عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
021-88373652

چه افرادی شامل ارث به قرابت می شوند؟

[تعداد: 3    میانگین: 2.7/5]

چه افرادی شامل ارث به قرابت می شوند؟

بعد از طی کردن مراحل قانونی انحصار ورثه موقعی که گواهی انحصار وراثت صادر شد و وراث تصمیم به تقسیم اموال گرفتند که بر اساس درجه نسبت و طبقات نسبی با متوفی سهم آنان را مشخص می کنند ، باید وراث قرابت را نیز مشخص کنند و آنها را بشناسند زیرا اول وراث طبقه اول که نسبت آنان معین شده  ، سهم خود را از اموال بر می دارند بعد هر چه از اموال باقی ماند میان وراث قرابت تقسیم میگردد لذا در این مقاله ، ارث به قرابت مورد بررسی قرار خواهد گرفت . 

ارث به قرابت

در واقع صاحبان فرض ، سهم آنان از ارث مشخص است اما در ارث به قرابت سهم آنان معین نیست و بعد از تقسیم سهم طبقه اول وراث مشخص میگردد.

میزان قرابت ارث با دو روش انجام میگیرد یکی درجاتی و دیگری طبقاتی :

درجاتی :

در این روش ، اندازه نزدیکی نسب شخص با متوفی به وسیله درجه خویشاوندی مشخص می شود و هر زایش نسلی معرف درجه فرد می باشد و تعداد درجات قرابت شخص با اشخاص دیگر از تعداد زایش و یا نسل هایی که آنها  را به هم متصل می کند ، مشخص می شود ، مثل درجه خویشاوندی پدر بزرگ و مادربزرگ با نوه خود که نوه درجه دو محسوب می شود و فرزند درجه یک .

طبقاتی :

این نوع قرابت ، درجه نسب داشتن افراد با متوفی را به سه طبقه تقسیم می کند  که طبقه اول بیشترین سهم از ارث را خواهد برد و در صورت نبود یکی از افراد طبقات ، ارث به افراد طبقه بعد منتقل می شود.

در قاعده قرابت افراد در خویشاوندی سببی باید از دو روش ضابطه درجاتی و طبقاتی استفاده کرد تا بتوان مشخص کرد در موضوع ارث بردن از متوفی کدام یک از خویشاوندان نسبی به متوفی نزدیکتر هستند و کدام دورتر تا از این طریق ، سهم هر کدام را بتوان از راه طبقه بندی مشخص کرد.

ضابطه ارث به قرابت در قانون مدنی 

در ماده ی ۸۶۲ قانون مدنی هم از ضابطه طبقاتی و هم درجاتی برای نزدیکی خویشاوندی نسبی استفاده شده است تا سهم هر یک از وراث مشخص شود و علاوه بر خویشاوندان درجه اول خویشاوندانی که از طریق زایش نسل ها به هم مرتبط شده اند نیز در طبقات گنجانیده شده اند تا سهمی از ارث به آنها نیز برسد.

وراث قرابت گاهی نسبت معینی از ارث را صاحب می شوند و گاهی باید منتظر بمانند تا ابتدا سهم وراث اصلی پرداخت شود سپس اگر اموالی باقی ماند شامل حال آنها گردد ، بنابراین وجود شرایطی باعث می شود که گاها وارثی جزء وراث اصلی باشند و گاهی به قرابت از میراث به جا مانده ارث خواهند برد که این شرایط بستگی به وجود یا عدم وراث طبقه اول دارد .

در صورت بروز مشکل در زمینه ارث می توانید از مشاوره حقوقی وکیل ارث مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها
راه آسان تر برای ارتباط با ما