند با استفاده از وكالت ضمن عقد با مراجعه به دادگاه خانواده و پس از قطعیت حكم نسبت به اجرا و ثبت صیغه طلاق در دفتر رسمی ثبت طلاق اقدام كرده و خودش را مطلقه كند.
• اگر مرد به مدت شش ماه نفقه زن را ندهد
• اگر زن بتواند سوء رفتار مرد (فحش دادن، توهین، کتک زدن و یا تهدید) را اثبات کند.
• اگر مرد بیماری خطرناکی که قابل درمان نباشد داشته باشد.
• اگر مرد دیوانه باشد و امکان برهم زدن عقد وجود نداشته باشد.
• مرد به کاری اشتغال داشته باشد که مخالف آبروی زن باشد.
• محکوم شدن مرد به مجازات ۵ سال حبس و یا بیشتر.
• اعتیاد به مواد مخدر و یا مشروبات الکلی که به زندگی آسیب وارد شود.
• غیبت و ترک زندگی از طرف مرد به مدت شش ماه پشت هم.
• محکومیت مرد به هر جرم و مجازات.
• بچه دار نشدن مرد بعد از گذشت پنج سال.
• مفقود الاثر شدن مرد بعد از شش ماه از مراجعه زن به دادگاه.
• ازدواج مجدد مرد بدون اجازه همسر خود

شروط قابل انعقاد در عقدنامه

طرفین عقد می‌توانند هر شرطی که مخالف با مقتضای عقد مزبور نباشد در ضمن عقد ازدواج یا عقد لازم دیگر بنمایند. که از جمله:
حق تعیین مسکن: زمانیکه میخواهند سند ازدواج را تنظیم کنند، زن میتواند برای خود حق تعیین مسکن را در نظر بگیرد.
حق طلاق: حقی است که زوجه بواسطه این حق میتواند از طریق دادگاه بدون لزوم حضور همسر طلاق بگیرد که میتواند این حق مطلق باشد و یا ضمن شروطی به زوجه داده شود.
حق اشتغال به کار: حقی است که به زن اجازه کار کردن دربیرون از منزل بدون نیاز به اجازه شوهر میدهد.
حضانت فرزندان پس از طلاق : با عقد این شرط در عقد نامه زن میتواند حضانت فرزندان پس از را بدون گذشت از هیچ یک از حقوق خود به صورت دایمی داشته باشد.
تقسیم اموال بصورت مساوی میان زوجین: در این شرط تمامی اموال بدست آمده پس از ازدواج میان زوجین بصورت مساوی تقسیم میشود.
اجازه خروج از کشور: زوجه اجازه دارد از هم اکنون هرگاه خواست به خارج از کشور برود و نیاز به اجازه مجدد زوج ندارد، چه برای اخذ یا تمدید یا تجدید گذرنامه و این اجازه دائمی است.
و شروط بسیار دیگری را زوجه میتوانند در عقدنامه لحاظ کنند.

مسایل حقوقی ازدواج موقت

در حالت کلی ثبت ازدواج موقت لازم نیست مگر با توافق زن و مرد و یا باردار شدن زن.
در صورتیکه شوهر قصد ازدواج مجدد چه به صورت دائم و چه به صورت موقت را داشته باشد باید حتما اجازه همسر اول خود را داشته باشد و اگر بدون اجازه زن باشد همسر اول میتواند با توجه به شروط ضمن عقد طلاق بگیرد.
به دلیل اینکه اثبات ازدواج مجدد مرد در موارد بسیاری دشوار میباشد، معمولا زنان به نتیجه ای نمیرسند. دلیل آنهم اینست که ازدواج موقت نیازی به ثبت ندارد و زن نمیتواند از طریق دفترخانه آنرا اثبات کند.
در ازدواج موقت زن و مرد میتوانند شرط کنند که ماهیانه به زن نفقه تعلق بگیرد ولی در صورت فوت مرد و یا زن، هیچکدام از دیگری ارث نمیبرند.

بخشیدن مهریه

بخشیدن مهریه

بخشیدن مهریه

اگر زن در طول زندگی به هر دلیلی بخواهد مهریه اش را ببخشد، باید از راه و رسم قانونی آن وارد شود. به طور مثال قبل از اینکه عقد ثبت شود امکان بخشش مهریه وجود ندارد.
درثانی جهت بخشش مهریه اصلا نیاز نیست که به دادگاه مراجعه کنید مثلا همسر شما روی یک کاغذ می نویسد من مهریه خودم را به همسرم بخشیدم و بعد امضا و اثر انگشت می زند و این خودش مدرک است. با این حال بهتر است زوج جهت محکم کاری به دفتر خانه اسناد رسمی مراجعه کند و این عمل را ثبت کند. این اقدام همان اقرارنامه ثبتی است و بعد از ثبت٬ نامه ای به دفتر ثبت ازدواج که قبلا آنجا ازدواجشان ثبت شده نوشته شده تا آنها هم در دفتر خود ثبت کنند و در عقدنامه نوشته شود.
اما این راه کمی پرپیچ و خم است و اگر زن واقعا قصد دارد که مهریه اش را ببخشد، بهتر است با همسرش راهی دفتر اسناد رسمی شود و این کار را از راه قانونی انجام دهد. سردفتر اعتراف همسر برای بخشش مهریه را در قالب «اقرارنامه ثبتی» تنظیم می کند؛ البته کار به همین جا ختم نمی شود، زیرا برای محکم کاری باید نامه ای از آن جا برای دفترخانه رسمی ازدواج – که عقد در آن مکان ثبت شده – برده شود تا در آنجا مفاد نامه در «صفحه ملاحظات» عقدنامه ثبت شود.

مطالبه مهریه بخشیده شده

بطور کلی بخشیدن (بذل) مهریه به سه صورت انجام میشود:
۱٫ هبه ی غیرمعوض
۲٫هبه معوض
۳٫ابراء
هبه غیرمعوض بدین معناست که زن بدون هیچ چشمداشت و عوضی مهریه اش را بذل می کند. هبه معوض یعنی بخشیدن مهریه در مقابل چیزی ( انجام یا عدم انجام کاری ) باشد. مثلا زوجه در عوض موافقت زوج با طلاق ، تمام یا قسمتی از مهریه خود را می بخشد. اما ابراء آنست که زن ذمه شوهر را نسبت به مهریه ساقط کند. یعنی بگوید چیزی از حق من بعنوان مهریه به گردن تو نیست و بریء الذمه هستی .
در مورد هبه غیر معوض، زن همیشه می تواند به مابذل ( آنچه بخشیده ) رجوع کند. ولی در صورتی که هبه معوض باشد و عوض هم داده شده باشد طبق ماده ۸۰۳ قانون مدنی هبه، قابل رجوع نیست. اما هرگاه هبه، معوض و در قبال طلاق باشد، در صورتی که زوجه در دوران عده به مهریه رجوع کند، زوج هم می تواند رجوع به زوجیت کند. از طرف دیگر اگر بخشیدن مهریه در مقابل طلاق باشد و طلاق داده نشود، این امر ابراء محسوب نشده و یک هبه قابل رجوع است. حالت آخر ( ابراء) نیز بدلیل آنکه اسقاط دین است،اساساً قابل رجوع نیست..

 

دانلود قانون جدید چک و تغییرات آن

در پاییز ۱۳۹۷ جناب آقای روحانی، رئیس جمهور، ابلاغیه ای را به پیوست قانون اصلاح صدور چک به مجلس شورای اسلامی تقدیم کردند که منجر به تصویب قانون جدید چک در تاریخ ۲۹ آبانماه ۱۳۹۷ توسط همین مجلس محترم گردید. در این مقاله قصد داریم اصلاحاتی را که به موجب این قانون در نظام چک ایران به وجود آمده است بررسی کنیم. کارشناسان بر این عقیده هستند که این قانون، سبب اعتبار بخشی بیشتر به چک و تبادل آن شده است.

در این قانون، چک های الکترونیکی یا داده پیام نیز مورد توجه قرار گرفته اند. همچنین بانک ها موظف شده اند تا در صورت درخواست دارنده چک، غیر قابل وصول بودن آن را بلافاصله در سامانه یکپارچه بانک مرکزی ثبت نمایند تا با دریافت شماره رهگیری، گواهینامه حاوی علت پرداخت نشدن چک به متقاضی اعلام شود.

تغییرات در قانون جدید چک

پرداخت مبلغ موجود در حساب به دارنده چک

اگر موجود حسابی که چک از آن صادر شده است پایین تر از مبلغ درج شده بر روی چک باشد، دارنده چک می تواند به بانک تقاضا دهد که مبلغ چک را به دارنده چک پرداخت کرده و ضمن درج مبلغ دریافت شده پشت چک، دارنده چک را به بانک تسلیم نماید. همچنین بانک باید طبق درخواست دارنده، کسری مبلغ چک را بلافاصله در سامانه بانک مرکزی ثبت نماید و شماره رهگیری ارائه شده توسط سامانه را در گواهی درج و به دارنده تحویل دهد. این گواهینامه بدون کد رهگیری ارزش حقوقی و قانونی نخواهد داشت. بنابراین بی محل بودن چک نسبت به مبلغ کسری اعمال می شود و گواهی ارائه شده، جایگزین اصل چک برای دارنده است.

بستن کلیه حساب های متعلق به صادر کننده چک برگشتی

پس از اعلام کسری یا عدم موجودی حساب مربوط به چک به سامانه یکپارچه بانک مرکزی، این سامانه به تمام بانک ها و موسسات اعتباری اعلام می کند که در صورت عدم رفع کسری موجودی چک و عدم وصول آن به مدت ۲۴ ساعت، تمام حساب های متعلق به شخص دارنده چک، که به اندازه کسری مبلغ چک موجودی دارند، تا زمان رفع سوء اثر چک بسته شود. همچنین موارد زیر نیز به صورت برخط از سوی سامانه بانک مرکزی به تمام بانک ها و مؤسسات اعتباری اعلام می شود:

 • صاحب چک امکان گشایش حساب یا دریافت کارت بانکی جدید را نداشته باشد.
 • دریافت تسهیلات و وام های بانکی و همچنین صدور ضمانت نامه ارزی و ریالی برای صاحب چک امکان پذیر نباشد.
 • امکان باز کردن اعتبار اسنادی ارزی یا ریالی برای صاحب چک وجود نداشته باشد.

البته در مواردی که این چک مربوط به بنگاه های اقتصادی خاصی بوده که بسته به شرایط اقتصادی، ممنوعیت ها سبب اختلال در نظم اقتصادی استان شود، با نظر شورای تأمین استان، ممنوعیت ها تا یک سال به حالیت تعلیق در خواهند آمد.

درخواست مشاوره با وکیل وصول مطالبات

اعتباربخشی به چک ها

پس از تصویب تغییرات جدید قانون چک ، بانک ها باید تنها از طریق سامانه صدور یکپارچه چک (صیاد) بانک مرکزی، به مشتریان خود دسته چک ارائه دهند. در واقع این سامانه اعتبار متقاضی را از طریق سامانه نظام هویت سنجی الکترونیکی بانکی دریافت و در صورتی که منع قانونی وجود نداشته باشد، با توجه به اعتبار متقاضی چک، به وی دسته چکی با شناسه واحد و مدت اعتبار مشخص اختصاص می دهد که این شناسه و مدت اعتبار بر روی تمام برگه های چک درج شده است. حداکثر مدت اعتبار دسته چک ۳ سال است.

امکان صدور چک های موردی

به مدت یک سال پس از تصویب قانون جدید چک، زیرساخت های لازم برای صدور چک های موردی برای افرادی که دسته چک ندارند باید ایجاد شود. بدین صورت که این افراد بدون نیاز به اعتبارسنجی و رتبه بندی متقاضیان، امکان برداشت از حساب برای طرف حساب آن ها از طریق چک های موردی برقرار شود. ممنوعیت چک های موردی در صورت عدم موجودی حساب، شامل عدم امکان دریافت دسته چک، تمدید دسته چک یا دریافت چک موجودی جدید می شود.

اشتراک تمامی اطلاعات قضایی مالی افراد

پس از تصویب این قانون، بانک مرکزی موظف شد تا اطلاعات مالی قضایی افراد، شامل چک های برگشتی، آرای دادگاهی در مورد چک های صاحب دسته چک، و اطلاعات مالی فرد را در یک سامانه آنلاین جامع جمع آوری کند تا بانک ها و موسسات مالی از طریق این سامانه امکان دستیابی به سوابق وصول و صدور چک های متقاضی را داشته باشند.

همچنین امکان دسترسی به احکام ورشکستگی، عسر از پرداخت و آرای صادره دادگاهی مربوط به چک متقاضی با همکاری قوه قضاییه در سامانه سجل محکومیت های مالی فراهم می شود.

سامانه چکاوک در قانون جدید چک

چک هایی که پس از دو سال از لازم الاجرا شدن این قانون صادر شوند، باید حتما از طریق سامانه چکاوک تسویه شوند. مبلغ و تاریخ تسویه باید به مندرجات سامانه چکاوک مطابقت داشته باشد. برای تسویه چک در این سامانه از سامانه صیاد استعلام گرفته می شود و تمامی چک هایی که در سامانه صیاد ثبت نشده اند، مشمول این قانون نمی باشند و بانک از پرداخت وجه چک معاف خواهد بود. برای مواردی که در سامانه صیاد ثبت نشده اند، ظهر نویسی و صدور چک ممنوع است. در واقع ثبت در صیاد جایگزین ظهرنویسی چک است. لازم به ذکر است کلیه چک هایی که قبل از تاریخ مذکور صادر شده اند، تابع قانون زمان صدورشان می باشند.

پیگیری قضایی

بنابر قانون جدید، دارنده چک حق دارد با در دست داشتن گواهی عدم پرداخت، اجرائیه کسری چک را به همراه حق الوکاله وکیل وصول مطالبات با تعرفه قانونی مقرر، از دادگاه درخواست کند. شرایطی که دادگاه اقدام به صدور اجرائیه علیه صاحب حساب چک می کند شامل موارد زیر است:

 • چک شامل شرطی برای وصول نباشد.
 • چک جهت ضمانت نباشد.
 • علت درج شده در گواهینامه عدم پرداخت، دستور عدم پرداخت نباشد.

مدت زمان پرداخت کسری مبلغ چک توسط صادر کننده یا صاحب چک از زمان ابلاغ اجرائیه، ۱۰ روز می باشد و در صورتی که نتواند برای مدت زمان بیشتر با دارنده توافق کرده یا مبلغ چک را پرداخت کند، دادگاه حکم را اجرایی می کند.

درخواست مشاوره با وکیل وصول مطالبات

در نظر گرفتن مجازات، برای بانک ها و مؤسسات مالی متخلف

همانطور که ذکر شد، این قوانین پس از تصویب به بانک مرکزی، قویه قضاییه و تمامی بانک ها و موسسات مالی ابلاغ می شود و در صورت عدم همکاری یا تخلف هر یک از موسسات و بانک های دولتی و خصوصی، طبق قانون رسیدگی به تخلفات اداری، به تخلفات کارمند و مسئول شعبه رسیدگی و مجازات تعیین می گردد. مسئولیت رسیدگی به تخلفات با بانک است.

دانلود متن کامل قانون جدید چک

لیست آدرس و تلفن دادگاه های حقوقی تهران

امور قضایی به ذاته، وقت گیر و طاقت فرسا هستند. به خصوص اگر فرد، آشنایی کامل با مراحل قضایی و مراجع مربوطه نداشته باشد. البته اگر مراحل قضایی توسط وکیل مربوط به موضوع دعوی طی شود، در مدت زمان کمتری انجام شده و نتیجه بهتری حاصل می شود، اما در این صفحه برای رفاه حال مراجعین محترم، لیست مراجع قضایی و دادگاه های حقوقی تهران به همراه شماره تلفن و آدرس در ذیل آورده شده است.

لازم به ذکر است این لیست، تنها به منزله اطلاع رسانی می باشد و هرگونه تغییرات در اطلاعات تماس را از مراجع مربوطه جویا شوید.

دادگاه های حقوقی تهران ، وظیفه رسیدگی به تمامی دعاوی حقوقی مطروحه و واقع شده در حوزه قضایی شهر تهران را دارند.

در صورت بروز مشکل در زمینه های حقوقی و کیفری، ارث و خانواده می توانید از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا شماره تلفن ۸۸۳۷۳۶۵۲-۰۲۱ با وکلای مجرب پایه یک دادگستری موسسه حقوقی پندار تماس حاصل فرمایید.

آدرس و شماره تلفن حوزه ریاست کل دادگستری استان تهران

مجتمع قضائی امام خمینی

آدرس: خیابان پانزده خرداد-  نبش خیابان داور

تلفن های مجتمع قضایی امام خمینی : ۳-۳۳۹۱۲۹۸۳- ۳۳۱۱۱۴۰۲-۳۳۹۱۷۰۰۱-  ۳-۳۳۹۹۱۲۴۱۰-۳۳۹۰۰۹۷۳

آدرس و شماره تلفن حوزه ریاست دادگاه های عمومی و انقلاب تهران

تهران – خیابان سپهبد قرنی – نبش خیابان سمیه- مجتمع قضایی شهید بهشتی -طبقه ۴

تلفن : ۸۸۸۹۸۰۴۴

دادسرای جرائم رایانه ای شهرتهران

آدرس:  فلكه دوم صادقیه – خیابان آیت الله كاشانی – بلوار ابوذر – نبش بوستان دوم

تلفن دادسرای جرائم رایانه شهر تهران: ۴۴۰۹۲۹۹۳

لیست دادگاه های حقوقی تهران

دعاوی حقوقی منطقه ۱ تهران

مجتمع قضائی عدالت (مجتمع قضایی الکترونیکی)

آدرس مجتمع قضائی عدالت: میدان تجریش – خیابان فناخسرو –  پلاک ۷۳

تلفن: ۲۲۷۲۷۴۶۲ و ۵ – ۲۲۷۲۷۴۸۰

دعاوی حقوقی مناطق ۱۲ و ۱۱ و ۶ و ۲ تهران

مجتمع قضائی شهید بهشتی

آدرس مجتمع قضائی شهید بهشتی :‌ میدان فردوسی- خیابان سپهبد قرنی – تقاطع سمیه

تلفن: ۹- ۸۸۸۹۵۹۹۴ و ۸۸۸۹۲۸۴۳ و ۸۸۸۹۸۰۰۵

دعاوی حقوقی مناطق ۷ و ۳ تهران

مجتمع قضائی شهید صدر

آدرس مجتمع قضائی شهید صدر : خیابان مطهری -خیابان میرعماد – جنب فرمانداری تهران

تلفن: ۸۸۷۵۹۷۸۲ و ۸۸۷۵۹۷۸۰ و ۳۰-۸۸۷۵۰۰۲۱

دعاوی حقوقی مناطق ۱۵ و ۱۴ تهران

مجتمع قضائی شهید محلاتی

آدرس مجتمع قضائی شهید محلاتی : خیابان نبرد , بلوار محلاتی , بلوار ابوذر , مابین پل چهارم و پنجم

