عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

آیا می توان اجرت المثل ایام تصرف را تقسیط نمود؟

[تعداد: 25   میانگین: 2.8/5]

اجرت المثل ایام تصرف

حالتی را فرض کنید که فردی از مال فرد دیگری بدون اجازه و هماهنگی با مالک مال استفاده نموده و از آن منفعت کسب کند. در این صورت مالک می تواند علیه متصرف برای مدت زمانی که مال وی در تصرف او بوده، طرح دعوا نموده و اجرت المثل ایام تصرف را دریافت نماید. شرط لازم برای دریافت اجرت المثل، عدم وجود قرارداد برای مدت تصرف است. در غیر اینصورت دعوی مطالبه اجرت المسمی باید طرح شود. در مواردی که خوانده توانایی مالی برای پرداخت اجرت المثل را ندارد، می تواند تقاضای تقسیط اجرت المثل ایام تصرف را به دادگاه ارائه نماید.تقسیط اجرت المثل

نحوه تعیین مبلغ اجرت المثل ایام تصرف

اجرت المثل ایام تصرف بسته به اینکه مال غیر منقول مورد تصرف محل مسکونی، مغازه، خودرو، زمین کشاورزی و … باشد تحت تأثیر تمامی عواملی است که به افزایش ارزش یا کاهش ارزش آن مال منجر شده است. به طور مثال در زمینه مطالبه اجرت المثل ایام تصرف منزل مسکونی، موقعیت محلی و متراژ منزل و تجهیزات و ملحقات منزل از قبیل انباری و پارکینگ و …، در زمینه مطالبه اجرت المثل خودرو، استهلاک خودرو، در زمینه مطالبه اجرت المثل زمین کشاورزی، نوع محصول کشت شده و کشت غالب منطقه و … از جمله عوامل تأثیر گذار در تعیین مبلغ اجرت المثل ایام تصرف هستند.

تعیین مبلغ اجرت المثل و امکان تقسیط اجرت المثل توسط کارشناس

قبل از اقامه دعوای مطالبه اجرت المثل در مرجع قضایی مربوطه، درخواست تعیین اجرت المثل مورد مطالبه توسط کارشناس ارائه می شود. کارشناس می تواند با توجه به تمامی موارد دخیل و بررسی های محلی، مبلغ پیشنهادی خود را برای صدور رأی به دادگاه ارائه نموده و دادگاه طبق نظر کارشناس رأی خود را صادر می کند. همچنین در صورت عدم توانایی مالی خوانده برای پرداخت یک جای این مبلغ، دادگاه با کمک کارشناس می تواند امکان تقسیط اجرت المثل را بررسی نموده و کل مبلغ را در فواصل مشخص و مقدار مشخص از خوانده دریافت نماید.

همچنین خوانده و خواهان می توانند در صورت اعتراض در مورد مبلغ تعیین شده توسط کارشناس، درخواست تجدید نظر را ارائه نمایند.

در صورت بروز مشکل در زمینه پرداخت و مطالبه اجرت المثل ایام تصرف ، از مشاوره حقوقی وکیل ملکی مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *