عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

وکیل تنظیم قراردادهای تجارت متقابل

[تعداد: 5    میانگین: 4/5]

مفهوم قراردادهای تجارت متقابل

کشورهای مختلف در سال های دهه ۱۹۸۰، شاهد نوع جدیدی از قراردادهای تجاری بودند که به قراردادهای تجارت متقابل شهرت پیدا کرد. قراردادهای تجارت متقابل ، در مورد معاملاتی منعقد می شود که صادرکننده کالا نه تنها تعهدات معمول قراردادهای صادرات را بر عهده دارد بلکه به منظور تأمین منافع وارد کننده نیز تعهداتی را قبول می نماید. این تعهدات می تواند حتی با موضوع اصلی قرارداد ارتباطی نداشته باشد. به مفهوم واضح تر، در معاملات تجارت متقابل، صادر کننده یا وارد کننده متعهد می شوند در قبال کالا یا خدمات دریافت شده یا تحویل داده به کشور مقابل، به همان میزان کل یا قسمتی از ارزش معامله، اقدام به صادرات یا واردات کالا یا خدمات از کشور مقابل  نماید.

انواع روش های معمول برای قراردادهای تجارت متقابل

قراردادهای تجارت متقابل ممکن است بنا به ماهیت آنها و مقدار تعهدات هر یک از طرفین، زمان و طول مدت اجرای قرارداد و بازدهی اقتصادی آن به انواع مختلف تقسیم بندی شوند. کمیسیون تجارت بین المللی ایالات متحده، تمامی معامله های تجارت متقابل را به ۵ دسته کلی زیر تقسیم بندی نموده است:

  • قراردادهای معاوضه
  • قراردادهای خرید متقابل
  • قراردادهای بیع متقابل یا buy back
  • قراردادهای افست
  • و قراردادهای واگذاری

همچنین روش های مختلف قراردادهای تجارت متقابل شامل معاملات تهاتری ساده، خرید متقابل، بیع متقابل، افست، پیش خرید، تعویض، قراردادهای تسویه تهاتری، قراردادهای واگذاری تهاتری و معاوضه دیون می شود.

دانلود متن کامل نمونه قرارداد تجارت متقابل

معاملات تهاتری یا پایاپای

در این نوع از معاملات، تجارت متقابل بین دو طرف قرارداد با مبادله کالا یا خدمات انجام می شود و هیچ پولی مورد مبادله قرار نمی گیرد.

معاملات خرید متقابل

در معاملات خرید متقابل، صادرکننده در ازای صدور کالا یا خدمات به یک کشور، کالا یا خدماتی را از همان کشور خریداری می کند. خرید متقابل دو معامله مستقل را در بر می گیرد. معامله اول همانند سایر قراردادهای فروش بین المللی انجام می شود و فروشنده در ازای تحویل کالا یا خدمات به خریدار، اقدام به دریافت وجه نقد می نماید. قرارداد دوم نیز فروشنده اولیه به خرید کالایی از همان کشور خریدار اولیه است.

معاملات بیع متقابل یا Buy Back

در قراردادهای تجارت متقابل به شکل بیع متقابل یا بای بک ، خریداران کارخانجات و تجهیزات تولیدی دیگر نظیر ماشین آلات یا تکنولوژی های ساخت و تولید، متعهد می شوند محصول تولیدی مستقیم یا غیر مستقیم از این تأسیسات و تجهیرات را به فروشنده تحویل دهد. در واقع این معاملات نوعی از معاملات انتقال فناوری به حساب می آیند.

معامله افستقراردادهای تجارت متقابل

معاملات افست که بیشتر در موارد تجهیزات هواپیمایی و نظامی شکل می گیرد، صادر کننده را متعهد می نماید تا قطعات مصرفی را نیز از کشور وارد کننده خریداری نموده یا موجبات خرید آنها را مهیا سازد.

وکیل تنظیم قراردادهای تجارت متقابل

قراردادهای تجارت متقابل اغلب در سطوح کلان بین المللی منعقد می شود. عقد این قراردادها، نه تنها به دانش حقوقی بسیار قوی در سطح ملی و بین المللی، بلکه به آگاهی از تمامی مسائل روز دنیا، نظیر تحریم ها، قیمت کالاهای جهانی نظیر آهن، نفت، طلا و … و هوشیاری کامل نسبت به طرف مقابل قرارداد نیاز دارد. تقریباً هیچ شرکتی وجود ندارد که بدون کمک وکیل تنظیم قراردادها ، اقدام به عقد قراردادهای تجارت متقابل نماید.

در صورت نیاز به وکیل تنظیم قراردادهای تجارت متقابل، می توانید از مشاوره وکیل حقوقی مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق تماس تلفنی یا ارسال فرم درخواست مشاوره بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها