عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

وکیل بین المللی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 3]

امور حقوقی بین المللی

علم حقوق در دو دسته بین المللی و داخلی قابل تعریف است. حقوق بین الملل نیز خود به حقوق بین الملل عمومی که به روابط دو کشور می پردازد، و حقوق بین الملل خصوصی که به روابط اشخاص حقیقی و حقوقی کشورهای مختلف اشاره دارد، تقسیم می شود. از جمله مهمترین بخش های حقوق بین الملل که ضرورت وجود وکیل بین المللی را دو چندان می کند، تعارض قوانین است. تعارض قوانین به علت عواملی چون فرهنگ، تاریخ کشور ها و سطوح اجتماعی ملت ها پیش می آید و باعث می شود در سطوح بین المللی، تصمیم گیری های حقوقی نیاز به بررسی های بیشتری داشته باشد.

مرجع ذی صلاح رسیدگی به دعاوی بین المللی

معاهده نامه های بین المللی، صلاحیت رسیدگی به هر دعوایی را به دادگاهی که دعوی مورد نظر در آن اقامه شده است، واگذار نموده اند. از این رو قاضی، پیش از ورود به پرونده باید نسبت به صلاحیت خود و دادگاهش نسبت به موضوع پرونده تصمیم بگیرد. در زمینه دعاوی کیفری و جنایات جنگی نیز، دیوان بین المللی کیفری مرجع رسیدگی شناخته شده است. دیوان عالی بین المللی کیفری که مرکز آن در شهر لاهه هلند می باشد، به جنایاتی نظیر نسل کشی، جرائم علیه بشریت و جنایات جنگی می پردازد. در واقع دعاوی مطرح شده در دادگاه های بین المللی قابل رسیدگی توسط قضات بین الملل و قابلیت دفاع و اقامه توسط وکیل بین المللی می باشند.

وکیل بین المللی قابل صلاحیت در دادگاه های بین المللی

در کل، هر وکیل پایه یک دادگستری دارای مجوز وکالت در هر کشوری، امکان حضور در دادگاهای بین المللی، نظیر دیوان کیفری بین المللی را دارد. در کشورهایی چون انگلیس، استرالیا، کانادا، نیوزلند و ایالات متحده، وکلای دادگستری، مهاجرت، امور مالیاتی و قراردادها و … هر یک به صورت تخصصی امکان قبول وکالت تنها در رشته تخصصی خود را دارند. در کشور ایران، تمامی وکلای دادگستری امکان قبول پرونده های وکالت در تمامی حوزه های حقوقی را دارند. البته آن دسته از وکلا که دارای مدرک حقوق بین الملل وحقوق تجارت باشند، شانس بیشتری برای اخذ پرونده های وکالت بین المللی دارند.

یکی از ویژگی های ضروری برای فعالیت در جایگاه یک مشاور حقوقی بین الملل، تسلط کامل بر حداقل دو زبان زنده دنیا می باشد. به صورتی که وی بتواند با طرف مقابل ارتباط برقرار نموده و منظور و مقهوم وی را به صورت کامل دریافت نموده و درباره منافع موکل خود به وی اطلاع رسانی نماید.  علاوه بر تسلط بر زبان، تسلط بر اصول حاکم بر روابط تجاری، امور بازرگانی، آشنایی با جامعه شناسی و روانشناسی افراد برون مرزی نیز از جمله مهارت هایی است که به موفقیت وکیل بین المللی کمک می کند. این همان چیزی است که بسیاری از وکلای بین المللی کم تجربه از آن غافل شده و موجبات شکست موکل خود را در قرارداد با شرکت های خارجی پدید می آورند. تمامی این مهارت ها در کنار دانش حقوقی کافی به موفقیت یک وکیل بین المللی کمک می کند.

حوزه های تخصصی وکیل بین المللی

به طور معمول، مشاور حقوقی بین الملل یا وکیل بین المللی ، وظیفه ارائه مشاوره حقوقی در زمینه قوانین شرکت ها و امور قراردادی به شرکت ها و مؤسسات را بر عهده دارند. به صورت کلی در مواردی که دو کشور می خواهند از طریق عقد قراردادهای تجاری و اقتصادی و صنعنی به گسترش روابط خود بپردازند، وکیل امور بین الملل با تکیه بر علوم حقوقی بین المللی و آگاهی از جو منطقی حاکم بر قرارداد، به دفاع از منافع موکل خویش بپردازد.

مشاور حقوقی قراردادهای بین المللی

یکی از حوزه های تخصصی وکیل بین المللی ، ارائه مشاوره حقوقی در زمینه قراردادهای بین المللی است. برای موفقیت در این امر، وی باید دارای دانش کافی در زمینه های تخصصی تجارت و بازرگانی باشد تا بتواند به بهترین نحو به مدیران تجاری و بازرگانی در زمینه عقد قراردادها کمک کند. این دانش باید به صورتی باشد که نه تنها قواعد داخلی، بلکه آیین نامه ها و قواعد خارجی بین المللی و ضوابط داخلی کشور طرف قرارداد را نیز در بر گیرد.

بر خلاف ساده انگاری بسیاری از افراد در زمینه عقد قرارداد، این مسأله یکی از اساسی ترین نقش ها را در ایجاد رابطه تجاری موفق و پایدار را بازی می کند. به علاوه در هنگام انجام مذاکرات برای عقد قرارداد، وکیل بین المللی با تسلط به حوزه تخصصی خود، مانع از پایمال شدن حقوق و منافع موکل خود می شود و  از انعطاف یا سخت گیری های بیش از حد و غیر حرفه ای پرهیز می کند.

مشاور حقوقی بین المللی در امور شرکت ها

از دیگر حوزه های تخصصی وکیل بین المللی می توان به امور حقوقی شرکت ها اشاره نمود. از جمله این امور حقوقی، می توان استفاده از نیروهای انسانی یا مدیران خارجی و ثبت برند بین المللی در سایر کشورها را عنوان نمود. از همین رو مشاور حقوقی بین الملل علاوه بر آشنایی با مراحل کلی ثبت برند و ثبت شرکت، باید با قوانین شرکت ها در کشور مقصد هم آشنا بوده و علاوه بر اینکه موکل خود را از فواید و خطرات این کار آگاه می کند، وی را جهت پیمودن بهترین و سریعترین راه برای رسیدن به هدف راهنمایی نماید. با استفاده از وکیل بین المللی در این زمینه، هزینه های شرکت ها برای پیمودن مسیر توسعه و پیشرفت کسب و کارشان به طرز قابل توجهی کاهش می یابد.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.