تلفن: ۳۳۸۰۹۹۹۵ و ۳۳۸۱۳۷۱۹ و ۳۳۸۰۰۰۳۰ و ۳۳۸۰۹۹۹۳ و ۳۳۸۰۰۸۳۶

دعاوی حقوقی مناطق ۲۲ و ۲۱ و ۵ تهران

مجتمع قضائی مفتح

آدرس مجتمع قضائی مفتح: تهران – شهر زيبا – خيابان مخابرات – پشت کانون اصلاح وتربيت

تلفن: ۸ – ۴۴۳۳۹۷۰۰

دعاوی حقوقی مناطق ۱۹ و ۱۶ تهران

مجتمع قضائی بعثت

آدرس مجتمع قضائی بعثت : تهران –شمال پایانه مسافربری جنوب

تلفن: ۵۵۶۶۲۲۷۶ و ۵۵۶۵۲۸۱۲ و ۵۵۶۶۷۵۳۸ و ۵-۵۵۳۲۱۵۲۰ و ۹-۵۵۳۱۱۷۹۶ و ۳-۵۵۳۲۵۱۸۰

دعاوی حقوقی مناطق ۸ و ۴ تهران

مجتمع قضائی شهید باهنر (رسالت)

آدرس مجتمع قضائی شهید باهنر : بزرگراه شهید باقری- تقاطع شهید باقری و خیابان شهید عباس پور – نرسیده به فلکه چهارم تهرانپارس

تلفن: ۹-۷۷۰۵۵۶۳۰

دعاوی حقوقی مناطق ۱۸ و ۱۷ و ۱۰ و ۹

مجتمع قضایی شهید مطهری

آدرس مجتمع قضایی شهید مطهری : یافت آباد , بلوار معلم , بعد از میدان الغدیر , پلاک ۱۲۶

تلفن: ۷۳-۶۶۲۲۴۴۶۸

دادگاه ویژه شاهد

دعاوی حقوقی استان تهران

آدرس دادگاه ویژه شاهد : تهران – خیابان طالقانی – خیابان فرصت – جنب موزه شهدا

تلفن: ۳ – ۸۸۳۰۶۸۳۱

دادگاه انقلاب اسلامی تهران

دعاوی حقوقی صالح به رسیدگی در دادگاه انقلاب اسلامی

آدرس دادگاه انقلاب اسلامی تهران : تهران – خیابان شریعتی – خیابان معلم

تلفن: ۸۸۴۳۳۷۹۱ و ۱۵ – ۸۸۴۱۵۱۱۱

سرقفلی و تفاوت آن با حق کسب چیست

 سرقفلی چیست و تفاوت آن را با حق کسب ذکر کنید؟

تعریف سرقفلی به بیان ساده

سرقفلی به معنای آن است که صاحب ملک باید در ابتدای مدت اجاره مبلغی را به عنوان سرقفلی از مستاجربگیرد، در پایان مدت اجاره صاحب ملک باید مبلغی را که به عنوان سرقفلی دریافت کرده طبق روز محاسبه و به مستاجر برگرداند. سرقفلی تفاوت هایی با حق کسب دارد.

نکته ای که در اینجا باید بدان توجه کرد این است که سرقفلی را با ودیعه که همان پول پیش است اشتباه نگیرید.

از سال ۱۳۷۶ به بعد عنوان حق کسب به سرقفلی تغییر یافت و قانون گذار از این پس اصطلاح سرقفلی را وارد قانون کرد که شرایط و ضوابط مختلفی با حق کسبه و پیشه دارد.

نکاتی که در مورد قوانین مربوط به سرقفلی وجود دارد

۱٫با پایان یافتن مدت اجازه مستأجر باید ملک را تخلیه نماید مگر اینکه مجدداً قرارداد اجاره را انعقاد نمایند در صورتی که در قوانین مربوط به حق کسب یا پیشه پس از پایان مدت اجاره مستأجر میتوانست در ملک اجاره ای به تصرف خود ادامه دهد  ومالک نمیتوانست به جز در موارد محدودی حکم تخلیه ملک را بگیرد.

۲٫حق سرقفلی به صورت اجبار ایجاد نخواهد شد بلکه باید با توافق مالک و مستأجر ایجاد شود در غیر اینصورت در زمان تخلیه مستأجر نمیتواند مدعی حق سرقفلی شود.

توافق میان مالک و مستأجر به سه شکل میتواند انجام شود

الف:اجاره مکانی که کاربری تجاری دارد:مالک میتواند در زمان انعقاد قرارداد اجاره مبلغی را تحت عنوان سرقفلی از مستأجر بگیرد. پس برای بستن این قرارداد باید به چند نکته توجه کرد:اول اینکه باید مکان حتما تجاری باشد و دوم اینکه عنوان اجاره باید در قراردادی که منعقد میشود وجود داشته باشد و سوم اینکه مبلغی که مالک داده میشود باید حتما تحت عنوان سرقفلی داده شود و نه هیچ عنوان دیگری مثل ودیعه و…..

ب:مستاجر باید در زمان انعقاد قرارداد قید نماید که صاحب ملک حق ندارد ملک تجاری خود را به شخص دیگری اجاره دهد و هر سال با اجاره متعارف به مستأجر فعلی واگذار کند.

ج:تا زمانی که ملک تجاری در تصرف مستأجر است مالک حق ندارد اجاره بها را افزایش دهد و یا اینکه درخواست تخلیه را بدهد در غیر اینصورت مستأجر میتواند مبلغی را تحت عنوان جبران حق سرقفلی در برابر تخلیه ملک از صاحب ملک بگیرد.

شرایط تعلق گرفتن حق سرقفلی

عدم افزایش مبلغ اجاره و تخلیه ملک باید در قرارداد اجاره قید شود که صاحب ملک بداند حق افزایش مبلغ ندارد و بدون دلیل قانونی نمیتواند حکم تخلیه را درخواست کند.

باید در قرارداد ذکر شود که صاحب ملک حق ندارد به مدت چند سال ملک را به کسی جز مستاجر اجاره بدهد.

علاوه بر این دو شرط که ذکر شد باید بین مالک و مستاجر سرقفلی مبلغ سرقفلی توافق و مشخص شود در غیر اینصورت با وجود دو شرط بالا و یا توافق یکی از انها به مستاجر حق دریافت سرقفلی را نمیدهد.

در صورتی که شروط گفته شده از جانب مستاجر توسط مالک ملک رعایت نشود مستاجر میتواند مبلغ سرقفلی را از مالک پس بگیرد و یا در صورتی که موفق به توافق نشدند مستاجر حق سرقفلی را به مالک پرداخت نمیکند.

در صورتی که مستاجر مبلغی را تحت عنوان سرقفلی و نه به صورت ودیعه به صاحب ملک بپردازد باید همان مبلغ در آخر قرارداد طبق روز محاسبه شود و به مستاجر برگردانده شود.

خصوصیات و ویژگی های مربوط به سرقفلی

در صورتی که در سند به حق سرقفلی اشاره شود این سند چه رسمی باشد و چه عادی باشد معتبر خواهد بود.

اگر سرقفلی توسط سند رسمی منتقل شده باشد قابل توقیف خواهد بود و طلبکاران صاحب سرقفلی میتوانند با توقیف و فروش آن طلب خود را دریافت کنند اما در صورتی که سرقفلی توسط سند عادی منتقل شده باشد قابل توقیف نخواهد بود و نمیتوان به واسطه آن طلب طلبکاران را پرداخت کرد.

برای مشخص نمودن مبلغ سرقفلی باید خود طرفین با یکدیگر به توافق برسند و اجبار قانونی نسبت به آن وجود نخواهد داشت اما در صورتی که طرفین نتوانند با یکدیگر به توافق برسند مبلغ سرقفلی توسط دادگاه مشخص خواهد شد.

این حق مخصوص مستاجران اماکن تجاری خواهد بود و در جهت حمایت از آنها ایجاد شده است.

تعاریف و مفاهیم حق سرقفلی و حق کسب یا پیشه

سرقفلی همان طور که گفته شد عموماً به وجهی که مستأجر در ابتدای اجاره به مالک جدا از اجاره بها پرداخت می کند اطلاق می شود که در قبال آن، مالک، ملک تجاری خود را به مستأجر واگذار می نماید.

اما حق کسب و پیشه و تجارت به صورت تدریجی برای مستأجر ملک تجاری به وجود می آید. این حق پس از آنکه مستأجر با کار و فعالیت خود، تعداد زیادی مشتری جلب نمود و محل کسب و کار را به محلی پر رونق تبدیل کرد به دست می آید. در نتیجه می توانیم تفاوت ماهوی این دو عبارت را درک کنیم.

تفاوت های قانونی حق سرقفلی و حق کسب و پیشه

در قوانین سالهای ۱۳۲۲ تا ۱۳۷۶، اغلب در جاهایی که از کلمه سرقفلی استفاده شده است، منظور همان حق کسب و پیشه و تجارت بوده است. اما مشروعیت حق کسب و پیشه همواره مورد بحث بسیاری از فقها بوده، ولی سرقفلی همواره مشروع و مجاز بوده است. در واقع قانون معتقد است که مستأجر یک مغازه پس از مدت ها تلاش فراوان مشتری های زیادی به دست آورده است که پس از بیرون رفتن از آن محل، مشتری های خود را از دست داده و باید دوباره در محل جدید اقدام به جلب مشتری نماید.

حق کسب و پیشه و تجارت و حق سرقفلی هر دو نیاز به عقد قراردادهای اجاره دارند. تنها استثنا در این مورد در قوانین تملک زمین برای نوسازی (۱۳۳۹)، نوسازی عمران شهری (۱۳۴۷) و لایحه قانونی نحوه خرید و تملک اراضی و املاک برای اجرای برنامه های عمومی، عمرانی و نظامی دولت (۱۳۵۸) می باشد که در آنها ذکر شده است اگر دولت تصمیم به تملک ملکی تجاری برای امور فوق داشته باشد، بدون عقد قرارداد اجاره باید حق سرقفلی و حق کسب و پیشه و تجارت را پرداخت نماید.

حق سرقفلی و حق کسب یا پیشه از جانب قانونگذار برای حمایت از مستأجران اماکن تجاری وضع شده است.

حمایت قانونی از املاک تجاری اجاره ای

سوالی که در اینجا مطرح است این است که چرا قانونگذار از مستأجران اماکن تجاری حمایت ویژه ای نسبت به مستأجران اماکن مسکونی دارد؟

شخصی که ملک تجاری را برای انجام فعالیت های تجاری اجاره میکند تلاش میکند که ارزش مکانی جایی که در آن فعالیت میکند بالا ببرد به واسطه کسب شهرت و افزایش بر شمار مشتری.

با تعریفی که گفته شد میتوان نتیجه گرفت که این نکات در مورد اماکن مسکونی قابل طرح نیست و اگر ملک تجاری را هم مانند ملک مسکونی بدون هیچ قید و شرطی تخلیه کنیم به عبارتی ارزش آن را رایگان به صاحب ملک داده ایم.

تعریف حق کسب یا پیشه

حق کسب یا پیشه یا تجارت بدان معناست که در صورت پایان مهلت قرارداد اجاره مستأجر باز هم میتواند در ملک تجاری تصرف داشته باشد و مالک نمیتواند به واسطه دلایل شخصی از مستأجر درخوست تخلیه داشته باشد و در غیر اینصورت مستأجر میتواند به دلیل تخلیه ملک مبلغی را تحت عنوان حق کسب یا پیشه و یا تجارت از صاحب ملک دریافت نماید.

قانون تنها با وجود شرایط زیر تخلیه ملک تجاری را از جانب مالک میپذیرد:

در صورتی که مالک بخواهد ملک تجاری را بازساری کند و یا اینکه تصمیم تخریب ملک را داشته باشد

در صورتی که مالک ملک خود را برای کسب یا پیشه خود نیاز داشته باشد

اگر مالک بخواهد از ملک به عنوان محل سکونت خودش و یا خویشاوندان نزدیکش استفاده نماید

با وجود این شرایط قانون گذار با حکم تخلیه مستأجر نسبت به ملک تجاری موافقت خواهد کرد اما مالک باید کل مبلغ حق کسب یا پیشه را به مستأجر پرداخت نماید.

نکته ای که باید بدان توجه داشت این است که اجباری برای انعقاد قرارداد کتبی با عنوان اجاره نیست بلکه در صورتی که احراز شود که هدف طرفین اجاره بوده است باز هم حق کسب یا پیشه ایجاد میشود.

در صورت تخلف از جانب مستأجر مالک حق دارد که مبلغ حق کسب یا پیشه را رداخت نکند و یا نیمی از آن را پرداخت کند و مستأجر را مجبور به تخلیه ملک کند.

شرایط پرداخت حق کسب

۱٫ گرفتن رضایت صاحب ملک در صورتی که مستأجر ملک تجاری که اجاره کرده است را به شخص دیگری اجاره دهد و مبلغی را تحت عنوان حق کسب دریافت کند،اما در صورتی که مالک راضی نباشد باید حق کسب در مقابل تخلیه ملک توسط مستاجر پرداخت شود. در صورتی که صاحب ملک رضایت برای اجاره ملک و گرفتن حق کسب از جانب مستاجر را نداده باشد مستاجر میتواند از دادگاه اجازه اجاره ملک به دیگری را بگیرد.مستاجر باید به تمام این شرایط آگاه باشد که در صورت تخلف در این باره صاحب ملک میتواند نصف حق کسب یا پیشه را به مستاجر پرداخت کند.

۲٫در صورتی که مستاجر صدمه ای به ملک وارد نماید و یا موجب تعدی و تفریط در خانه شود و از ملک محافظت نکند مالک خانه میتواند تخلیه ملک را از دادگاه بخواهد و حق کسب یا پیشه مستاجر را پرداخت نکند.

۳٫اگر مستاجر شغلش را تغییر دهد و شغلش از لحاظ عرفی با شغل قبلی که در قرارداد اجاره تعیین شده فرق داشته باشد و مالک راضی نباشد میتواند به دادگاه رفته و حکم تخلیه را بدون پرداخت حق کسبه یا پیشه دریافت به مستاجر دریافت کند.

۴٫اگر مستاجر برای پرداخت اجاره بها تاخیر داشته باشد مالک از دو طریق میتواند درخواست تخلیه ملک کند و حق کسب یا پیشه را هم پرداخت نکند.

شرح

اولین راه برای زمانی است که مالک قرارداد اجاره رسمی با مستاجر نداشته باشد که در این صورت اظهارنامه و یا اخطاریه از جانب دفتر رسمی بابت عدم پرداخت اجاره بها به مستاجر داده میشود و در صورتی که مستاجر نسبت به آن اقدامی انجام نداد و اجاره را پرداخت نکرد مالک میتواند با مراجعه به دادگاه درخواست تخلیه را بخواهد در این صورت مستاجر اگر اجاره را پرداخت کند و بیست درصد از آن را به صندوق دادگستری واریز نماید  که به عنوان ودیعه نزد دادگاه قرار خواهد گرفت در چنین شرایطی حکمی بابت تخلیه ملک مطرح نمیشود و فقط مبلغی که ودیعه گذاشته شده به عنوان ودیعه به صاحب ملک پرداخت میشود.

اما اگر مستاجر با اقدام مالک نسبت به حکم تخلیه باز هم اجاره بها را پرداخت نکرد دادگاه حکم تخلیه را صادر میکند و هیچ گونه حق کسب یا پیشه ای به مستاجر از جانب مالک پرداخت نمیشود

نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که دادگاه فقط یکبار به مستاجر چنین ارفاقی را میکند و و در صورتی که دوباره تکرار شوذ و حکم تخلیه مجدداً برای او صادر شود امکان تودیع وجه و جلوگیری از صدور حکم بابت تخلیه وجود نخواهد داشت.

در صورت بروز مشکل در زمینه مطالبه سرقفلی می توانید از مشاوره حقوقی وکیل ملکی مورد اطمینان خود درموسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

تفاوت مجازات زن و مرد

تفاوت مجازات زن و مرد

مجازات زن و مرد و قصاص که برای آن ها در نظر گرفته میشود چگونه است؟

برای مجازات زن و مرد تفاوت هایی وجود دارد که در قانون و مقررات مدنی دیده شده که امتیازات بیشتری برای مردان نسبت به زنان در خصوص مجازات وجود دارد اما علت این امتیاز برتری مرد نسبت به زن نیست بلکه تفاوت هایی در ساختار طبیعی خلقت زن و مرد وجود دارد که باعث میشود که در وظایف و تکالیف و حتی مزایای اجتماعی حقوق زن ها با مردها تفاوت داشته باشد.

اجرای حکم قصاص بر اساس قانون مجازات اسلامی

در صورتی که مسلمانی کشته شود طبق قانون قاتل باید قصاص شود  اما در صورتی که مرد مسلمانی به صورت عمدی زن مسلمانی را بکشد قبل از قصاص قاتل ، ولی زن باید نصف دیه مرد را پرداخت کنند تا او قصاص شود. در صورتی که قاتل رضایت داشته باشد میتوان نسبت به کم و یا زیاد بودن دیه با قاتل مصالحه کرد.

پس اولین تفاوت میان مجازات زن و مرد این است که اگر مردی زنی را عمداً به قتل برساند اول اولیای دم باید نصف دیه قاتل را به او بپردازند و سپس قاتل قصاص میشود و اگر نصف دیه پرداخت نشود قاتل قصاص نخواهد شد اما اگر زنی به صورت عمد مردی را بکشد بدون هیچگونه شرط خاصی زن قصاص خواهد شد.

حکم مجازات قصاص بر اساس فقه هم نیز از نظر فقه امامیه با فقه اهل سنت متفاوت است:

فقه امامیه به اجماع و اتفاق معتقدند و معتقدند که در صورتی که مردی زنی را به صورت عمد به قتل برساند قاتل در صورتی قصاص خواهد شد که اولیای دم زن نصف دیه را به مرد پرداخت کنند.

فقه اهل سنت معتقدند مردی که زنی را به قتل میرساند باید تحت هر شرایطی قصاص شود بدون اینکه نیاز باشد که اولیای دم زن دیه ای به مرد پرداخت نمایند.

اما هر دو فقه بر این باورند که در صورتی که زنی مردی را به قتل برساند زن قصاص میشود و باید نصف دیه مرد پرداخت شود که این دیه از اموال زن به مرثه مرد مقتول داده میشود.

مهم ترین تفاوت های میان مجازات زن و مرد

۱٫زمان مسئولیت کیفری

طبق قانون مجازات اسلامی طفلی که مرتکب جرم میشود از مسئولیت کیفری مبرا خواهد بود. در اینجا منظور از طفل شخصی است که به سن بلوغ نرسیده باشد که طبق قانون دختر پس از ۹ سال تمام قمری به بلوغ خواهد رسید و پسر بعد از ۱۵ سالگی تمام قمری به سن بلوغ خواهد رسید.

پس در نتیجه دختر با داشتن ۹ سال سن دارای مسئولیت کیفری خواهد بود در حالی که پسر بعد از گذراندن سن ۱۵ سالگی دارای مسئولیت کیفری خواهد بود.

 1. اعتبار شهادت زن برای اثبات دعوی و جرم

طبق قانون مجازات اسلامی شهادت زن برای اثبات جرم تاثیری نخواهد داشت و یا اینکه شهادت دو زن در مقابل یک مرد میتواند برای اثبات جرم معتبر باشد.

اما در کل جرایمی مانند قتل عمد و یا سرقت و یا شرب خمر، قذف، قوادی، مساحقه، لواط، محاربه شهادت زن برای اثبات جرم معتبر نخواهد بود.

در خصوص جرم زنا شهادت زن زمانی قابل پذیرش است که همراه با شهادت مرد باشد مثلا زنا با شهادت دو زن عادل و سه مرد عادل باید باشد یا دو مرد عادل و چهار زن عادل

در مورد قتل شبه عمد و قتل خطای محض شهادت زن باید همراه با شهادت مرد باشد بدین صورت که دو زن عادل باید با یک مرد عادل شهادت دهند تا شهادت قابل اثبات باشد.

۳٫ قصاص

همان طور که گفته شد بین زن و مرد در مورد قصاص تفاوت وجود دارد بدین صورت که برای مجازات زن در قتل عمد بدون هیچ شرطی مجازات خواهد شد اما در صورتی که مرد زنی را به صورت عمد به قتل برساند قاتل تا زمانی که اولیای دم زن نصف دیه را به او پرداخت نکنند قصاص نخواهد شد.

۴٫ دیه

طبق قانون مجازات اسلامی دیه زن مسلمان چه به صورت عمد کشته شده باشد یا به صورت غیر عمد نصف دیه مرد مسلمان خواهد بود.

دیه مالی است که از طرف شارع برای جنایت تعیین شده و در کنار دیه دو عنوان دیگر هم نیز وجود دارد که عبارت اند از: ارش و حکومت

منظور از کلمه حکومت در برخی مواقع به همراه ارش بکار برده شده و هم معنای ارش بکار رفته اما گاهی به معنای حکم قاضی در جهت پرداخت مبلغ خسارت که با توافق میان طرفین مشخص شده و یا با نظر خود قاضی برای حل قضیه استعمال میشود. مثلا در صورتی که شخصی صدمه ای دیده و دیه ای برای جراحت او مشخص نشده است با فرض برده و مملوک بودن یک بار در حال سلامت و کمال تقویم می شود و یک بار در حال مجروح بودن و صدمه مربوطه ارزیابی می شود و ما به التفاوت بین آن دو با توجه به میزان دیه کامل انسان به او پرداخت می شود.

در هر صورت ارش و حکومت در کنار دیه آمده است که محکومیت مالی است که نسبت به شخص قاتل اعمال میشود،میزان دیه در قانون مشخص شده است اما میزان ارش و حکومت با قیاس  ارزش شخص سالم و مصدوم و مابه التفاوت آنها و در نظر گرفتن سقف دیه کل تعیین میشود.

دیه برای جرم قتل یا جرح غیر عمدی پرداخت میشود اما برای قتل عمد دیه پرداخت نمیشود بلکه شخص قصاص میشود مگر اینکه ولی دم یا مجنی علیه رضایت بدهد که قصاص به دیه تبدیل شود که مقدار دیه یا به دیه کامله است یا کمتر و یا زیاد تر از آن است.

مفاهیم فسق و فجور در قانون

مفاهیم فسق و فجور در قانون

فسق در معنای لغوی یعنی ناشایسته های عقلی که ریشه این کلمه به معنای خارج شدن از استقامت و درستی و خارج شدن از راه حق است و فاسق شخصی میباشد که از این راه و مسیر منحرف شده و مرتکب کارهای نادرست و ناشایسته شده است. در این مقاله به مفاهیم فسق و فجور در قانون پرداخته می شود.

نشانه هایی در مورد فسق

نخستین نشانه مردم فاسق لهو است که این عبارت به معنای آن است که انسان اعمالی را انجام میدهد که او را از کارهای مفید و مهم بازمیدارد یا میتوان گفت لهو به معنای بازی های نامشروع است.

نشانه دیگر فسق بهتان است یعنی افرادی که اهل دروغ و افترا هستند که این افراد فاسق تلقی میشوند

از جمله نشانه های دیگر فسق عدوان است که به معنای ظلم و تعدی و تجاوز است

فسق و فجور مانع شناخت عقل و قلب است

شخصی که از راه درست و صحیح خارج شود فاسق و عبارت فسق که با تجسم هوس بوجود می آید مانع از شناخت عقل میشود و شخص با توجه به اینکه از طریق عقل راه درست را تشخیص میدهد اما توان آن را ندارد تابع عقل پیش برود بلکه پیرو هوس خود از مسیر درست خارج میشود و با سوء استفاده از گفتار و کردار خود در عمل فاسق تلقی شود

جدا از همه موارد و حتی خارج از بحث دین هرکس به این موضوع که انجام یکسری کارها درست و انجام یکسری از کارها غلط است معتقد است مثلا هر آدمی میداند که عمل دزدی غلط و اشتباه است و یا نیکی به دیگران ثواب دارد و کار درستی است

اگر انسان با توجه به این فرآیند و تشخیص خوب و بد به عمق وجدان خود پاسخ مثبت بدهد و بر اساس عقل تصمیم بگیرد چراغ عقل او به تدریج روشن میشود اما اگر از عقل خود پیروی نکند چراغ عقل او به تردیج کم نور میشود تا جایی که ظلم و کفر انجام میدهد و بعد از مدتی فاسق نامیده میشود.

فجور به چه معناست؟

فجور در لغت به معنای هرزه و عیاش است و زندگی گناه آلود فرد را فجور مینامند

فرق میان فسق و فجور

فسق یعنی خارج شدن از اطاعت خداوند به واسطه انجام گناه کبیره است در صورتی که فجور گستردگی گناه و فسادی را که فرد انجام میدهد نمایان میکند

نکاتی که قرآن کریم در مورد فجار بیان میکند

انسان به طور طبیعی دوست دارد تابع خواسته های نفسانی اش باشد و کارهای مطابق میل خود را انجام دهد،داشتن این میل و انگیزه در وجود انسان طبیعی است و داشتن فطرت سلیم است که باعث میشود انسان از انجام گناه پرهیز کند اما شخصی که با وجود فطرت سلیم راه نادرست را انتخاب میکند مرتکب فسق و فجور شده است.

نابودی جامعه در اثر عملی که فاجر انجام میدهد، جامه ای که تمام افراد آن گنهکار باشد جامعه گنهکار نامیده میشود که باعث از بین رفتن آن جامعه و کوتاه شدن عمر آن ملت میباشد.

جهنمی ها افرادی خارج از کفار و فجار نیستند که جهنم جایگاه عذاب و رنج این افراد است.

نحوه ممنوع الخروجی مرد بابت مهریه چگونه است؟

نحوه ممنوع الخروجی مرد بابت مهریه چگونه است؟

در این مقاله به مهمترین نکاتی درباره ممنوع الخروج شدن مرد توسط زن به دلیل عدم پرداخت مهریه اشاره میشود تا اطلاعات کافی در این مورد را داشته باشید.

ممنوع الخروج شدن مرد توسط اجرای اسناد رسمی

زن برای دریافت مهریه خود میتواند از طریق  دفترخانه رسمی ازدواج اقدام نماید و مبادرت به صدور اجراییه نماید که پس از ابلاغ آن به زوج زن میتواند تمام اموال منقول و غیر منقول همسر را بازداشت نماید اما امکان دارد در برخی موارد زن امکان دسترسی به اموال شوهر را نداشته باشد یا نتواند مالی را برای وصول طلبش معرفی نماید و مرد هم خود از معرفی اموالش خودداری نماید که در این شرایط میتواند دستور ممنوع الخروج شدن مرد را بدهد تا مرد به دلیل پرداخت نکردن مهریه و فرار از پرداخت امکان خروج از کشور را نداشته باشد و بتوان از این لحاظ مانع او شد.

هدف از ممنوع الخروج شدن مرد به دلیل عدم پرداخت مهریه ابزاری است که مرد را تحت فشار قرار دهد و مجبور شود که مهریه زن را پرداخت نماید.

راه های رفع ممنوع الخروجی مرد

زمانی ممنوع الخروجی مرد رفع میشود که مهریه را پرداخت کرده باشد و یا اینکه زن خود نسبت به عدم پرداخت مهریه توسط مرد رضایت دهد واز ممنوع الخروج کردن مرد منصرف شود که در این صورت دادگاه و یا مراجع قضایی حکم رفع تامین خواسته زن را صادر و اداره ثبت هم حکم رفع ممنوعیت از سفر را صادر مینماید.

نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که مردان بدهکار نمی توانند برای رفع ممنوع الخروجی مالی را به عنوان وثیقه تحویل اداره ثبت دهند و فقط رفع آن توسط سه مورد بالا میباشد.

نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که در صورت پرداخت مهریه، مرد باید جریمه دولتی نیز بپردازد و میزان آن که به نسبت طلب میباشد که به عنوان نیم عشر و یا حق الاجرا باید نزد دولت پرداخت شود.

اگر نیم عشر دولتی از جانب مرد پرداخت نشود اداره اجرا میتواند حکم ممنوع الخروج شدن مرد را رفع اثر ننماید زیرا بدهی شامل طلبی است که دولت که همان بستانکار است تقاضا میشود و مبلغی است که تحت عنوان حقوق دولتی به مرد تعلق میگیرد.

شرایط شغلی مرد ممنوع الخروج شده

شخصی که نوع کار او به گونه ای است که باید از کشور خارج شود و درخواست رفع ممنوعیت سفر خارج از کشور را بنماید که در این صورت با استناد به رای وحدت رویه هیات عمومی دیوان عدالت اداری اگر احراز شود که شرایط بدهکار خاص است و نیاز به خروج از کشور را دارد حکم رفع ممنوعیت به سفر خارج از کشور داده میشود.

آیا مردی که حکم اعسار میگیرد ممنوع الخروج میشود؟

مردی که حکم اعسار میگیرد و پرداخت مهریه را قسط بندی میکنند بجای اینکه آن را یکجا پرداخت نماید در صورتی که تقاضای رفع ممنوعیت از کشور را داشته باشد نمیتوان ممنوعیت مرد را رفع نمود و تا پرداخت آخرین وام ممنوعیت زوج باقی میماند.

آیا ممنوع الخروج شدن یک مرد محدوده زمانی خاصی دارد؟

محدوده زمانی خاصی برای ممنوعیت مرد وجود ندارد و تا زمانی که تمام مهریه ای که از جانب دادگاه مشخص میشود پرداخت نشود ممنوعیت خروج از کشور به اثر خود باقی میماند حتی اگر سالیان زیادی زمان ببرد دستور ممنوعیت خروج از کشور مرد از بین نخواهد رفت.

اطلاع داشتن مرد قبل از حکم ممنوع الخروجی

موضوعی که باید به آن توجه کرد این است که در صورت عدم پرداخت مهریه عندالمطالبه و درخواست زوجه برای ممنوع الخروج شدن مرد در مقابل عدم پرداخت مهریه مرد حق خروج از کشور را ندارد و به همین دلیل زوج در صورت بیماری و یا شرایط شغلی خود ناگزیر نمیتواند از کشور خارج شود تا زمانی که حکم ممنوعیت او رفع شود.

اجراییه صادره علیه مرد به آدرسی که در زمان ازدواج در عقد نامه شخص قید شده فرستاده میشود اما مشکلی که وجود دارد این است که در بسیاری از موارد نشانی این افراد تغییر کرده و مردم اقدام به اطلاع رسانی در دفاتر خانه ازدواج نمیکنند و در این صورت مرد از صدور حکم ممنوعیت بی اطلاع میشود و تا زمانی که قصد خروج از کشور را نداشته باشد و داخل فرودگاه نشود پی به این موضوع نمی بردو بعد از اطلاع داشتن باید به اداره گذرنامه مراجعه کرده و علت آن را از اداره جویا شود و اگر بخاطر پرداخت نکردن مهریه باشد باید ابتدا بدهی خود را پرداخت نماید و سپس ممنوعیت وی رفع شود.

در صورت بروز مشکل در زمینه مطالبه مهریه می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

شرایط مهریه عند الاستطاعه چیست؟

شرایط مهریه عند الاستطاعه چیست؟

مهریه عند الاستطاعه را زن نمیتواند در هر شرایط و هر زمانی که اراده کند دریافت نماید در چنین شرایطی در صورتی که زن مهریه بخواهد باید خودش ثابت نماید که مرد دارای دارایی و اموال جهت پرداخت مهریه است و نیازی نیست که مرد برای دادگاه دلیل بیاورد که امکان پرداخت مهریه را ندارد.

در عقد نکاح طرفین میتوانند با یکدیگر توافق نمایند اما این توافق باید به گونه ای باشد که مخالف با مقتضای عقد نباشد مثلا میتوان در عقد نکاح شرط کرد که در صورتی که شوهر زن دیگر بگیرد یا مدت معینی غایب شود طلاق برای زوجه جایز باشد.

قانون جدید مهریه عند الاستطاعه و عند المطالبه

در بخشنامه جدید در خصوص مهریه باید گفت که در عقد نکاح و در مورد مهریه اصل بر دین زوج نسبت به زوجه در مهریه و عند المطالبه بودن آن است و در صورت مطالبه مهریه باید زوج اقدام به پرداخت آن نماید در غیر این صورت با بی اعتنایی به پرداخت و یا نداشتن دلایل کافی به زندان میرود و مرد باید درخواست حکم اعسار نماید و تحویل دادگاه نماید و عدم توانایی زوج برای پرداخت مهریه از جانب دادگاه ثابت شود.

در این حالت بسیاری از مردها برای جلوگیری از انتقال اموال آنها به زوجه و دادن مهریه به آنها سعی در انتقال اموال و یا مخفی کردن اموال می نمایند که زن باید در این شرایط توانایی مالی مرد برای پرداخت مهریه را ثابت نماید تا امکان پرداخت مهریه وجود داشته باشد.

انتقال اموال زوج پس از مطالبه مهریه

در صورت انتقال مال از جانب مرد زوجه مجبور به تعقیب گشته و اثبات این موضوع بر عهده اوست.

به دلیل ماهیت مهریه عند الاستطاعه بودن فرصت زیادی برای انتقال اموال مرد وجود دارد و امکان اثبات پرداخت مهریه و داشتن توانایی مالی برای زن سخت و دارای مشکلات فراوانی خواهد بود مخصوصاً زمانی که مرد از کشور خارج شود و اموال خود را به دیگری انتقال دهد همین امر موجب بوجود آمدن دعوی حقوقی از جانب زن میشود.

در صورت شکایت زن از زوج و بوجود آمدن دعوی حقوقی علیه مرد هزینه دادرسی از سوی خواهان که همان زن میباشد باید پرداخت شود اما استثنایی دارد و آن زمانی است که در صورتی که زن توانایی پرداخت هزینه دادرسی را نداشته باشد باید درخواست اعسار نماید و چنانچه اعسار از طرف زن اثبات و پذیرفته شود پرداخت هزینه دادرسی بر عهده مرد خواهد بود.

تفاوت مهریه عند الاستطاعه و عند المطالبه

هنگامی که مهریه زن عند المطالبه باشد یعنی اینکه زن به محض عقد مالک مهریه میشود و هر زمانی که درخواست مطالبه مهریه نماید باید جهت پرداخت مهریه عندالمطالبه پس در نتیجه مهریه عند المطالبه در هر حالتی باید پرداخت شود، اما اگر مهریه زن عند الاستطاعه باشد زمانی میتواند درخواست مهریه نماید که زوج توانایی پرداخت مهریه را داشته باشد پس در نتیجه پرداخت مهریه منوط به استطاعت و توانایی مالی زوج میباشد.

تعیین مدت زمان معیین برای مهریه

همان طور که گفته شد زوجین میتوانند برای مهریه زمان معیینی را تعیین نمایند و پرداخت مهریه باید در زمان معینی که مشخص شده و توافقی بوده پرداخت شود و قبل از زمان تعیین شده زن حق ندارد مهریه را مطالبه نماید.

در صورتی که میزان مهریه تعیین شده بالا باشد مرد باید تا ۱۱۰ تا سکه را تحت هر شرایطی پرداخت نماید اما مازاد آن فقط ملائت زوج ملاک پرداخت قرار میگیرد و میزان مهریه به نرخ روز محاسبه میشود.

در صورت بروز مشکل در زمینه مطالبه مهریه می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

استفاده از حق حبس برای زوجه چیست؟

استفاده از حق حبس برای زوجه چیست؟

زن در  صورتی که مهریه او داده نشود می تواند از انجام وظایف خود در مقابل شوهر خودداری نماید اما این عمل در شرایطی است که مهریه او حال باشد و مانع از ساقط شدن حق نفقه نخواهد شد در اصل باید گفت که در حقوق در صورت عدم امتناع زن به ایفای تعهد خود و در مقابل انتظار ایفای تعهد از جانب شوهر را حق حبس می گویند.

موارد استفاده از حق حبس

مهریه به صورت کلی و یا جزیی باید حال و یا به وعده باشد.

در صورتی که مهریه زوجه مدت دار باشد باید تا زمان اتمام مدت منتظر بماند و بعد از اتمام مدت، مهریه خود را مطالبه نماید، زیرا مهریه مدت دار می باشد پس بعد از عقد نکاح زوجه باید تمام وظایف خود را در قبال زوج انجام دهد پس در نتیجه زوجه نمیتواند از حق حبس استفاده نماید اما اگر خود زوج از همسرش درخواست ایفای وظایف زناشویی را نداشته باشد و زمانی که برای مدت مهریه تعیین شده بود سپری شود زوجه میتواند از حق حبس استفاده نماید و خواستار مهریه خود از جانب شوهر باشد.

در صورتی که مهریه مدت دار نباشد به محض وقوع عقد نکاح زوجه میتواند درخواست مطالبه مهریه نماید و اگر مهریه زن عین معلوم باشد می تواند در آن هرگونه تصرف مالکانه ای داشته باشد و اگر مهریه وجه و یا مسلوک باشد میتواند آن را دریافت کند و در صورتی که زوج مخالف باشد میتواند از حق حبس استفاده کرد.

در صورتی که زوجه با اراده و رضایت خودش تمکین خاص نماید حق حبس وی ساقط میشود و دیگر حق ندارد عدم تمکین نماید در نتیجه زن تا زمانی که تمکین خاص انجام نداده میتواند از حق حبس استفاده نماید.

مطالبه مهریه زن و حق حبس

در صورتی که مهریه زن بدون مدت باشد و او با زوج نزدیکی داشته باشد نمیتواند پس از نزدیکی از حق حبس استفاده نماید. اما اگر نزدیکی زن به واسطه زور و اجبار و یا در حالت بیهوشی انجام شده باشد حق حبس او از بین نخواهد رفت.

اگر زن قبل از ازدواج از اوضاع مالی مرد خبر داشته باشد و بداند که مرد قادر به پرداخت مهریه زن  نیست اما با این حال با او ازدواج نماید نمیتواند از حق حبس استفاده نماید و در صورتی که با شوهر خود تمکین نکند حکم ناشزه برای او صادر میشود. اما در شرایطی که مرد پس از ازدواج از لحاظ مالی ناتوان گردد و امکان پرداخت مهریه را نداشته باشد و یا اینکه زن قبل از ازدواج از اوضاع مالی مرد بی خبر بوده باشد در این صورت میتواند از حق حبس خود استفاده نماید و مرد در این شرایط برای پرداخت مهریه میتواند از حکم اعسار استفاده نماید زیرا مهریه در این شرایط باید حتما پرداخت شود.

آثار و امتیازاتی که با حق حبس برای زن بوجود می آید:

 1. نمیتوان زوجه را مجبور به تمکین خاص کرد و با زور وی را مجبور به انجام وظایف زناشویی نمود.
 2. تا زمانی که مهریه زن پرداخت نشود زن حق دارد از مسکنی که شوهر تهیه کرده خود داری نماید و در چنین شرایطی نمی توان زن را ناشزه خواند.
 3. در صورتی که مرد توانایی پرداخت مهریه زن را نداشته باشد و آن را به صورت اقساطی پرداخت نماید حق حبس برای زن تا زمانی است که مرد آخرین قسط مهریه را پرداخت کند
 4. زوجه علاوه بر حق حبس دارای نفقه نیز می باشد و میتواند نفقه خود را هم نیز دریافت نماید
 5. زن میتواند با مراجعه به دادگاه خانواده درخواست مطالبه نفقه ایام گذشته و ایام جاری را بنماید ودر صورت عدم پرداخت توسط مرد زوجه می تواند از مرد شکایت کیفری بنماید.
 6. دادگاه صالح مراجعه در صورت عدم پرداخت مهریه توسط مرد در صورتی که توانایی پرداخت مهریه را دارد اما از پرداخت امتناع میکند او را از سه ماه تا چنج ماه حبس محکوم میکند.

در صورتی که زوج توانایی پرداخت مهریه را نداشته باشد اما توانایی پرداخت نفقه جاری را داشته باشد اما با این حال از پرداخت آن امتناع نماید قابل تعقیب و مجازات کیفری خواهد بود.

مجازات جرم کودک آزاری چیست؟

مجازات جرم کودک آزاری چیست؟

در کمسیون قضایی و حقوقی مجلس لایحه ای برای حمایت از کودکان و نوجوانان در خصوص جلوگیری از کودک آزاری و یا قاچاق آنها نوشته شده و تحویل مجلس داده شده تا آن را علنی سازند.

تعریف کودک آزاری

تعریف طفل

هر شخصی که به سن بلوغ شرعی نرسیده باشد را طفل می گویند.

تعریف نوجوان

شخصی که به سن ۱۸ سالگی رسیده و بلوغ شرعی رسیده باشد را نوجوان می گویند.

کودک آزاری روانی

در صورتی که طفل از محبت کافی برخوردار نباشد و این بی محبتی باعث افسردگی طفل شود و سایر اختلالات عاطفی طفل آسیب ببیند و جبران ناپذیر باشد باعث آزار طفل از لحاظ روانی میشود و طفل حرکاتی خشن و سریع انجام میدهد و باعث میشود که طفل اعتماد به نفس خود را از دست بدهد.

علایم بالینی در معاینه کودک

در بیشتر موارد کبودی پوست بدن کودک از آثار کتک زدن کودک میباشد که در قسمت های مختلف بدن کودک قابل مشاهده است که در این معایناتی که از کودک انجام میشود کبودی در مچ دست و بازو و ران و یا کبودی ناشی از شلاق در باسن ها و یا سیلی زدن به صورت طفل که شامل گونه ها و دهان و پیشانی طفل میشود و یا کبودی در قفسه سینه و شکم و گردن مشاهده شده است.

موارد کودک آزار و اذیت کودکان

 1. اگر طفلی به دلیل فعل و یا ترک فعل عمدی در معرض خطر و آسیب قرار گیرد و سلامت جسمی و روانی فرد آسیب ببیند در این صورت باعث آزار طفل شده و این نوعی کودک آزاری محسوب میشود.
 2. در صورتی که طفلی را مجبور به انجام کارهای غیر قانونی نمایند و یا وادار کردن طفل به انجام کار و یا خدماتی که جسم و روان و اخلاق او را تخریب میکند و به طفل آسیب میرساند.
 3. در اختیار قرار گرفتن طفل به دیگری به موجب خریدو فروش و یا انجام هرگونه عمل غیر قانونی طفل و نوجوان و دریافت وجه و امتیاز در ازای طفل.
 4. به کارگیری طفل برای انجام فعالیت های جنسی برای خود و یا دیگران
 5. محتوا و یا هرگونه تصویری که نشان از برهنگی کامل دخترو یا پسر باشد و یا آمیزش آنها را نشان دهد باعث بی آبرویی طفل و آزار وی میشود.

تمامی افرادی که به سن ۱۸ سالگی کامل نرسیده باشند مشمول موارد بالا میشوند.

مجازات جرم کودک آزاری

در صورت خرید وفروش و یا بکار گرفتن کودکان برای انجام کارهای خلاف از ماه تا یک سال زندان و یا یک تا دو میلیون تومان مجازات و محکوم خواهند شد.

در صورتی که باعث آزار و اذیت کودک به گونه ای که شکنجه شود و یا منع از تحصیل کودک و یا نادید گرفتن سلامت روحی و روانی و جسمی کودک مرتکب از سه ماه و یک روز تا شش ماه حبس و یا محکوم به پرداخت یک میلیون تومان جزای نقدی خواهد شد.

نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که جرم کودک آزاری دارای جنبه عمومی میباشد و نیاز به شکایت شاکی خصوصی ندارد

مسئولیت نگهداری و سرپرستی کودکانی که بر عهدهی مراکز و موسسات است باید به گونه ای باشد که در صورت مشاهده اذیت و آزار کودکان توسط هر شخصی مراتب را جهت پیگرد قانونی به مقامات قضایی اعلام نماید و در صورتی که شخصی از این تکلیف تخلف نماید به ماه زندان و یا پانصد هزار تومان جزای نقدی محکوم خواهد شد.

در صورت نیاز به وکیل آدم ربایی می توانید از مشاوره حقوقی وکیل کیفری مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

مجازات جرم آدم ربایی چیست؟

مجازات جرم آدم ربایی چیست؟

جرم آدم ربایی زمانی اتفاق می افتد که شخصی را بدون رضایت خودش از محلی به مکانی دیگر منتقل کرد بهواسطه تهدید شخص و یا زور و یا فریب دادن شخص،در واقع آدم ربایی باعث سلب آزادی تن می شود.

جرم آدم ربایی یا ساده است که دزدیده شدن انسانی زنده که حداقل ۱۵ سال داشته باشد در غیر این صورت جرم او مشدد می باشد مثل دزدین اطفال و یا قائم کردن اموات که در این موارد جرم مشدد می باشد.

جرم آدم ربایی دارای عناصری می باشد

۱٫عنصر مادی

رفتار مجرمانه: دزدیدن شخصی از مکانی به مکان دیگر بدون رضایت و اراده شخص و به واسطه زور و تهدید و یا حیله

مراتب و چگونگی شکل ارتکاب جرم: شخصی که دزدیده میشود میتواند توسط فرد و یا افرادی دزدیده شود که این افراد میتوانند با مباشرت و معاونت یکدیگر اقدام به عملی کردن این جرم کرده باشند.

رضایت نداشتن شخص دزدیده شده (مجنی علیه) : شرط لازم برای وقوع جرم آدم ربایی رضایت نداشتن مجنی علیه است که در این صورت جرم محقق می شود.

نتیجه عمل مجرمانه: نتیجه این جرم سلب آزادی شخصی است که ربوده شده است اما در قانون به صورت واضح درباره نتیجه جرم آدم ربایی حرفی زده نشده است.

۲٫عنصر معنوی

وجود سوء نیت عام: جرم آدم ربایی مطلق است و دارای سوء نیت خاص نیست و در صورتی که فردی زنده است اما در خواب و یا بیهوشی دزدیده می شود مشمول این حکم میشود پس عدم رضایت شخص ربوده شده شرط نیست.

انگیزه مرتکب جرم: داشتن انگیزه یکی از عناصر جرم آدم ربایی است اما مقنن آن را به شمار نمی آورند زیرا در جرایم تعزیری و بازدارنده از جهات مخففه است.

۳٫عنصر قانونی

شخصی که اقدام به این جرم کرده باشد بنا به هر دلیلی مثل گرفتن وجه و یا مال و یا به قصد انتقام گرفتن اقدام به دزدیدن شخصی به واسطه زور و یا تهدید و یا حیله نماید مجازات وی از ۵ سال تا ۱۵ سال حبس خواهد بود، زمانی که شخص مجرم سنی پایین تر از ۱۵ سال داشته باشد و یا اینکه شخص مجرم آسیب جسمی و حیثیتی دیده باشد به حداکثر مجازات محکوم می شود اما اگر مجرمی که حداکثر مجازات برای او در نظر گرفته شده است مرتکب جرمی دیگر شود پس در این صورت مجازات آن جرم نیز اعمال می شود.

جرم مشدد آدم ربایی

 1. اگر شخصی طفلی را که تازه متولد شده بدزدد و یا او را مخفی نماید و یا اینکه او را به جای طفل دیگری به شخصی به غیر از مادرش تحویل دهد به مجازات از ۶ ماه تا ۳ سال حبس محکوم خواهد شد و در صورتی که طفلی که ربوده شده از همان ابتدا مرده بده باشد و مجرم در مردن او دخیل نباشد فرد از یکصد هزار تا پانصد هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.
 2. اگر شخصی اقدام به دفن اموات نماید و جنازه ای را دفن کند و یا آن را مخفی کند به مجازات یکصد هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.
 3. مخفی کردن مجرم بعد از انجام جرم آدم ربایی
 4. دزدیده شدن اتباع ایرانی

معاونت و مباشرت در جرم آدم ربایی

اشخاصی که شخص دیگری را ترغیب و تشویق به انجام جرم می کنند و یا او را تهدید میکنند و یا فریب میدهند که جرم را انجام دهند و باعث میشوند که جرم اتفاق بیافتد

شخصی که طریقه ارتکاب جرم را به دیگری یاد بدهد و یا وسایل مربوط به ارتکاب جرم را تهیه نماید

شخصی که عمل انجام جرم را آسان نماید.

اشخاصی که قصد دارند با معاونت یکدیگر عمل جرم را انجام دهند باید هم زمان این عمل را انجام دهند و میان رفتار معاون و مرتکب اقتران زمانی وجود داشته باشد و وحدت قصد داشته باشند،اگر مرتکب جرم اقدام به جرمی شدید تر کرده باشد که مقصود معاون نبوده است در این صورت معاون به مجازاتی خفیف تر محکوم می شود.

مجازات شروع به جرم آدم ربایی

در صورتی که شخصی شروع به انجام عمل کرده باشد اما موفق به انجام عمل نشود بنا به دلایلی که خارج از اراده و قصد شخص باشد به مجازات سه تا پنج سال حبس محکوم خواهد شد.

در صورت نیاز به وکیل آدم ربایی می توانید از مشاوره حقوقی وکیل کیفری مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

حقوق همسایگی در آپارتمان نشینی چیست؟

حقوق همسایگی در آپارتمان نشینی چیست؟

در مجموعه های شهری به دلیل اینکه مشکلاتی در مورد آپارتمان نشینی بوجود نیاید مقرراتی در این خصوص وضع شده است که باید تمامی افراد این قوانین را رعایت نمایند و از حقوق همسایگی در آپارتمان نشینی کاملا آگاه باشند.

قانون تملک آپارتمان ها

اگر افرادی که در یک آپارتمان در کنار هم زندگی می کنند بتواند به حقوق همسایگی یکدیگر احترام بگذارند و این دو اصل زیر را رعایت نمایند هیچگاه دچار مشکل نمی شوند

 1. حقوق همسایگی دیگران باید رعایت شود و این حقوق محترم شمرده شود
 2. آزار نرساندن به همسایگان و درک و صبوری در مقابل آزار و اذیت همسایگان

تعریف حق شارژ در آپارتمان

آپارتمانی که در آن زندگی می کنید دارای هزینه های مشترکی است که تمامی ساکنان از آن استفاده می کنید و باید نسبت به پرداخت این هزینه ها مسئولیت داشت

هزینه های آپارتمان می تواند بخاطر نگهبانی و حفاظت فیزیکی مجموعه و نگهداری از فضای سبز و ….. باشد که امکان دارد یک آپارتمان تمامی این موارد را در برگیرد و یا فقط تعدادی از آنها را در برگیرد.

محاسبه حق شارژ ساختمان

پرداخت حق شارژ ساختمان بر عهده اهالی آپارتمان می باشد که نسبت به پرداخت آن مسئول هستند خواه از آن استفاده نمایند و چه استفاده نکنند. اگر شخصی ادعا نماید که هزینه را پرداخت نمیکند به این دلیل که از برخی موارد مثل پارکینگ که چون ماشین ندارد استفاده نمی کند پس لزومی به پرداخت هزینه تمیزکاری پارکینگ نیست پس در این صورت به موجب قانون هیأت مدیره مرتکب جرم شده است و برای او اظهارنامه فرستاده می شود که در آن مبلغ بدهی درج شده است و اگر مرتکب جرم ظرف مدت ۱۰ روز از تاریخ ابلاغ اظهارنامه اقدام به پرداخت آن ننماید هیأت مدیره باید به مراجع قضایی شکایت کند و دادگاه ها باید این موارد شکایتی را خارج از نوبت بررسی و رسیدگی نمایند.

پس از بررسی دادگاه باید شخصی که تخلف انجام داده از خدمات عمومی محروم نماید تا زمانی که بدهی خود را بپردازد. اگر شخص متخلف از پرداخت بدهی امتناع نماید جریمه شخص تا سقف ۲برابر قابل افزایش خواهد بود.

تغییر در ساختمان

با استناد به قانون تملک آپارتمانها یکی از حقوق همسایگی این است که هر یک از مالکان میتوانند با رعایت این قوانین عملیات و تغییراتی را در در بخشی از ساختمان بوجود آورند برای استفاده بهتر اما این در شرایطی است که بیشتر ساکنین نسبت به این تغییرات راضی باشند در غیر این صورت حق ندارند هیچگونه تغییری را ایجاد نمایند مثلا در صورتی میتوانند نمای بیرون ساختمان را تغییر دهند که اکثریت ساکنین آن به این کار راضی باشند.

توافقات میان ساکنین در حقوق همسایگی

برای جلوگیری از بروز اختلافات میان ساکنین آپارتمان میتوان به مواردی اشاره کرد که با وجود اینکه در قانون نیامده اما میتوان از این قوانین استفاده کرد بدین صورت که هیئت مدیره مجتمع با استفاده از این قوانین قانون هایی را برای آپارتمان تنظیم نماید تا ساکنین از آن آگاه باشند و این قوانین را رعایت نمایند:

 1. همکاری با هیئت مدیره مجتمع و مسولین محترم دیگر آپارتمان
 2. در حفظ و نگهداری اماکن عمومی اطراف ساختمان مانند بلوک ها و یا لابی کوشا باشیم و آموزش های لازم را  هم جهت نگهداری به کودکان ارائه دهیم.
 3. کپسول های آتش نشانی باید در راهرو ها نصب شوند و نحوه استفاده از آن باید به ساکنین ساختمان آموزش داده شود
 4. در ساعت هایی از روز که مشخص می شود از هرگونه سرو صدای نامتعارف خودداری شود.
 5. مجاز نبودن تغییرات در ساختمان در صورت ایجاد صدمه به اسکلت ساختمان
 6. در صورت گرفتگی لوله های فاضلاب و مشکلاتی از این قبیل ساکنان همان واحد که مشکل ایجاد شده مسئول جبران خسارت خواهند بود.
 7. انبار آپارتمان فقط برای ساکنین و وسایل شخصی آنها می باشد و ساکنین حق ندارند آن را به دیگران اجاره دهند و یا استفاده تجاری از انبار نمایند.
 8. نمی توان مانع استفاده قسمت های مشترک سایر ساکنین شد و مسدود نمودن راه دیگر ساکنین ممنوع می باشد.
 9. در صورت برگزاری جشن و یا مراسم سوگواری باید از مدیر مجتمع یا بلوک اجازه گرفته شود.

۱۰٫در هنگام اسباب کشی اثاث منزل باید با مدیر مجتمع یا بلوک هماهنگی هایی انجام شود.

حل دعاوی بین ساکنین آپارتمان

موارد بسیار دیگری نیز در خصوص قوانین آپارتمان نشینی وجود دارد که میتوان به آنها اشاره کرد و ملزم به رعایت آنها شد.

در صورت بروز مشکل در زمینه قوانین آپارتمان می توانید از مشاوره حقوقی وکیل ملکی مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.