عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

نحوه تنظیم قرارداد اجاره زمین کشاورزی چگونه است؟

نحوه تنظیم قرارداد اجاره زمین کشاورزی چگونه است؟

امر اجاره ملک در مورد املاک مسکونی و زراعی رواج دارد و قرارداد اجاره در مورد هر کدام از این املاک قوانین مختص به خود را دارد اما نحوه تنظیم قرارداد اجاره زمین کشاورزی چگونه است.

قرارداد اجاره زمین

در قرارداد اجاره زمین مزروعی فرد موجر و صاحب زمین آن را برای مدت معینی و در ازاء اجاره بها به اجاره مستاجر در می آورد البته در تنظیم قرارداد مربوط به زمین کشاورزی نوع دیگری از اجاره بها نیز وجود دارد که به توافق طرفین قرارداد بستگی خواهد داشت و آن پرداخت اجاره بهای زمین از درصدی از محصولات زمین می باشد که این امر فقط به طرفین قرارداد بستگی خواهد داشت که چه مقداری از این محصول و چند درصد آن له عنوان اجاره تعیین گردد.

در تنظیم قرارداد اجاره زمین کشاورزی علاوه بر تعیین میزان اجاره باید مدت اجاره و پایان اجاره و مساحت زمین در قرارداد ذکر شود و توافق گردد که نباید کاربری زمین توسط مستاجر تغییر داده شود و یا دخل و تصرفی در آن صورت گیرد.

منعقد کننده قرارداد اجاره زمین زراعی باید صاحب زمین باشد و نباید مورد اجاره زمین متعلق به دولت یا زمین مجهول باشد همچنین نباید این زمینها در محدوده شهری واقع شده باشد.

شرایط لازم برای تنظیم قرارداد اجاره زمین زراعی

در عقد قرارداد اجاره هر زمین و ملکی اعم از ملک زراعی باید دو طرف معامله بالغ و عاقل باشند و اجاره باید به صورت کتبی تنظیم شو د و دو نفر شاهد زیر آن را امضا کنند و یک نسخه قرارداد نزد صاحب ملک و نسخه دیگر نزد مستاجر تا زمان پایان اجاره نگهداری شود.

در قرارداد اجاره بعد از پایان مدت اجاره که معمولا این مدت یک سال زراعی تعیین می شود مستاجر باید ملک زراعی را به صاحب آن تحویل دهد مگر آنکه در اجاره مجدد ملک با صاحب آن توافق نماید .

اگر صاحب زمین زراعی در زمین خود دارای بنا و قناتی باشد و یا درختی در آن کاشته باشد در قرارداد اجاره باید ذکر کند که مستاجر حق استفاده از این موارد را خواهد داشت یا نه و تعیین کند که در صورت ایجاد ضرر به آنها مستاجر ضامن جبران خسارت می باشد یا وی مسئولیتی در این مورد نخواهد داشت.

در دعاوی مربوط به اجاره زمین زراعی اگر مورد اجاره کتبی نباشد و فقط به صورت شفاهی انجام گرفته باشد فقط با وجود شاهد معتبر می توان به این دعاوی رسیدگی نمود و به علت نبود مدرک کتبی این دعاوی و اثبات حقانیت طرفین با مشکلات بیشتری روبه رو خواهد بود.
در صورت بروز مشکل در زمینه تنظیم قراردادهای اجاره می توانید از مشاوره حقوقی وکیل تنظیم قراردادها مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *