عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

وکیل دعاوی ابطال سند رسمی

[تعداد: 2    میانگین: 3/5]

اهمیت سند و دعوی ابطال سند

در حال حاضر معتبر ترین مکتوبات اسنادی در کشور را اسناد رسمی تشکیل می دهند اما قدرت دادگاه ها به آن اندازه است که بتوانند در جهت ابطال اسناد چه به صورت رسمی و چه به صورت عادی قدم بردارند. از جمله مواردی که به پیچیدگی دعاوی ابطال سند دامن زده و ضرورت وجود وکیل ابطال سند را مشخص می نماید، عادی یا رسمی بودن سند و مالی یا غیر مالی بودن دعوای ابطال آن است. دعاوی ابطال سند غیر مالی مربوط به اسنادی است که انجام تعهدات بر طبق آن نیز غیر مالی باشد. اما در صورتی که سند مورد دعوا، انجام یک تعهد مالی را در بر داشته باشد، دعوای ابطال سند نیز مالی می شود.

رویه ابطال سند رسمی در دادگاه ها

در اثر ابطال سند (چه عادی و چه رسمی)، تمامی نقل و انتقالات انجام گرفته بر اساس آن سند نیز خود به خود باطل می شود. هنگامی که اصالت سند توسط افعال جعل، انکار یا تردید مورد تعرض قرار گرفته باشد، دادگاه وظیفه رسیدگی به اصالت سند را دارد، مشروط به اینکه طبق ماده ۲۱۷ و ۲۱۹ قانون مدنی، تا اولین جلسه دادرسی اقدامات مقتضی انجام شده باشد. پس از ارائه اصل اسناد و  صدور قرار رسیدگی به اصالت سند، دادگاه شروع به رسیدگی در زمینه اصل سند می نماید و طرفین دعوا یا وکلای آنان موظفند اصل مستندات در دست خود را برای مشاهده طرف مقابل در جلسه رسیدگی حاضر نمایند.

روش های رسیدگی به اصالت سند و تشخیص آن

  • انطباق موارد مندرج در سند با دیگر اسناد و مدارک
  • پرس و جو از افراد مطلع از جریان تنظیم سند
  • ارجاع به کارشناسی
  • استکتاب
  • تطابق رسم الخط ها، امضاها و … با اسناد قابل استناد

در صورت معجول بودن سند، دادگاه می تواند نسبت به باطل کردن کل سند یا قسمتهای جعل شده آن تصمیم بگیرد.

وکیل ابطال سند رسمی

اثبات هر یک از موارد فوق در زمینه اسناد اعم از جعل، انکار، تردید و … در تخصص وکیل ابطال سند می باشد. ابطال اسناد توسط وکیل می تواند در کمترین زمان ممکن و با در نظر گرفتن کمترین هزینه برای اثبات اصالت سند، انجام شود.

در صورت نیاز به وکیل ابطال سند می توانید از مشاوره حقوقی وکیل ملکی مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول