عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

نکات لازم در تنظیم قرارداد مضاربه چیست؟

نکات لازم در تنظیم قرارداد مضاربه چیست؟

در عقد هر قراردادی هم نکات عمومی و هم نکات اختصاصی باید به طور کامل رعایت گردد و طرفین قرارداد به اهدافی که از عقد  قرارداد مد نظرشان بوده است دست یابند اما نکات لازم در تنظیم قرارداد مضاربه چیست.

قرارداد مضاربه

در عقد قرارداد مضاربه که موضوع ماده ۵۴۶ قانون مدنی می باشد به موجب این عقد یکی از طرفین مالی را در اختیار طرف دیگر قرار می دهد تا با این مال به کار تجارت بپردازد و سود حاصل را با یکدیگر به نسبتی که توافق می کنند تقسیم کنند، در این قرارداد یکی از طرفین عهده دار تامین سرمایه و دیگری مسئول تجارت با این سرمایه می شود و هر دو در سود کار شریک می شوند.

امروزه عقد قرارداد مضاربه علاوه بر رواج در عرف جزء خدمات ارائه شده توسط بانکها می باشد و در زمره فعالیتهای بدون ربا در بانک ارائه می گردد.

در عقد قراردادهای مضاربه علاوه بر رعایت شرایط صحت قراردادها که دد تمام قراردادها باید رعایت شود یعنی اهلیت طرفین، بالغ و عاقل بود، عدم اجبار و اکراه، ممنوع المعامله نبودن، مشروع بودن موضوع معامله شرایط اختصاصی دیگری نیز وجود دارد که باید توسط طرفین قرارداد رعایت شود.

قرارداد مضاربه قراردادی مشارکتی محسوب می شود و برعکس دیگر قراردادها که طرفین قرارداد در روبه روی هم قرار دارند در قرارداد مضاربه نوعی شراکت ایجاد می گردد و هدفی مشترک یعنی رسیدن به سود  ایجاد می گردد، در این قرارداد نوعی تعهد برای طرفین قرارداد یعنی یکی از طرفین تامین سرمایه و دیگری تجارت با آن سرمایه ایجاد می شود.

ویژگی های قراردادهای مضاربه

عقد مضاربه از عقود احتمالی محسوب می گردد یعنی  هم احتمال سود و هم احتمال ایجاد ضرر در آن وجود دارد و قراردادی قطعی محسوب نمی گردد.

قرارداد مضاربه قراردادی مستمر خواهد بود بدین معنی که رسیدن به هدف از عقد آن یعنی سود حاصله باید با گذشت زمان ایجاد گردد و چون موضوع آن تجارت با سرمایه کسب شده می باشد سود آوری این تجارت زمانبر خواهد بود و به طور آنی بدست نخواهد آمد.

در هر عقود مضاربه باید میزان مال و سرمایه مشخص باشد و این سرمایه معلوم و معین گردد همچنین باید نوع فعالیت تجاری که با این سرمایه انجام می گیرد در قرارداد قید گردد و میزان و نسبت سود هر کدام از طرفین به طور مشخص تعیین گردد.

عقد قراردادهای مضاربه راهی برای طرفین قرارداد می باشد تا از طریق به کار گیری سرمایه های راکد بتوانند با به کارگیری آنها هم باعث افزایش این سرمایه ها شوند و هم باعث رونق تجارت گردند .

در صورت بروز مشکل در زمینه تنظیم قرارداد می توانید از مشاوره حقوقی وکیل تنظیم قراردادها مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *