عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

چه تغییراتی را می توان در ملک سرقفلی انجام داد؟

[تعداد: 5    میانگین: 3/5]

تغییرات ملک سرقفلی

سرقفلی دارایی معنوی و نامشهوی است که در قوانین تنظیم شده سال های ۱۳۵۶ و ۱۳۷۶ شرایط متفاوتی دارد که حق تقدم قانونی در حمایت از مستاجر یک ملک جهت اجاره ی و تداوم مدت اجاره می باشد و به موجب آن صاحب ملک در صورت تمایل به تخلیه ملک با وجود شرایط تخلیه ی قانونی ملزم به پرداخت مبلغی به مستاجر ملک به عنوان سرقفلی می باشد. همچنین یکی از مواردی که مالک سرقفلی همواره مد نظر دارد، میزان مجاز برای اعمال تغییرات ملک سرقفلی است.

در خصوص ملک ، موجر ، مستاجر و حق سرقفلی قوانین مختلفی وجود دارد که عدم آگاهی افراد از آنها موجب بروز مشکلات حقوقی بسیاری خواهد شد ، از این رو کسب اطلاعات لازمه ، آگاهی از قوانین مختلف و مرتبط و مشاوره با متخصصین حوزه ی قوانین مدنی در جلوگیری از بروز مشکلات حقوقی املاک تجاری بسیار تاثیرگذار و مهم می باشد .

محدوده مجاز تغییرات ملک سرقفلی

یکی از سئوالاتی که در مورد حق سرقفلی مطرح می باشد ، این است که ، تغییرات ملک سرقفلی تا چه حد مجاز است؟

برای پاسخ کامل و جامع به این سئوال باید دو واژه ی تعدی و تفریط را تشریح نمود ؛

تعدی را می توان انجام فعل مثبت و تفریط را ترک فعل و خودداری از انجام تعهدات قانونی یا قراردادی و یا عرفی دانست .

از آنجا که در گذر زمان و تغییر مکان تعدی و تفریط در حال گسترش است  ، نمی توان مصداق خاصی را برای این دو مشخص کرد ، از این رو در موارد خاص ، نظر و رای دادگاه و کارشناس علمی که با عدالت سازگارتر است ، ملاک تعیین تعدی و تفریط خواهد بود .

به جهت اینکه یکی از اقداماتی که موجب اسقاط حق سرقفلی برای مستاجر ملک خواهد شد ، تعدی و تفریط است ، لذا عدم آگاهی صاحب سرقفلی باعث شده که این تصور ایجاد شود که برخی تغییرات ملک سرقفلی نظیر کوبیدن یک میخ به دیوار و یا انجام هرگونه اقدام بدون اجازه ی مالک ، تعدی و یا تفریط  تلقی گردد ، از این رو باید متذکر شد که تغییراتی که به موجب آن ، اصل بنای اجاره شده لطمه نمی بیند و مستاجر می تواند استفاده ی بهتری از ملک نماید ، تعدی و تفریط محسوب نمی شود ، در نتیجه مستاجر (صاحب سرقفلی) می تواند تغییرات لازمه را جهت استفاده ی بهتر از ملک انجام دهد ، اما بهتر است و پیشنهاد می شود که قبل از انجام تغییرات ، مستاجر با کارشناسان رسمی دادگستری مشورت لازم را انجام دهد .

در صورت بروز مشکل در زمینه مطالبه سرقفلی می توانید از مشاوره حقوقی وکیل ملکی مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *