عضویت در تلگرام

وکیل دعاوی نشر اکاذیب

20 | امتیاز: 5 از 5

نشر اکاذیب چیست؟

هرگونه انتشار اخبار خلاف واقع در مورد شخص، اتفاق، ارگان و … که با نیت واردکردن ضرر به افراد و نهادهای دیگر و تشویش اذهان عمومی انجام شده باشد، نشر اکاذیب نامیده می شود. قانون مجازات اسلامی در ماده ۶۹۸ به صراحت به تعریف این جرم پرداخته است. در این قانون بر مکتوب بودن اظهارات تأکید شده است اما بر رسمی بودن مکتوبات اشاره ای نشده است. به صورتی که اکاذیب منتشر شده می تواند به هر صورت خطی یا چاپی و با امضا یا بدون امضا باشد. در همین قانون مجازات حبس ۲ ماه تا ۲ سال یا ۷۴ ضربه شلاق برای مجرم در نظر گرفته شده است. به دلیل پیچیدگی های اثبات این جرم و ماهیت کیفری آن، شاکیان و متهم اقدام به اخذ وکیل نشر اکاذیب می نمایند.

اثبات جرم نشر اکاذیب

هرچند در قانون از واژه اکاذیب که بر جمع کذب دلالت می کند استفاده شده است، اما حقوقدانان معتقدند برای نیل به مقصود، تنها اظهار و انتشار یک کذب نیز کافی است. همچنین با توجه به این قانون، متوجه می شویم که تنها اظهار کذب برای مجرم دانستن فرد کافی نیست بلکه اظهارات او باید افراد یا ارگان های دیگری متضرر ساخته و قابلیت تشویش اذهان عمومی را داشته باشد. مدعی، وظیفه اثبات کذب بودن اظهارات متهم را بر عهده دارد که باید این کار را توسط وکیل نشر اکاذیب انجام دهد. تفاوت جرم نشر اکاذیب با جرم تهمت و افترا در این است که در نشر اکاذیب، فرد متهم نسبی را به شخص دیگری نمی دهد بلکه به طور کلی اقدام به انتشار اخبار و مطالب خلاف واقع می نماید. این اخبار و مطالب می تواند درباره عامه مردم یا مقامات رسمی باشد.

مجازات جرم نشر اکاذیبوکیل نشر اکاذیب

قانون مجازات اسلامی در ماده ۶۹۸، اعاده حیثیت از فرد زیان دیده را جزو مجازات های مجرم به انتشار اکاذیب بیان نموده است. لذا دادگاه موظف است در صورتی که در اثر وقوع این جرم، فرد یا گروه از لحاظ اعتباری و آبرویی خسران دیده اند، اقدامات مقتضی را به منظور اعاده حیثیت از آنها و بازگرداندن اعتبار آنها انجام دهد. جرم نشر اکاذیب تنها با شکایت شاکی قابل تعقیب است و  دادگاه مجاز است در صورت بخشش شاکی، در مجازات حبس یا ضربات شلاق متهم که در بالا ذکر شد تخفیف دهد.

وکیل نشر اکاذیب

همانطور که گفته شد جرم نشر اکاذیب باید توسط مدعی اثبات شود. اثبات این ادعا ادله و مدارک لازم و کافی برای خلاف واقع بودن اظهارات نیاز دارد و در بسیاری از موارد شاکی نمی تواند خطرات ناشی از گردآوری مستندات لازم را متحمل شود. وکیل نشر اکاذیب توسط تجربه کافی خود، می تواند کوتاهترین و مطمئن ترین مسیر را جهت اثبات پرونده طی نماید.

در صورت نیاز به وکیل نشر اکاذیب می توانید از مشاوره وکیل کیفری مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
وکیل دعاوی نشر اکاذیب
راه آسان تر برای ارتباط با ما