عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

نیابت قضایی و انواع آن

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

نیابت قضایی و انواع آن

منظور از نیابت قضایی این است که یک مرجع قضایی دیگر توانایی بررسی و تحقیق و معاینه محلی در مورد دعوایی که مطرح شده را دارد مخصوصا در شرایطی که خارج از دادگاه صلاحیت انجام این عمل را داشته باشد بدین منظور که روند رسیدگی راحت تر و آسان  تر انجام شود و امکان گرفتن حق برای دادگاه رسیدگی کننده میسر میباشد.

نیابت قضایی به منظور عدم وقفه در رسیدگی استفاده میشود و از لحاظ صلاحیت مربوط به یک حوزه مشخص میباشد اما این عمل همیشه صدق نمیکند بلکه در برخی دعواها که در صلاحیت یکی از حوزه ها است اما رسیدگی به تحقیقات و بررسی پرونده در حوزه ای دیگر انجام میشود و یا احتمال دارد که خارج از مرز یک کشور انجام شود.

نیابت قضایی شامل دو نوع نیابت است

نیابت قضایی داخلی:

زمانی است که در داخل کشور دادگاه دیگری برای انجام تحقیقات انتخاب شود و قاضی در برخی شرایط استثنایی میتواند خارج از حوزه خود تحقیقات محلی و بررسی های لازم را در مورد پرونده دعوا انجام دهد و اگر اقدام به این عمل نکند تخلف انجام داده است.

در هر حوزه قضایی تقسیم وتوزیع کار بر عهده رئیس حوزه میباشد به همین دلیل دادگاه نیابت دهنده نمیتواند خود شعبه دادگاه نایب را انتخاب نماید،اما باید توجه داشت که درجه داداگاه نیابت دهنده باید از دادگاه نایب بالاتر باشد یا با آن مساوی باشد. مراجع عمومی صلاحیت آن را ندارند که اختیارات خود را به مراجع خصوصی نیابت دهند.

نیابت قضایی بین المللی:

زمانی که یک مرجع قضایی داخلی از مقام کشورهای خارجی تقاضای نیابت دارد. این درخواست تقاضا از مقام خارجی زمانی است که میان دو کشور قرارداد تعاون قضایی وجود داشته باشد و زمانی که تحقیقات و بررسی های مراجع خارجی برای دادگاه رسیدگی کننده قابل قبول باشد مورد استفاده قرار میگیرید. دادگاه های ایران که از طرف دادگاه های خارجی به عنوان نیابت برای تحقیقات انتخاب میشوند باید تحقیقات را بر اساس موازین اسلامی انجام دهند، مگر اینکه دادگاه های خارجی ترتیب خاص دیگری را مشخص کرده باشند.

نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که چه دادگاه های ایران و چه دادگاه های خارج از کشور زمانی مورو نیابت قرار میگیرند که این نیابت بر اساس معامله متقابل باشد

در چه موضوعاتی قرار نیابت قضایی صادر میشود؟

صلاحیت قضایی که به دادگاه دیگری نیابت داده میشود به معنای خاص آن مطرح نمیشود بلکه هر دادگاهی که توانایی نیابت را داشته باشد موظف است که تحقیقات را انجام دهد.

در کل در نیابت قضایی دعوای دیگری بوجود نمی آید بلکه همان دعوا و شکایت اولیه است که قسمتی از تحقیقات و بررسی ها به دادگاه دیگری نیابت داده میشود،در نیابت قضایی دعوا متوقف نمیشود بلکه برای تداوم دعوا رسیدگی همچنان ادامه خواهد داشت.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.