عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

وکیل جرم قذف

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 9 میانگین: 3.2]

جرم قذف چیست؟

قانون مجازات اسلامی در ماده ۲۴۵، قذف را نسبت دادن زنا یا لواط به اشخاص حقیقی، چه زنده و چه مرده بیان نموده است و آنرا جرمی با مجازات حد ۸۰ ضربه شلاق عنوان کرده است. این جرم، تنها به استفاده از الفاظ رکیک ناموسی درباره افراد ختم نمی شود. بلکه شهادت دروغین درباره زنا یا ادعای مورد تجاوز یا زنا قرار گرفتن زنان در صورتی که خلاف واقع باشد، قذف محسوب می شود. همچنین جرم قذف نه تنها به صورت شفاهی بلکه طبق قانون جدید مجازات اسلامی، با درج مطالبی با شرایط فوق به صورت کتبی یا الکترونیکی نیز فرد محکوم به جرم قذف است.

مواد قانونی جرم قذفجرم قذف

جرم قذف با شرایط متعددی در قانون بیان شده است. ماده ۲۴۶ قانون مجازات اسلامی، روشن و بدون ابهام بودن قذف را از شرایط تحقق جرم قذف بیان نموده است.

همچنین قذف مادر در ماده ۲۴۷ قانون به این صورت بیان شده است که پدری، رابطه حقیقی شرعی خود با فرزندش را انکار کند یا فردی شخص دیگر را به عدم ارتباط شرعی با پدرش متهم نماید.

همچنین نسبت دادن زنا و لواط به بستگان فرد از قبیل پدر، مادر، خواهر، برادر و همسر قذف مربوط شده و در صورتی که مخاطب به سبب این انتساب مورد اذیت قرار گرفته باشد، جرم توهین نیز در نظر گرفته می شود.

ماده ۲۵۵ قانون مجازات اسلامی، حد قذف را حق الناس به حساب آورده است که در صورت گذشت مقذوف در هر مرحله، تعقیب و رسیدگی و اعمال مجازات موقوف خواهد شد. البته لازم به ذکر است که گذشت از حد قذف قابل برگشت نیست.

نکات مهم درباره حد قدف

نکته اول این است که انتساب عدم باکرگی پیش از ازدواج به همسر، مصداق جرم توهین است و مجازات آن تا ۷۴ ضربه شلاق یا جزای نقدی می باشد.

همچنین در قذف متقابل که دو نفر همدیگر را چه به صورت یکسان و چه به صورت متفاوت قذف می نمایند، هر یک از طرفین به ۳۱ الی ۷۴ ضربه شلاق تعزیری درجه ۶ مجازات می شود.

وکیل دعوی قذف

دعوی قذف از حیث حیثیتی بودن گاه محدودیت هایی را برای شاکی جهت حضور در مراجع قضایی و پیگیری پرونده به وجود می آورد که می تواند توسط وکیل دعوی قذف ، مشکل حل شود. همچنین ذات قذف ، سوء نیت طرفین به یکدیگر است. بنابراین در صورت مواجهه مستقیم دو طرف دعوا در مراحل قضایی با یکدیگر، ممکن است خطرات جانی دیگری هر یک از طرفین را تهدید کند. لذا این دعوا، به عنوان یکی از دعاوی کیفری باید توسط وکیل پیگیری و به سرانجام برسد.

در صورت نیاز به وکیل دعوی قذف می توانید از مشاوره حقوقی وکیل کیفری مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

از دیگر خدمات و وکلای گروه حقوقی پندار :

وکیل ملکی

وکیل طلاق

 

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.