عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
021-88373652

هزینه انحصار وراثت چقدر است؟

[تعداد: 94    میانگین: 2.7/5]

هزینه انحصار وراثت چقدر است؟

بر اساس قانون ، وقتی مرگ فردی اعلام شود ، موضوع توسط اداره ثبت احوال ، ثبت و سپس شناسنامه متوفی باطل خواهد گردید و گواهی فوت برای او صادر می گردد ، در این صورت اموال متوفی به وراث طی مراحلی منتقل خواهد شد که این مراحل که به انحصار وراثت معروف هستند ، هزینه هایی در پی خواهد داشت  از این رو در این مقاله ، هزینه انحصار وراثت مورد بررسی قرار خواهد گرفت . 

هزینه انحصار وراثت

موقعی که وراث بخواهند سهم ارث خود را درخواست کنند ، باید با مراجعه به شورای حل اختلاف نسبت به اخذ انحصار ورثه اقدام کنند .

برای امر انحصار ورثه مدارکی مثل فرم دادگستری ، لیست کلیه اموال و لیست وراث و همچنین مدارک شناسایی متوفی و گواهی فوت وی و مدارک شناسایی وراث لازم خواهد بود، اگر وراث بخواهند که کارهای مربوط به انحصار ورثه را به وکیل واگذار کنند ، علاوه بر آنکه برای آنان هزینه بر خواهد بود با این روش می توانند از بروز بسیاری از مشکلات جلو گیری کنند.

بعد از این مرحله و صدور انحصار گواهی انحصار وراثت ، دادگاه از وراث می خواهد که به هزینه خود در مورد وجود ورثه ی دیگر و عدم اطلاع از ارث بردن در روزنامه های کثیر الانتشار یا محلی آگهی وراثت را درج نمایند و اگر اعتراضی توسط کسی پس از یک ماه از درج آگهی انجام نشد ، بدون تشکیل جلسه ی رسیدگی و دعوت از وراث گواهی انحصار ورثه که نشان دهنده ی تعداد وراث و نسبت آنها با متوفی و سهم آنها از ارثیه صادر می گردد.

لزوم پرداخت مالیات بر ارث 

قانون بر ماترک که از متوفی به جا مانده مالیات وضع کرده است و همچنین مالیات بر وراث نیز قرار داده شده است که مقدار و میزان این مالیات متفاوت خواهد بود و از امر نسبت وراث با متوفی تبعیت می کند و هرچه نسبت وارث با متوفی نزدیکتر باشد ، مالیات کمتری به ارث او وارد خواهد بود.

قانون تاکید کرده است تا زمانی که پرداخت مالیات بر ارث توسط وارث انجام نشده باشد، امکان انتقال ارث به وارث وجود نخواهد داشت.

بنابراین مواردی که بر هزینه انحصار وراثت تاثیر خواهد داشت ، شامل ؛ انتخاب وکیل در اخذ انحصار ورثه همچنین هزینه چاپ آگهی در روزنامه و مالیات بر ارث خواهد بود که با توجه به میزان و ارزش ماترک متفاوت خواهد بود.

قانون پرداخت بدهی متوفی را در صورت قبول کردن وراث به عهده ی آنها گذاشته است و چنانکه مدارک و اسناد طلبکار مورد تایید شورای حل اختلاف قرار بگیرد و صحت آنها محرض شود ، این بدهی از ارثیه یا همان ماترک کسر خواهد شد.

در صورت بروز مشکل در زمینه انحصار وراثت می توانید از مشاوره حقوقی وکیل ارث مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها
راه آسان تر برای ارتباط با ما