عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

به هم زدن نامزدی از لحاظ قانونی چه حکمی دارد؟

[تعداد: 16   میانگین:  2.6/5]

 مفهوم نامزدی از منظر قانون

در قانون تعریف مشخص و دقیقی از دوران نامزدی وجود ندارد و به نظر می رسد که قانون گذار نیز مانند عرف جامعه، فاصله بین خواستگاری تا ازدواج را به عنوان دوران نامزدی پذیرفته است.  در مواد ۱۰۳۵ تا ۱۰۴۰ قانون مدنی،  قوانین مربوط به نامزدی گنجانده شده اند و نامزدی عقدی جایز محسوب شده و هر یک از طرفین حق فسخ آن را داشته و می توانند اقدام به به هم زدن نامزدی نموده و از ازدواج منصرف شوند.

البته در احکام فقهی و قانون مدنی نامزدی بدون صیغه عقد دائم و یا موقت، باطل و بی اثر می باشد. طبق ماده ۱۰۳۵ قانون مدنی ، وعده ازدواج نمی تواند علقه زوجیت ایجاد کند حتی اگر تمام یا قسمتی از مهریه ای که برای زمان ازدواج تعیین گردیده، پرداخت شده باشد همچنین زن و مرد  تا قبل از جاری شدن عقد نکاح حق امتناع از وصلت را دارند و طرف دیگر نمی تواند او را مجبور به ازدواج نموده و یا به دلیل امتناع از ازدواج، از او خسارتی مطالبه کند.

به دلیل اینکه نامزدی نوعی عقد جایز محسوب می شود، بایستی همه ی شرایط عمومی قرارداد را دارا باشد. به عنوان مثال وعده از سوی کسی که صلاحیت بستن پیمان نامزدی را نداشته باشد، ارزش حقوقی نخواهد داشت و بنابراین خواستگاری یا قبول خواستگاری از سوی مجنون، کودک و یا مست از لحاظ حقوقی اعتباری نداشته و نامزدی به شمار نمی آید.

 حکم به هم زدن نامزدی از لحاظ قانونی

با اینکه نامزدی نوعی عقد جایز است که قابل فسخ بوده و هیچ کدام از احکام و اثرات ازدواج بر آن حاکم نمی باشد اما خود دارای آثار مهمی می باشد و در صورت به هم زدن نامزدی ، نامزد زیان دیده می تواند خواستار حقوق خود از راه قانون باشد.

مسئولیت مدنی ناشی از به هم خوردن نامزدی در ماده ۱۰۳۶ قانون مدنی مصوب سال ۱۳۱۳ پیش بینی شده بود که بر اساس آن چنانچه یکی از طرفین نامزدی را بدون علت موجهی به هم بزند، در حالی که طرف دیگر،خانواده و دیگر اشخاص با اعتماد به وقوع ازدواج، مخارجی کرده باشند، بایستی از عهده خسارتهای وارده در حد عرف جامعه برآید. این ماده به خسارتهای مادی ناشی از به هم زدن نامزدی پرداخته بود و در لایحه اصلاحی سال ۱۳۷۰ حذف گردید.

در حال حاضر، با حذف شدن ماده ۱۰۳۶  از قانون مدنی، مسئله به هم زدن نامزدی را می توان از طریق اصل۴۰ قانون اساسی که بر اساس آن هیچ کسی  نمی تواند حق و حقوق خود را جهت  ضرر رساندن به دیگران و یا تجاوز به منافع عمومی اعمال نماید، پیگیری کرد. همچنین طبق ماده ۱ قانون مسئولیت مدنی که بر اساس آن چنانچه شخصی بدون داشتن مجوز قانونی و چه به صورت عمدی و چه در اثر بی احتیاطی به دیگران ضررهای جانی، مادی و معنوی وارد نماید، ملزم به جبران زیانهای وارده خواهد بود؛ میتوان در مورد به هم زدن نامزدی نیز به این ماده رجوع نمود.

همچنین با توجه به اصل ۱۷۱ قانون اساسی و قانون مسئولیت مدنی سال ۱۳۳۹ که جبران خسارتهای معنوی در قانون به رسمیت شناخته شده است، نامزد زیاندیده می تواند علاوه بر جبران خسارتهای مادی، جبران خسارتهای معنوی را نیز خواستار باشد. وضعیت هدایا پس از به هم خورد نامزدی نیز در قانون مدنی پیش بینی شده است.

پیگیری و مطالبه خسارت ناشی از برهم زدن نامزدی

برای پیگیری مراحل قانونی دعوای مطالبه خسارت ناشی از بهم خوردن نامزدی می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *