عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

چگونه میتوان حکم رشد را لغو کرد؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 8 میانگین: 3.5]

چگونه میتوان حکم رشد را لغو کرد؟

در مورد حکم رشد اولین اقدامی که باید انجام شود درخواست صدور آن است،حکم رشد جزء دعاوی امور حسبی میباشد و در دادگاه خانواده باید درخواست انجام بپذیرد.هر شخصی میتواند از حقوق و مزایای برخوردار باشد که این حقوق میتواند قائم به شخص باشد و یا حقوق مالی باشد که انتقال این حقوق به شخص دیگری دارای قوانینی می باشد که باید رعایت شود.

شخصی که تازه متولد می شود دارای حق و حقوقی مالی و غیر مالی می باشد که از مدت معینی میتواند به صورت مستقل از آن استفاده نمایند و رسیدن به این مدت یعنی رسیدن به سنی است که قانون مشخص نموده و مورد دیگری که بجز سن باید به آن توجه نمود داشتن اهلیت است

امکان دارد شخصی به سن مورد نظر قانون رسیده باشد اما اهلیت نداشته باشد و شخصی که اهلیت نداشته باشد دادگاه به دلیل حفاظت از حق و حقوق شخص او را از انجام دادن هرگونه معامله ای منع کرده و برای ایشان قیم و یا ولی مشخص نموده است.

تعریف اهلیت

اهلیت در لغت به معنای اهل و عاقل بودن است اما در اصطلاح حقوقی شخصی که دارای اهلیت است باید عاقل و بالغ و رسیدن به سن لازم که قانون مشخص نموده است و در صورتی که یکی از این شرایط وجود نداشته باشد یعنی شخص اهلیت ندارد و محجور شناخته شده و حق دخل و تصرف در اموال و حقوق مالی خود را ندارد.

افرادی که محجور شناخته می شوند از این جهت که تا چه اندازه میتوانند در اموال خود دخل و تصرف داشته باشند متفاوت هستند زیرا افراد محجور به چند قسمت تقسیم می شوند که دسته اول شامل صغار و دسته دوم غیر رشید و دسته سوم مجانین هستند.

افرادی که فاقد سن قانونی هستند و یا عاقل و بالغ نشده باشند و یا رشد نداشته باشند محجور نامیده می شوند،صغار به دو دسته ممیز و غیر ممیز تقسیم می شود که این دسته از افراد به دلیل اینکه به سن قانونی نرسیده اند محجور نامیده می شوند و زمانی که به سن قانونی برسند محجوریت آنها لغو میشود و دارای اهلیت خواهند شد.

دسته دیگر افراد غیر رشید و سفیه می باشند که فاقد رشد می باشند و نمی توانند در امور مالی خود دخل و تصرف داشته باشند پس در نتیجه حجر به دلیل امور مالی است.

مجانین نه در امور مالی و نه در امور غیر مالی خود حق تصرف ندارند پس در نتیجه محجور

می باشند و دارای اهلیت نخواهند بود.

اهلیت به دو دسته تقسیم می شود

۱٫اهلیت تمتعهر شخصی با زنهد متولد شدن دارای اهلیت تمتع خواهد بود و با مرگ شخص اهلیت تمتع او از بین خواهد رفت.

۲٫اهلیت استیفا: مرحله ای که شخص در حقوق مالی خود حق تصرف داشته باشد و در این مرحله نیازی به تنفیذ شخص نباشد.

شخصی که رشید خوانده می شود می تواند به صورت آزاد و مستقل در امور مالی خود دخل و تصرف داشته باشد. پس در نتیجه در مورد امور مالی خود از اهلیت استیفا برخوردار می باشد.

زمان قانونی به اهلیت رسیدن هر شخص

قانون سن خاصی را برای اشخاص معیین نموده که با رسیدن به این سن افراد دارای اهلیت خواهند بود،سنی که توسط قانون مشخص شده است برای دختر نه سال قمری بوده و برای پسر پانزده سال قمری خواهد بود.دختری که به سن ۹ سالگی رسیده و پسری که به سن ۱۵ سالگی رسیده بالغ خواهد بود و از نظر قانون شخصی که به سن بلوغ رسیده باشد دارای اهلیت خواهد بود و نیازی به وجود دو شرط دیگر یعنی عقل و رشد نمی باشد.

نکته ای که مورد توجه است این است که برای شناسایی اهلیت یک شخص نیاز نیست که دادگاه حکمی صادر نماید و شخص به محض اینکه به سن قانونی رسید و بالغ محسوب شد می تواند به صورت مستقل در امور خود دخل و تصرف داشته باشد و با رسیدن به بلوغ اینگونه تصور شود که رشد و عقل او هم موجود و محرز می باشد.

چگونگی درخواست صدور حکم رشد

صغیری که به سن قانونی رسیده و بالغ محسوب میشود برای دخل و تصرف در امور مالی خود باید حکم رشد داشته باشد اما برای دخل و تصرف در امور غیر مالی نیازی به اثبات نیست زیرا که امور غیر مالی به رشد مربوط نمی شود و شخص بلافاصله با رسیدن به سن بلوغ دارای اهلیت شده و اهلیت برای همه محرز خواهد بود.

برای اینکه شخص حکم رشد خود را در مورد امور مالی بگیرد باید به دادگاه خانواده رفته و در آنجا درخواست صدور حکم رشد بدهد و دادگاه تقاضای شخص را مورد بررسی قرار داده وبا انجام تحقیقات محلی و بررسی نظر کارشناس تخصصی اقدام به صدور حکم رشد می نماید. درخواست صدور حکم به دادگاه محل سکونت مدعی رشد فرستاده می شود.

چگونگی لغو حکم رشد

در صورتی که شخص به سن قانونی رسیده باشد و بالغ محسوب شده باشد اما بعد از سن بلوغ فاقد اهلیت گردد لغو حکم رشد او را باید در دادگاه مطرح نمود که دادگاه پس از درخواست لغو حکم امر مطروحه را به پزشکی قانونی ارجاع میدهد و توسط کارشناس مربوطه بررسی میشود و در صورتی که عدم اهلیت شخص ثابت شود دادگاه حکم رشد را لغو کرده و حکم به حجر را صادر می نماید  و قاضی  در صورتی که قیم و یا ولی نداشته باشد برای او قیم و یا ولی تعیین میکند .در صورت قطعی شدن حکم دارای اعتبار مختومه خواهد بود و نمیتوان مجدداً از همان جهت رسیدگی کرد.

در صورت بروز مشکل در زمینه حکم حجر و رفع آن می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.