عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

ویژگی های سند برات چیست؟

[تعداد: 2   میانگین: 3/5]

برات چیست؟

برات نوعی از اسناد تجاری است که شخص با صدور آن، فرد دیگر را مجبور می سازد که در زمان مشخص، مبلغی را به صورت معین در وجه شخص ثالث پرداخت کرده یا برای وی حواله نماید. به فرد صادر کننده برات، برات کش یا برات دهنده نیز می گویند. همچین فردی که مورد دستور صدور قرار گرفته است را برات گیر یا محال علیه و شخص ثالث را دارنده برات می نامند. برات کارکردهایی مشابه کارکرد چک دارد با این تفاوت که امتیازات کیفری و مدنی کمتری نسبت به چک دارد. از این رو با وجود اهمیت بالای این سند در معاملات تجاری داخلی و خارجی، اهمیتی کمتر از چک دارد.

شروط برات

برای کاربرد برات در معاملات تجاری در مرحله اول باید اقدام به صدور برات توسط صادر کننده آن نمود. سپس برات گیر اقدام به قبول برات می کند. قبول و صدور این سند، هر دو می تواند با مهر و امضای اشخاص صادر کننده و گیرنده بر روی آن همراه باشد. در واقع شخص گیرنده، تعهدات کلی در زمینه دریافت و پرداخت وجه سند تجاری را پذیرفته است. شروط اسناد براتی عبارتند از:

  • تاریخ های مندرج در این سند. سه تاریخ در زمینه برات دارای اهمیت است: تاریخ صدور، تاریخ قبول و تاریخ سررسید پرداخت وجه.
  • اشخاص که شامل صادرکننده، قبول کننده و دارنده می باشد.
  • سند برات، باید مبلغ مشخصی را در بر بگیرد که این مبلغ می تواند به صورت ریال یا ارز باشد.
  • مکان پرداخت وجه توسط قبول کننده باید مشخص باشد.
  • در صورتی که سند براتی در چند نسخه تنظیم شده است، شماره نسخه باید در سند ذکر شود.

در صورتی که هر یک از شروط بالا محقق نشود، برات، کارکرد تجاری خود را از دست داده و به یک سند غیر تجاری تبدیل می شود. همچنین در این سند نیز مانند سایر اسناد تجاری، مبلغی تحت عنوان مالیات و حق تمبر اخذ می شود.

ویژگی اسناد براتی

الف) قبولی شخص ثالث

مفهوم رویه برات، به این صورت است که این سند توسط شخص x صادر شده و شخص y مسئولیت پرداخت وجه آن را دارد یا به عبارتی پرداخت وجه سند را قبول نموده است. این قبولی تنها خاص سند تجاری براتی است. در صورتی که شخص y حاضر به قبول پرداخت وجه سند نشود، شخص به عنوان شخص ثالث می تواند پرداخت وجه سند را قبول نماید. این قبولی به واسطه امضا بر روی اعتراضنامه عدم قبول پرداخت یا نکول انجام می شود. در واقع در اعتراض نامه نکول، دارنده یا همان شخص z، عدم قبول شخص y  نسبت به سند صادر شده توسط شخص x و ظهرنویسی سند را مطرح می کند.

ب) پرداخت شخص ثالث

همانطور که شخص y می تواند سند را قبول نکند، به همین ترتیب می تواند سند برات را قبول کرده اما پرداخت آن را قبول ننماید. در این صورت نیز شخص ثالث می تواند به قبول پرداخت وجه سند بپردازد. برای این کار شخص ثالث باید اعتراض نامه عدم تادیه را امضا نماید. دارنده برات با تنظیم اعتراض نامه عدم تادیه، مخالفت خود را بابت عدم پرداخت وجه توسط شخص ه قبول کننده سند است اعلام می کند. شخص ثالث پرداخت کننده نیز می توانند همچون شخص ثالث قبول کننده می تواند در نقش صادر کننده سند یا ظهر نویس ظهر عمل نماید.

ج) راه های انتقال سند تجاری

انتقال اسناد تجاری به طور معمول از دو روش ظهرنویسی و قبض و اقباض صورت می گیرد. سندهایی که دارای امضا و پشت نویسی باشند و در وجه فرد مشخصی صادر شوند، به شیوه ظهرنویسی انتقال می یابند. اما اسنادی که ظهرنویسی ندارند و در وجه حامل صادر می شوند، به واسطه قبض و اقباض انتقال می یابند.

انتخاب روش مناسب بستگی به این دارد که فرد در چه جایگاهی قرار دارد. برای انتقال دهنده سند، بهتر آن است که روش قبض و اقباض را انتخاب نماید تا مجبور به امضای سند و قبول مسئولیت نشود. اما برای انتقال گیرنده روش ظهرنویسی بهتر است تا بتوان از طریق ظهرنویسی سند، مسئول پرداخت وجه سند را شناسایی نمود.

د) مسئولین سند برات

۵ نفر در برات مسئولیت دارند که عبارتند از:

  • صادر کننده سند یا همان شخص x
  • ظهرنویس سند
  • قبول کننده سند یا همان شخص y
  • دارنده سند
  • ضامن سند که می تواند هر یک از طرفین را ضمانت نماید.

در صورت بروز مشکل در زمینه سند تجاری برات می توانید از مشاوره حقوقی وکیل وصول مطالبات مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *