عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

نحوه تنظیم قرارداد جعاله چگونه است؟

نحوه تنظیم قرارداد جعاله چگونه است؟

لغت جعاله به معنای اجرت و مزد می باشد و به همین دلیل قرارداد جعاله را اجرت عامل می نامند که در آن یکی از طرفین متعهد می تواند در مقابل کاری که برای او انجام می دهند اجرت و مزد معینی را پرداخت نماید اما باید دید نحوه تنظیم قرارداد جعاله چگونه است.

تنظیم قرارداد جعاله 

در تنظیم قرارداد جعاله کارفرما برای دیگری اجرت مشخصی را تعیین میکند به شرط آنکه عملی را برای کارفرما انجام دهد ، این کار طبق قانون مدنی باید حلال و مشروع باشد و توسط انسان بالغ و عاقل انجام گیرد، به کارفرما و کسی که تقاضای کار را داده است و اجرت را می پردازد عامل و به کسی که مامور انجام کار می شود عامل می گویند و قرارداد بین آنها جعاله نامیده می شود.

در قرارداد جعاله جاعل ملزم به انجام سفارش و کار عامل می باشد و در صورتی مزد خود را دریافت خواهد کرد که کاری را که مشخص شده به انجام رسانیده باشد وگرنه مستحق مزد نخواهد بود.

در قرارداد جعاله عامل باید بالغ و از انجام معامله در قانون منع نشده باشد و همچنین باید مزد جاعل به طور دقیق مشخص شده باشد  کاری که از جاعل درخواست شده نیز در قرارداد قید گردد و  زمان پایان کار نیز در قرارداد تعیین گردد.

در عقد قرارداد جعاله به چه نکاتی باید توجه کرد؟

قرارداد جعاله در کارهای عبث و غر قانونی و غیر شرعی باطل می باشد و اگر چنین قراردادهایی در مورد امور غیر قانونی عقد گردد از اساس باطل می باشد.

قرارداد جعاله ممکن است توسط عامل و پیمانکار در زمینه های مختلفی چون تولید ، صنعت و معدن ، کشاورزی ، بازرگانی و غیره با دیگران  عقد گردد و این عامل با تعیین هزینه کار با آنها توافق کند که در مدت معینی برای وی کار را به اتمام برسانند .

امروز عقد قرارداد جعاله بین بانکها و پیمانکاران با اعطای تسهیلات به آنها ایجاد می گردد و در زمینه ای مختلفی چون احداث مسکن، گسترش تولیدات، بازرگانی و تجارت این قراردادها عقد می گردد.

مراحل تنظیم قرارداد جعاله چه به عاملی پیمانکار چه بانکها اگر توسط وکیل و مشاوری انجام گیرد که در این زمینه تخصص و تجربه دار نتیجه بهتری برای طرفین خواهد داشت این نوع قراردادها به خاطر پیچیدگی های پرداخت تسهیلات و بندهایی که ممکن است مورد توافق طرفین قرار گیرد اگر با کمک وکیل و مشاور تنظیم گردد در پیش برد بهتر اهداف قرارداد به طرفین کمک خواهد کرد و مشکلات کمتری را متوجه طرفین قرارداد خواهد کرد و طرفین را قبل از عقد قرارداد به تمام عواقب قانونی آن آشنا خواهد نمود .
در صورت بروز مشکل در زمینه تنظیم قرارداد می توانید از مشاوره حقوقی وکیل تنظیم قراردادها مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *