عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

وکیل دعاوی الزام به تمکین

[تعداد: 26    میانگین: 3/5]

عدم تمکین و نشوز

تمکین یکی از ابتدایی ترین وظایف زن است که به محض جاری شدن صیغه عقد در معنای عام، و با شروع زندگی مشترک به مفهوم خاص معنا پیدا می کند. در واقع زوجه، به منزله تمکین و عدم نشوز مستحق دریافت نفقه می شود. اما یکی از ضمانت های اجرایی عدم تمکین، دعوی الزام به تمکین است که توسط زوج مطرح می شود. در جریان این دعوا، زوج یا زوجه می توانند برای احقاق حقوق خود از وکیل الزام به تمکین کمک بگیرند. دعوای الزام به تمکین همچون هر دعوی حقوقی دیگری، ارکان مختلفی دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

ضمانت اجرایی برای تمکین زن

به طور کلی در قانون ۵ روش برای ضمانت تمکین زوج توسط زوجه وجود دارد که یکی از آن ها دعوی الزام به تمکین است. این ضمانت های اجرایی عبارتند از:

  • رد استحقاق زوجه به دریافت نفقه

ماده ۱۱۰۸ قانون مدنی مقرر کرده است که در صورت خودداری زن از انجام وظایف خود تحت عنوان تمکین عام و تمکین خاص، مرد حق دارد نفقه وی را پرداخت ننماید. این قانون برای مواردی که زوجه برای عدم تمکین دارای عذر موجهی باشد، حق دریافت نفقه را از وی سلب نکرده است. این موارد شامل ابتلای شوهر به بیماری های واگیردار، بارداری زن، سکونت در مسکن جداگانه به حکم دادگاه به دلیل خطر جانی و مالی و آبرویی زن، استفاده از حق حبس و مسافرت زوجه با موافقت شوهر می باشد.

در صورتی که دادگاه رأی به نشوز زوجه و  عدم استحقاق وی به دریافت نفقه دهد، و پس از آن زن از نشوز بازگشته و اقدام به تمکین مرد نماید، برای دریافت حق نفقه نیازی به حکم دادگاه نبوده و این حق خود به خود برای زن ایجاد می شود.

  • دعوی الزام به تمکین

در صورتی که زوجه اصرار بر عدم تمکین زوج داشته باشد، مرد می تواند با طرح دعوی در دادگاه خانواده، همسر خود را ملزم به تمکین نماید. دادگاه با بررسی دادخواست و فراخواندن هر دو طرف دعوا برای حضور دادگاه، پس از استماع اظهارات زوجه، در صورتی که دفاعیات وی قابل قبول نباشد، بر اساس مواد ۱۱۰۲ و ۱۱۰۳ قانون مدنی، حکم الزام به تمکین را برای زن به عنوان خوانده دعوا صادر می نماید.

  • اذن ازدواج مجدد

در مواردی که الزام زوجه به تمکین توسط دادگاه امکان پذیر نباشد، برخی دادگاه ها اجازه ازدواج دوم را به مرد می دهند.

  • سلب حق دریافت اجرت المثل ایام زوجیت و نحله

یکی دیگر از ضمانت های اجرایی که در الزام زن به تمکین بسیار مؤثر است، سلب حق دریافت اجرت المثل ایام زوجیت از وی است. زیرا یکی از شروط اولیه دریافت اجرت المثل عدم تخطی زوجه از وظایف زوجیت است.

  • بررسی امکان یا عدم امکان زوجه مستنکف

ماده ۴۶۲ کتاب پنج قانون مجازات اسلامی، ماده ۱۱۳۰ و ماده ۱۲۰۵ قانون مدنی، همگی در مورد ضمانت های اجرایی زوج مستنکف سخن گفته اند که از جزای حبس از ۳ ماه و ۱ روز الی ۵ ماه، تا امکان ارائه درخواست طلاق توسط زن و توقیف اموال مرد به قدر نفقه به نفع زن در صورت امتناع مرد از پرداخت نفقه می باشد. اما این ضمانت اجرایی در مورد عدم تمکین زن وجود ندارد. حقوقدانان بر این عقیده هستند که در صورت خودداری زن از تمکین مرد، به دلیل ارتکاب وی به فعل حرام می توان از مجازات ماده ۶۳۸ کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی مبنی بر حبس ۱۰ روز تا ۲ ماه یا مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه استفاده نمود.

ارکان دعوی الزام به تمکینوکیل الزام به تمکین

احراز دو رکن برای تحقق دعوی الزام به تمکین مورد نیاز است. این دو رکن شامل اثبات رابطه زوجیت و اثبات عدم تمکین و نشوز زن است.

اثبات وجود رابطه زوجیت

دعوی الزام به تمکین در صورتی قابل دادرسی است که بین خواهان و خوانده رابطه زوجیت وجود داشته باشد. این رابطه زوجیت باید به صورت ازدواج دائم باشد و در زمینه نکاح موقت امکان طرح دعوای الزام به عدم تمکین وجود ندارد.

در صورتی که خوانده در جریان دعوا رابطه زوجیت را انکار نماید، خواهان می تواند طی دادخواستی، اثبات رابطه زوجیت را از دادگاه خواستار شود. بدیهی است که تا زمان اثبات رابطه زوجیت جریان دعوای الزام به تمکین متوقف خواهد شد. انکار زوجیت یا ادعای زوجیت بر خلاف واقع، طبق ماده ۵۲ قانون حمایت از خانواده به نوعی جرم محسوب می شود و مجرم به مجازات جبس تعزیری درجه ۶ یا جزای نقدی درجه ۶ محکوم می شود.

اثبات عدم تمکین

این رکن در واقع رکن اصلی دعوای الزام به تمکین است، و طی آن باید عدم تمکین زن چه به صورت خاص چه به صورت عام اثبات شود. اثبات عدم تمکین توسط مرد یا اثبات تمکین توسط زن بسیار پیچیده می باشد بنابراین بسیاری از زوجین از وکیل الزام به تمکین کمک می گیرند.

وکیل الزام به تمکین

تمکین، امری است که در محیط خصوصی زندگی مشترک زوجین اتفاق می افتد و جزئیات بسیاری دارد. در هنگام طرح دعوا زن می تواند در دفاع از خود عدم تمکین را انکار نماید و مرد نیز می تواند برای خودداری از پرداخت زن را به عدم تمکین متهم نماید. بنابراین اثبات این امر تنها در تخصصی وکیل الزام به تمکین می باشد که با تجربه فراوان خود در این زمینه می تواند درست ترین ادعا را در کمترین زمان ممکن تشخیص دهد.

در صورت نیاز به وکیل الزام به تمکین می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *