عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

وکیل تنظیم قراردادهای لیسانس یا مجوز بهره برداری

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

قرارداد لیسانس چیست؟

دانش و تکنولوژی دو رکن اصلی پیشرفت اقتصادی یک ملت می باشد. دولت ها و ملت ها دو راه برای رسیدن به جدیدترین تکنولوژی ها و دانش روز دنیا دارند. آنها می توانند اقدام به تولید دانش و فناوری نمایند یا اینکه آن را از تولید کنندگان تهیه نمایند. از آنجایی که تولید دانش و تکنولوژی جدید مستلزم صرف زمان و هزینه بسیاری است، اغلب در قالب قراردادهای لیسانس اقدام به دریافت این دانش در قبال شرایط مشخص از تولید کننده می نمایند. قراردادهای لیسانس، مجوز بهره برداری نیز نامیده می شوند. اغلب قرارداد لیسانس در زمینه قوانین مالکیت فکری و حق ثبت اختراع و علائم تجاری مطرح می شود.

دانلود نمونه قراردادهای لیسانس

ویژگی کلی قراردادهای لیسانس

هر قرارداد لیسانس به صورت جداگانه از یک سری اصول کلی تبعیت می کند.

  • قرارداد لیسانس می تواند به صورت انحصاری یا غیر انحصاری منعقد شود. در قراردادهای انحصاری، لیسانس دهنده حق ندارد امتیاز خود را در محدوده جغرافیایی یا زمانی مشخص مندرج در قرارداد به شخص دیگری جز شخص لیسانس گیرنده بدهد.
  • به موجب هر قرارداد لیسانس، بخشی از اطلاعات و دانش فنی به لیسانس گیرنده منتقل می شود. این اطلاعات حتی می تواند شامل اسرار و فرمول های تولید یا شیوه های انحصاری ارائه خدمات نیز باشد. بعلاوه در بساری از این قراردادها، لیسانس دهنده متعهد می شود در طول مدت قرارداد تمامی آموزش ها و پشتیبانی های لازم را به لیسانس دهنده ارائه نماید.
  • کنترل کیفیت و نظارت بر روند انجام تعهدات قرارداد از مهمترین ارکان یک قرارداد لیسانس است. این نظارت به دلیل ذات قرارداد لیسانس است که در آن لیسانس گیرنده متعهد است مطابق با استانداردهای لیسانس دهنده به تولید کالا و خدمات و تبلیغات و ارائه آنها بپردازد. زیرا لیسانس دهنده معتقد است کیفیت تمامی مراحل ذکر شده در اعتبار و شهرت وی اثر می گذارد. این امر در خصوص برندها اهمیت بیشتری پیدا می کند. در مقابل لیسانس دهنده نیز حق جلوگیری از ورود محصولات و خدمات فاقد استانداردهای لازم به بازار را دارد. لیسانس دهنده برای داشتن کنترل کافی بر کالا و خدمات تولید شده معمولاً مواد اولیه مورد نیاز لیسانس گیرنده را خود تأمین می نماید.
  • در قراردادهای لیسانس ، لیسانس گیرنده موظف به پرداخت مبلغی به عنوان حق امتیاز به لیسانس دهنده است. همچنین وی متعهد است به اصول رازداری حرفه خویش پایبند باشد. در قراردادها اغلب به اطلاعات محرمانه و سری اشاره می شود و در قبال آن لیسانس گیرنده متعهد به حفظ اسرار و علوم محرمانه فنی و تکنیکی می شود.

تنظیم قراردادهای لیسانس

تنظیم قرارداد لیسانس می تواند یکی از مهمترین فعالیت های حقوقی کاری هر شرکت و نهادی به حساب آید. زیرا به موجب آن، شرکت لیسانس گیرنده پل ارتباطی ورود دانشی جدید به یک کشور شده و شرکت لیسانس دهنده توانسته است علم خود را فراتر از مرزهای جغرافیایی خود صادر نماید.

در صورت نیاز به تنظیم قرارداد لیسانس می توانید از مشاوره وکیل تنظیم قرارداد مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول