عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

مهر المثل چیست و تعیین آن چگونه است؟

[تعداد: 5   میانگین:  2.6/5]

تعریف مهرالمثل

مهرالمثل یکی از انواع مهر می باشد. در تعریفی کوتاه می توان گفت چنانچه زنی بدون مهرالمسمی و یا شرط عدم مهر ازدواج کند و یا اینکه نکاح باطل باشد ولی زن از باطل بودن آن اطلاع نداشته، زمانی که نزدیکی صورت گیرد، زن مستحق مهر المثل خواهد بود.

مواردی که بر اساس قانون  زن مستحق مهرالمثل می شود

مطابق ماده ۱۱۰۰ قانون مدنی چنانچه مهرالمسمی مجهول بوده و یا مالیت نداشته ، زن مستحق مهر المثل است و در صورتی  مهرالمسمی مال غیر بوده باشد، زن مستحق مثل و یا قیمت آن می باشد ولی در صورتی که صاحب مالی که به عنوان مهرالمسمی تعیین شده است، اجازه بدهد، مشکلی ندارد.

در ماده ۱۰۸۷ قانون مدنی نیز آمده است که اگر در عقد نکاح دائم مهر ذکر نگردد و یا عدم مهر را شرط کنند، عقد نکاح صحیح خواهد بود ولی طرفین باید بعد از عقد نکاح مهر را با توافق همدیگر تعیین کنند و در واقع در مورد مهر تراضی صورت گیرد و اگر قبل از تعیین مهر نزدیکی صورت گیرد ، زن مستحق مهر المثل است.

یکی دیگر از مواردی که زن مستحق مهرالمثل می گردد مطابق ماده ۱۰۹۹ قانون مدنی زمانی است که زن به فساد و باطل بودن نکاح جهل داشته و به نظرش نکاح صحیح بوده است و نزدیکی صورت گرفته باشد.

همچنین بر اساس ماده ۱۰۹۳ قانون مدنی، زمانی که مهر در عقد ذکر نشود و  مرد پس از نزدیکی زن را طلاق دهد، زن مستحق مهر المثل  است.

چگونگی تعیین مهرالمثل

در ماده ۱۰۹۱ قانون مدنی چنین آمده که مهرالمثل با در نظر گرفتن حال زن از لحاظ شرافت خانوادگی و سایر ویژگی ها و وضعیت او  نسبت به امثال و کسانی که هم شان او هستند و آنچه که معمول محل باشد و … ، تعیین می شود. زمانی که زن قصد مطالبه ی مهر المثل داشته باشد باید همان مسیری را طی کند که برای دریافت مهر طی می شود و فقط یک تفاوت با پرونده های عادی مهر دارد و آن این است که دادگاه برای تعیین میزان مهر المثل موضوع را به کارشناس مربوطه ارجاع می دهد. کارشناس نیز ابتدا با زن در مورد موارد ذکر شده در بالا مذاکره می کند.

مواردی از قبیل سن، زیبایی، تحصیلات، وضعیت خانوادگی و حتی عادات و عرف رایج در محل زندگی خانواده پدری زن و … در تعیین میزان مهرالمثل بسیار اهمیت دارد. یکی از نکاتی که کارشناسان به آن توجه می کنند میزان مهر خواهر زن می باشد؛ یعنی چنانچه زن خواهری داشته باشد که از لحاظ تحصیلات و زیبایی و … با زن مشابه باشد، مهر او  نیز بررسی می شود و ممکن است به نوعی پایه ی تعیین میزان مهرالمثل قرار گیرد هر چند ممکن است عین آن برای زن تعیین نگردد.

معیار زمانی تعیین میزان مهرالمثل

در صورت استحقاق زن به مهر المثل ، میزان آن بایستی به توجه به قیمت و ارزش های زمان نزدیکی تعیین گردد زیرا در آن زمان است که مهرالمثل بر عهده شوهر واجب می گردد.

امکان اعتراض زوجین به میزان مهرالمثل

در صورتی که زوجین نسبت به  میزان مهر المثل تعیین شده معترض باشند، موضوع به هیات کارشناسی سه نفره ارجاع داده می شود. چنانچه بازهم به نظر کارشناسان مورد اعتراض زوجین قرار گیرد ، طبق روال موضوع به هیئت کارشناسان پنج نفره و در ادامه به هیئت کارشناسان هفت نفره ارجاع داده می شود. البته هزینه ی کارشناسی بایستی از سوی شخص معترض پرداخت گردد.

در صورت بروز مشکل در زمینه مطالبه مهریه می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *