عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
021-88373652

چه زمانی ثبت ازدواج موقت اجباری است؟

[تعداد: 10    میانگین: 3/5]

چه زمانی ثبت ازدواج موقت اجباری

در قوانین و مقررات اسلامی همواره به ازدواج زنان و مردان واجد شرایط توصیه شده است ، زیرا این امر آثار بسیار مطلوبی بر روی جسم و روان انسان دارد ، ازدواج که به دو صورت دائمی و موقت انجام می شود ، دارای شرایط و ویژگی های خاص خود می باشد که انتخاب هر نوع ازدواج با توجه به شرایط فرد می تواند راهی ایمن و مشروع برای رفع تمایلات جنسی افراد مختلف باشد که در این مبحث با توضیح مختصری راجع به ازدواج موقت ، به زمان ثبت ازدواج موقت اجباری پرداخته می شود .

ازدواج موقت

در این نوع از ازدواج که به آن صیغه نیز گفته می شود ، صیغه ی عقد بین زن و مرد برای مدت مشخصی جاری می شود ، به گونه ای که پس از اتمام زمان مقرر ، عقد خود به خود بدون نیز به جاری کردن صیغه طلاق باطل می شود .

در ازدواج موقت ، زن تنها از حق مهریه برخوردار است و نفقه و ارث به وی تعلق نمی گیرد اما چنانچه ضمن عقد ، شرط دریافت نفقه و ارث را عنوان کند ، مرد واجب است بر اساس آنچه که توافق کرده اند ، عمل نماید .

در اصل ثبت ازدواج موقت یا همان صیغه ، اجباری نیست ، از این رو این نوع ازدواج در دفاتر ثبت ازدواج و شناسنامه ی طرفین ازدواج ثبت نمی شود .

برخی فقها و مراجع تقلید ،صیغه شدن دختر باکره را  نیازمند اذن پدر می دانند و برخی این امر را بدون اجازه ی پدر مجاز می دانند  .

به دلیل ماهیت ازدواج موقت ، این نوع ازدواج به منظور لذت بردن جنسی از زن و همخوابگی با وی عنوان می گردد .

مشکلات ثبت نکاح موقت

از آنجا که معمولا ازدواج موقت از سوی مردان متاهل صورت می گیرد ، ثبت ازدواج موقت صورت نمی پذیرد ، در واقع تنها در صورتی که ثبت ازدواج موقت اجباری است ، مرد ازدواج موقت را ثبت می کند .

به دلیل اینکه در موارد بسیاری در ازدواج موقت زن صیغه ای باردار شده و گرفتن شناسنامه و اثبات هویت فرزند متولد شده در این نوع ازدواج با خطر انکار از سوی مرد و عدم پذیرش فرزند از سوی دیگر خواهرها و برادران  مواجه می شود ، لذا قانون مصوب ۱۳۹۱ حمایت از خانواده ، در مواردی ثبت ازدواج موقت را اجباری نموده است و در صورت عدم خودداری مرد از پذیرش ثبت ازدواج موقت ، ضمانت اجرای حقوقی و کیفری برای این کار در نظر گرفته شده است .

چه زمانی ثبت ازدواج موقت اجباری است؟

  • زمانی که زن صیغه ای باردار گردد ، مرد موظف و مکلف به ثبت ازدواج موقت خواهد بود .
  • زمانی که ضمن عقد ، ثبت ازدواج موقت از سوی زوجه شرط شده باشد و این شرط قابل اثبات باشد ، مرد مکلف به ثبت ازدواج موقت است .
  • زمانی که طرفین ازدواج بر ثبت ازدواج موقت توافق کنند .

در کشور ایران ، از آنجا که ازدواج موقت یا صیغه معمولا از سوی مردان متاهل صورت می گیرد ، لذا ثبت ازدواج موقت موجب فروپاشی بسیاری از خانواده ها می شود .

در صورت بروز مشکل در زمینه نکاح موقت می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها
راه آسان تر برای ارتباط با ما