عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

موارد قانون ناظر بر ازدواج مجدد مرد چیست؟

[تعداد: 1   میانگین:  3/5]

موارد قانون ناظر بر ازدواج مجدد مرد چیست؟

در قوانین مدنی کشور مواردی ذکر شده که زن بتواند در ازدواج مجدد مرد ، در صورتی که در تامین زندگیش دچار مشکل شود ، از دادگاه درخواست طلاق داشته باشد ، در قانون حمایت از خانواده ، اگر طرفین بتوانند توافق کنند و در صورتی که زن باردار باشد مرد باید از همه لحاظ چه مادی و چه معنوی حمایت کننده ی کامل زن باشد ، طبق قانون حمایت از خانواده ، که اهداف اصلی در آنها حفظ بنیان خانواده و عدم از هم گسیختگی کیان مقدس خانواده می باشد ، مرد طبق شرایط خاصی می تواند ازدواج دوم انجام دهد ، از این رو به بررسی قانون ناظر بر ازدواج مجدد مرد پرداخته می شود .

در صورتی که مرد ، بتواند هر دو خانواده را از همه ی جهات حمایت مالی کرده و از لحاظ عاطفی توجه کافی به هر دو زن را داشته باشد ، ازدواج دوم وی بلامانع خواهد بود که در غیر این صورت قانون ناظر بر ازدواج مجدد مرد مورد توجه قرار می گیرد .

شرایط ازدواج دوم مرد

■ شرایطی که به مرد اجازه ازدواج مجدد را می دهد ۹ شرط هستند :

  • عدم ایفای وظایف زناشویی توسط زن
  • عدم تمکین زن از شوهر خود
  • مبتلا بودن زن به جنون
  • محکومیت زن به چند سال حبس
  • معتاد بودن زن به مواد مخدر
  • عقیم( نازا ) بودن زن
  • سوء رفتار یا معاشرت زن
  • رضایت زن اول
  • ترک زندگی مشترک توسط زن

با این حال ،در صورت تحقق هر یک از این ۹ شرط ، اجازه ازدواج مجدد مرد باید از طرف دادگاه صادر گردد .

در صورت بروز هر یک از این ۹ شرط ، مرد می تواند با مراجعه به دادگاه و پس از انجام اقدامات ضروری از طرف دادگاه و تحقیق از زن اول و پس از مشخص شدن توانایی مالی مرد و اجرای عدالت از سوی مرد بین زنان ، به شوهر اجازه ازدواج مجدد خواهد داده شد.

قانون ناظر بر ازدواج مجدد

موارد قانونی مشخصی که ناظر بر ازدواج مجدد مرد در قانون حمایت از خانواده باشد ، وجود ندارد و این امر باعث بروز مشکلات بسیاری برای خانواده های درگیر با چنین معضل شده است .

قبل از وقوع چنین مشکلات و درگیری ها ، خانواده ها می توانند با همفکری و مشورت با هم از بروز آنها جلوگیری کنند ، از آنجا که مشورت در جامعه ما جایگاه خاصی ندارد در نهایت ، نتیجه ی این برخوردها چیزی جز هزینه های پرخرج مشکلات اجتماعی ، شکست ها و طلاق و ازدواج های ناپایداری است که بنیان خانواده ها را سست کرده و مشکلات تربیتی فراوانی برای فرزندان این نوع از خانواده ها ایجاد خواهد کرد.

در جامعه ای که عادت به مشورت کردن ایجاد شود ، هرگز شاهد بروز چنین معضلاتی نخواهیم بود ، مشورت صحیح و به موقع ، همواره پایداری و ثبات خانواده را در پی خواهد داشت .

در صورت بروز مشکل در زمینه قوانین ازدواج دوم می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *