عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

وکیل تنظیم قراردادهای حق العمل کاری

مفهوم حق العمل کاری

قانون تجارت در ماده ۳۵۷، حق العمل کار را فردی تعریف نموده است که با حساب آمر به معامله و با نام خود، معامله ای را انجام داده و در ازای آن حق الزحمه یا حق العمل دریافت می کند. حق العمل کار را با عنوان کمیسیونر نیز تعریف می کنند. قراردادهای حق العمل کاری که رضایی و جایز است بین حق العمل کار و آمر بسته می شود. امروزه از حق العمل کار به دلیل تبحر و مهارت وی در انجام معاملات و یافتن طرف مناسب معامله در بازار استفاده می شود. در واقع ممکن است آمر به دلیل عدم تخصص کافی در انجام معاملات یا عدم تمایل به افشای نام و هویت در جریان معامله، از حق العمل کار استفاده نماید.قراردادهای حق العمل کاری

اجزای متشکله قراردادهای حق العمل کاری

یک قرارداد حق العمل کاری از چهار جزء طرفین معامله، موضوع حقوقی قرارداد، حق العمل معین و اطلاع جزئیات معامله به آمر تشکیل می شود.

بنابر ماده ۳۵۷ قانون تجارت، در قراردادهای حق العمل کاری ۳ شخص دخیل هستند که عبارتند از حق العمل کار، آمر و شخص طرف معامله با حق العمل کار. طبق بند ۲ قانون تجارت، در این نوع قراردادها حق العمل کار به عنوان تاجر شناخته می شود. از تعاریف بالا چنان بر می آید که در قراردادهای حق العمل کاری، شخص حق العمل کار که گاهی همان دلال معامله است، در قبال دو طرف آمر و طرف مورد معامله تعهد دارد. تعهد حق العمل کار به آمر، مربوط به اطلاع رسانی جریان قرارداد به وی می باشد و در مقابل شخص ثالث یا همان طرف معامله نیز، تمامی تعهدات مندرج در قرارداد معامله را بر دوش دارد.

همچنین ماده فوق، حق دریافت حق العمل یا کمیسیون را به حق العمل کار واگذار نموده است. این حق العمل یا کارمزد به صورت درصدی  از ارزش معامله یا سود حاصله تعریف می شود و می تواند به صورت نقدی یا غیر نقدی باشد.

اطلاع آمر از جریان معامله توسط حق العمل کار، اهمیت زیادی دارد. زیرا در غیر اینصورت موجبات سوء استفاده حق العمل کار از معامله فراهم می شود.

انواع قراردادهای حق العمل کاری شامل مقاطعه کاری، دلالی, جعاله و … می باشد.

وکیل تنظیم قراردادهای حق العمل کاری

اغلب مدیران شرکت های تجاری و بازرگانی، انجام معاملات خود را در قالب قراردادهای حق العمل کاری به افراد دیگر واگذار می نمایند. آنچه واضح است، حق العمل کاران و دلالان به دلیل آشنایی بیشتر با شرایط قراردادها و معاملات، مهارت بیشتری در تنظیم قرارداد به نفع خود دارند. اما با بهره گیری از تجارب وکیل تنظیم قراردادها ، می توان ریسک ناشی از قراردادهای حق العمل کاری را به صفر رسانده و از تجارتی مطمئن بهره برد.

در صورت نیاز به وکیل تنظیم قراردادهای حق العمل کاری ، می توانید از مشاوره وکیل حقوقی مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *