عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

هزینه وکیل طلاق توافقی چقدر است؟

هزینه وکیل طلاق توافقی

یکی از انواع طلاق طلاق توافقی می باشد که زن و شوهر با توجه به شرایط و روابط خانوادگی به این نتیجه می رسند که به زندگی زناشویی خود پایان دهند بنابراین طرفین باید در دادگاه حضور یابند و مراحل قانونی را طی کنند. در این شرایط بهتر است در این مسیر از یکی از وکلای مجرب کمک بگیرند . که مزایای بسیاری دارد از جمله این که دیگر لازم نیست در جلسات دادگاه شرکت کنید و کار شما به بهترین شکل و در کوتاه ترین زمان پیش می رود و مسیر برای شما هموار می شود همچنین وقت و انرژی و هزینه شما هدر نمی رود

همه ما اطلاع داریم که هر دادخواستی که در دادگاه مطرح می شود، متحمل هزینه های دادرسی به فرد است. به علاوه اینکه با ورود دفاتر الکترونیک قضایی به پروسه ثبت دادخواست ها، هزینه ای نیز باید برای انجام خدمات توسط این دفاتر پیش بینی نمود. هزینه های دادرسی دادخواست ها بر اساس دو نوع مالی و غیر مالی تعیین می شوند. طلاق توافقی نیز در زمره خواسته های غیر مالی به حساب می آید. هزینه وکیل طلاق توافقی هزینه های دادرسی را نیز شامل می شود. در واقع می توان گفت هزینه دادرسی یکی از هزینه های عمده از ثبت درخواست طلاق تا ثبت موضوع طلاق در دفاتر است.

سایر هزینه های طلاق توافقی

یکی دیگر از هزینه هایی که پس از تصویب قانون جدید حمایت از خانواده به هزینه طلاق توافقی اضافه شد، حق مشاوره ای است که باید به مراکز مشاوره خانواده پرداخته شود. پس از تصویب قانون جدید، مرحله داوری از روند طلاق توافقی حذف گردید و به جای آن لزوم تأییدیه مراکز مشاوره خانواده مطرح شد. هزینه مشاوره با توجه به مراکز مشاوره مورد انتخاب زوجین در هر شهر و منطقه ای متفاوت است و پیش از مراجعه به هر واحد مشاوره، به صورت تلفنی می توان از هزینه های آن اطلاع پیدا کرد.

صدور گواهی عدم امکان سازش زوجین در دادگاه هزینه ای را در بر ندارد. اما برای نهایی شدن فرآیند طلاق توافقی، ثبت طلاق در دفترخانه های رسمی ازدواج و طلاق الزامی است. این دفترخانه ها، همانند دفترخانه های ثبت ازدواج، با توجه به سابقه و شهر و تعداد مراجعین و … هزینه های مختلفی دارند که قبل از ثبت طلاق می توان از آنها جویا شد.

هزینه وکیل طلاق توافقی

وکیل طلاق توافقی با توجه به سابقه، تعداد پرونده های موفق، تعداد مراجعین و سرعت کار پیشبرد پرونده سطوح مختلفی دارد. به طبع هرچه وکیل خانواده مورد انتخاب موکل با تجربه تر و موفق تر باشد، هزینه های وکالت بیشتر می شود. بهترین راه برای اطلاع از هزینه وکیل طلاق توافقی، تماس با دفتر وکیل و پرس و جو درباره روند کار و هزینه های وکالت می باشد. با مقایسه سابقه کاری چند وکیل و حق الوکاله آنها، می توان بهترین وکیل طلاق توافقی را انتخاب نمود.

هزینه طلاق توافقی بر چه اساسی است؟

همانطور که اشاره شد هزینه طلاق توافقی یا همان هزینه ای که باید به وکیل پرداخت شود تا بتواند طلاق را به راحتی و در سریعترین زمان برای موکل خود انجام دهد برا اساس تعرفه های کانون وکلای دادگستری ارائه شده، تعین می‌شود. اما همیشه این تعرفه راعایت نمیشود و بر اساس توافقی که بین وکیل و موکل انجام میشود، مبالغی دیگر دریافت میشود. که این امر موجب تفاوت هزینه طلاق توافقی در بین وکلا شده است. اما با توجه به این که گروه وکلای پندار سالهاست که به صورت متمرکز در زمینه دعاوی خانوادگی فعالیت دارد. حق الوکاله طلاق توافقی بسیار منصفانه و مناسب حال موکلین را دریافت میکند.

مهریه در طلاق توافقی

طلاقدر طلاق توافقی، زن و مرد بر سر تمام مسائل مالی و غیر مالی به توافقات مشترک می رسند. یکی از این مسائل که مهترین آنها نیز می باشد، بحث مهریه و شرایط پرداخت آن تحت طلاق توافقی می باشد. مهریه یکی از حقوق مسلم زن است که پس از جاری شدن صیغه عقد، پرداخت آن از طرف مرد واجب می شود. اما در مورد طلاق توافقی، زن می تواند در قبال حق خود به طلاق، مبلغی از مهریه خود را بذل نماید.

همچنین شرایط پرداخت آن می تواند بین زن و مرد توافق شود. دادگاه خانواده نیز حکمی به غیر از آنچه بین زن و مرد توافق شده است صادر نخواهد نمود. تنها مسأله ای که مهم است ذکر مبلغ و شرایط پرداخت مهریه در دادخواست طلاق و پس از آن در گواهی عدم سازش صادره از سوی دادگاه است. ذکر این موارد در حکم ضمانت اجرایی پرداخت مهریه می باشد و در صورت عدم اقدام مرد به پرداخت مهریه، زن می تواند دادخواست دوباره ای تنظیم نموده و در آن به جهت مطالبه مهریه خود اقامه دعوی نماید. بدیهی است در صورت طرح دعوی مطالبه مهریه، به هزینه وکیل طلاق توافقی افزوده می شود.

هزینه وکیل طلاق توافقی بر عهده کیست؟

همانطور که می دانیم به صورت عادی و طبق قانون جمهوری اسلامی و شرع اسلام، تنها مرد حق طلاق دارد، مگر آنکه زن ضمن عقد تقاضای حق طلاق نموده باشد یا اینکه زوجین اقدام به طلاق توافقی نمایند. در مورد دعوای طلاق همچون سایر دعاوی، هزینه دادرسی بر عهده خواهان است. اما در صورتی که طلاق به صورت توافقی مطرح شود، هزینه دادرسی بر عهده هر یک از زوجین است که دادخواست انجام طلاق را ارائه داده باشد و در صورتی که دادخواست از سوی هر دوی آنها مطرح شده باشد، هزینه به صورت نصف نصف بر عهده هر دوی زوجین است. اما در صورتی که مرد اقدام به پرداخت نفقه و مهریه ننماید، زن می تواند ضمن ارائه دادخواست مطالبه نفقه و مهریه، حق الوکاله مطالبه مهریه را نیز از مرد مطالبه نماید، مشروط به آنکه خواسته خود را در دادخواست ذکر نموده باشد.

پرداخت نفقه در طلاق توافقی

نفقه یکی از حقوق مسلم زن است که شامل هزینه تمامی نیازهای روزمره و متعارف وی برای زندگی از قبیل هزینه خوراک، پوشاک، مسکن، محل زندگی، وسایل زندگی و هزینه های درمانی می شود. نفقه مبلغ خاصی نداشته و میزان آن بر اساس عرف زمان و مکان و شرایط اجتماعی و خانوادگی زن تعیین می شود و قانون، مرد را مکلف به پرداخت آن می نماید.

پرداخت نفقه در هر صورتی به مرد واجب است مگر آنکه زن از وظایف خود سرپیچی نموده و در واقع از شوهر خود تمکین ننموده باشد. در صورت طلاق توافقی، زن و مرد می توانند، مرد باید تا پایان عده زن که سه ماه و ده روز می باشد، نفقه وی را پرداخت نماید که زوجین می توانند در مورد مبلغ آن با یکدیگر توافق کنند.

دیگر هزینه های پرداختی طلاق توافقی

بعد از اینکه مراحل قانونی طلاق توافقی انجام شد و زوجین بر تصمیم خود کاملا استوار بودند، مرحله مشاوره زوجین انجام میگیرد و توسط کارشناس مرکز مشاوره تائیدیه عدم سازش برای زوجین صادرشود، آنها باید برای رسمی کردن طلاق خود به یکی از دفاتر رسمی طلاق مراجعه کرده تا صیغه طلاق برای آنها جاری شود. که در این دفتر خانه هزینه باید پرداخت کنند. این هزینه براساس تعرفه سال ۹۸ براب با ۱۹۰ هزارتومان میباشد. اما به دلیل تورمهای اجتماعی در حال حاضر در تهران این مبلغ میانگینی بین ۲۰۰ هزار تا ۴۵۰ هزارتومان میباشد. لازم به ذکر است که این هزینه تقسیم بر دو نفر زوجین میشود.

در صورت بروز مشکل در زمینه طلاق توافقی، می توانید از مشاوره های وکیل خانواده مورد اطمینان خود در گروه وکالت حقوقی امور خانواده موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

بهترین وکیل طلاق توافقی در تهران کیست؟

مراجعه به وکیل طلاق توافقی برای ارائه دادخواست طلاق توافقی و پیگیری مراحل آن مزایای بسیاری دارد که از جمله آن می توان به سرعت در پیشبرد مراحل پرونده و امکان خطای کمتر در جریان آن و عدم نیاز به حضور در مراجع قضایی اشاره نمود. اغلب افراد می دانند که با انتخاب بهترین وکیل طلاق توافقی زمان کمتری برای به سرانجام رساندن پرونده خود طی می کنند اما چگونه می تواند بهترین وکیل طلاق توافقی را در تهران انتخاب کرد؟ ادامه مطلب

آیا ثبت طلاق توافقی شامل موارد توافق است؟

زوجین در طلاق توافقی بر سر موارد بسیاری از جمله مهریه، مبلغ پرداخت آن و شرایط پرداخت آن، حضانت فرزند، مطالبه نفقه گذشته زوجه، شرایط ملاقات طفل پس از طلاق، نفقه در زمان عده زن، اجرت المثل ایام زوجیت و … توافق نموده و بر اساس آن تصمیم به طلاق می گیرند. در دادخواست طلاق توافقی ارائه شده به دادگاه زوجین باید موارد توافق خود را ذکر کنند تا دادگاه بر طبق آن اقدام به صدور حکم نماید. ادامه مطلب

موارد توافق طلاق در طلاق توافقی چیست؟

قانون حمایت از خانواده و امور حقوقی خانواده زن و مرد را ملزم می کند که حتی در اثر طلاق، به حقوق یکدیگر پایبند باشند. زن و مرد در زندگی مشترک حقوقی دارند که در صورت جدایی، قانون در مورد حقوق آنها تصمیم می گیرد. در صورتی که زن و مرد تصمیم به طلاق توافقی بگیرند، می توانند در مورد این حقوق و وظایف توافق نموده و نتیجه آن را به قانون اعلام نمایند. ادامه مطلب

فرق طلاق توافقی با طلاق خلع و مبارات چیست؟

طلاق توافقی به طلاقی گفته می شود که در آن زن و مرد درباره تمامی موارد مربوط به طلاق که یکی از آنها، رجوع در طلاق می باشد توافق می کنند. در اصل، بحث رجوع در طلاق انواع طلاق را به دو دسته کلی طلاق بائن و طلاق رجعی تقسیم می کند. طلاق توافقی در دسته طلاق رجعی قرار می گیرد و مرد می تواند با رعایت شرایط خاص پس از طلاق دوباره به زن رجوع نماید. ادامه مطلب

چگونه می توان برای طلاق توافقی اقدام نمود؟

ارائه دادخواست طلاق توافقی می تواند توسط وکیل طلاق توافقی یا توسط زوجین انجام شود که مراجعه به وکیل برای طلاق توافقی مزایای بیشتری دارد. در واقع، ارائه دادخواست، اولین مرحله اقدام برای طلاق توافقی است و با تنظیم دادخواست به صورت دقیق و منظم، حقوق هیچ یک از طرفین ضایع نمی شود. پس از طی سایر مراحل و صدور گواهی عدم امکان سازش توسط دادگاه، امکان ثبت طلاق توافقی در دفاتر ازدواج و طلاق ایجاد می شود. ادامه مطلب

مهریه در طلاق توافقی دوران عقد به چه صورت است؟

دوران عقد از لحاظ حقوقی و قانونی به دورانی اطلاق می شود که علیرغم جاری شدن صیغه نکاح دائم بین دختر و پسر، آنها زندگی مشترک خود را آغاز نکرده و به اصطلاح دوران نامزدی را به صورت عقد طی می کنند. از همین رو، برخی قوانین مربوط به روجین و زندگی مشترک و طلاق آنها در دوران عقد فرق می کند. مهریه در هر صورتی از لحظه جاری شدن صیغه عقد به زوجه تعلق می گیرد اما در طلاق توافقی، زوجین می توانند درباره آن با یکدیگر توافق نمایند. ادامه مطلب

آیا در طلاق توافقی به داور نیاز است؟

قانون حمایت از خانواده از سال 1391، لزوم مراجعه به داوری و مراکز مشاوره خانواده را در جریان صدور حکم طلاق و ثبت طلاق به الزام در آورد. به این صورت که از جمله مدارک مورد نیاز برای ارائه به دادگاه همراه با درخواست طلاق، برگه تأییدیه واحد مشاوره خانواده می باشد. در طلاق توافقی بسیاری از قوانین و قواعد با طلاق به شیوه مرسوم متفاوت است. ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *