عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

نفقه طفل بعد از طلاق بر عهده کیست؟

[تعداد: 1   میانگین:  1/5]

تعریف نفقه

نفقه در لغت به معنی هزینه ها ، خرج روزانه و به اصطلاح عامیانه خرجی می باشد. در قانون تعریف دقیقی از نفقه نیامده است ولی در ماده ۱۲۰۴ قانون مدنی ارکان نفقه اقارب نسبی که شامل نفقه طفل نیز می شود را این گونه بیان کرده است: مسکن، پوشاک، غذا، اثاث و البثه به اندازه رفع نیاز و با در نظر گرفتن میزان توانایی مالی منفق. طبق نظر کارشناسان، ارکانی که برای نفقه ذکر شده اند جنبه تمثیلی دارند که علاوه بر این موارد و با توجه به شرایط خانواده و طفل، ممکن است موارد دیگری برای پرداخت نفقه وجود داشته باشد و اینچنین گفته می شود که نفقه در واقع همه نیازهای معمول و قابل قبول یک شخص برای  گذران امور زندگی است که البته در تعیین میزان آن، استطاعت مالی شخص پرداخت کننده ی نفقه در نظر گرفته خواهد شد.

حضانت

نفقه طفل بعد از طلاق والدین

پرداخت نفقه به اینکه کدام یک از زوجین حضانت فرزند را دارند،ارتباطی ندارد و پس از طلاق زوجین، حتی اگر حضانت طفل بر عهده مادر باشد همچنان در مورد پرداخت نفقه طفل بر اساس ماده ۱۱۹۹ قانون مدنی، دادگاه حکم می کند.

در ماده ۱۱۹۹ قانون مدنی، نفقه اولاد بر عهده پدر گذاشته شده است که در صورت فوت پدر یا عدم توانایی در پرداخت نفقه، بر عهده اجداد پدری می باشد. در صورت فوت یا نبود پدر یا اجداد پدری و یا عدم توانایی آنها در پرداخت نفقه، نفقه طفل بر عهده مادرش خواهد بود. چنانچه مادر نیز فوت شده باشد و یا توانایی پرداخت نفقه را نداشته باشد، آنگاه نفقه بر عهده ی اجداد یا جدات مادری و یا جدات پدری واجب النفقه خواهد بود. در این صورت اگر از اجداد و جدات ذکر شده چند نفر موجود باشند و از لحاظ درجه اقربیت برابر باشند، آن گاه نفقه طفل را بایستی به سهم برابر پرداخت کنند.

زمان و میزان پرداخت نفقه طفل

معمولا دادگاه های خانواده محاسبه ی میزان نفقه را به کارشناسان مربوطه ارجاع می دهند. کارشناس نیز از طریق پرسش سوالاتی از والدین در مورد شرایط آنها و شرایط فرزند مشترکشان و وضعیت اقتصادی پدر و … میزان نفقه مورد نیاز طفل را محاسبه می کند.

در مورد اینکه نفقه طفل تا چه زمانی باید پرداخت شود نیز قانون ساکت است. اما قضات ماده ۱۱۹۷ قانون مدنی را که در آن کسی را که ندار بوده و نتواند با کار کردن معیشت خود را تامین کند، مستحق نفقه دانسته است، ملاکی برای تصمیم گیری در مورد زمان پایان پرداخت نفقه طفل یا فرزند ، قرار داده اند. در مورد فرزندان پسر با توجه به عرف، چنانچه پس از سن ۱۸ سالگی و پایان دوره خدمت سربازی اش، توانایی کار کردن داشته باشد، دیگر مستحق دریافت نفقه نیست. اما در مورد فرزند دختر، چنانچه او شاغل نباشد، تا زمانی که ازدواج کند، نفقه اش بر عهده پدر خواهد بود و در صورتی که پدر فوت شده یا توانایی پرداخت نفقه را نداشته باشد، طبق  همان ماده  ۱۱۹۹ قانون مدنی وضعیت پرداخت نفقه او تعیین تکلیف می شود.

مجازات عدم پرداخت نفقه طفل

پرداخت نشدن نفقه فرزند توسط  شخصی که پرداخت نفقه بر عهده اوست و تمکن مالی پرداخت آن را دارد، جرم محسوب می شود و مستحق مجازات خواهد بود. این موضوع در ماده ۵۳ قانون حمایت از خانواده ذکر شده است.

پرداخت نکردن نفقه اولاد حاصل از تلقیح مصنوعی و یا اطفال تحت سرپرستی شخص نیز شامل مجازات در نظر گرفته شده در ماده ۵۳ قانون حمایت از خانواده می شوند.

در صورت بروز مشکل در زمینه نفقه طفل می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *