عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

مهریه قابل وصول به چه میزان است؟

مهریه قابل وصول به چه میزان است؟

هدف از تعیین مهریه برای زن

مهریه در اصل به عنوان هدیه و نشانه ی محبت مرد به زن بوده و مرد با هدیه دادن به زن این محبت را به زن ابراز می نماید. در هدیه دادن نیز معمولا خلوص نیت از جنبه ی مادی هدیه مهم تر است اما با این حال، در مورد  تعیین مهریه چنین توصیه شده است که  به منزلت خانوادگی و اجتماعی زن و نیز کمالات وی توجه شود. از لحاظ شرعی نیز محدودیت خاصی در تعیین میزان مهریه وجود ندارد اما سقفی برای مهریه قابل وصول بدون مراجعه به مراجع قانونی وجود دارد.

عدم محدودیت خاص در میزان مهریه از لحاظ شرعی و قانون

امروزه مسئله تعیین میزان مهریه یکی از مسائل مهمی است که در زمان خواستگاری و در واقع قبل از ازدواج، زوجین بایستی به آن بپردازند تا با تصمیم گیری درست و منطقی خود از مشکلاتی که ممکن است به دلیل تعیین مهریه نامناسب در آینده به وجود بیاید، جلوگیری کنند. در تعیین میزان مهریه از لحاظ شرعی محدودیتی وجود ندارد و همچنین مطابق ماده ۱۰۷۸ قانون مدنی هر چه که مالیت داشته و قابل تملک هم باشد را می توان برای مهر در نظر گرفت.

نظر برخی علما در مورد مهریه های بالا

البته  تعدادی از فقها معتقدند که تعیین مهریه های بالا عملی سفیهانه محسوب می شود و چنانچه تشخیص داده شود که مهریه تعیین شده حین عقد سفیهانه باشد، آن مهریه باطل می شود ولی عقد صورت گرفته صحیح است و در عوض مهریه باطل شده بایستی مهر المثل تعیین شود.

مطالبه مهریه مورد حمایت قانون حمایت از خانواده

به دلیل بروز مشکلاتی که به دلیل رواج مهریه های بالا به وجود آمده است،  قانون گذار  حد خاصی از مهریه را مورد حمایت قانون قرار داده که این میزان مطابق آنچه که در قانون حمایت از خانواده جدید آمده است، ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی می باشد.  البته چنانچه مهریه تعیین شده سکه طلا نباشد، هر مقداری از آن که معادل این تعداد سکه طلا باشد مورد حمایت قانون است.

منظور از حمایت قانونی این است که قانون فرض را براین گذاشته که تمام مردان توانایی پرداخت  این مهریه  دارند و بنابراین زنان برای مطالبه این حد از مهریه می توانند به قوانین نحوه اجرای محکومیت های مالی رجوع کنند. در صورتی که زن مهریه خود را مورد مطالبه قرار داده باشد و مرد از پرداخت این میزان از مهریه خودداری کند با او برخورد قانونی می شود و تنها راهی که برای  جلوگیری از محبوس شدن مرد باقی می ماند یا پرداخت مهریه است یا اثبات اعسار خود از پرداخت این میزان مهریه و  در نهایت پرداخت آن به صورت اقساط .

میزان مهریه قابل وصول

با توجه به مطالبه گفته شده میزان مهریه قابل وصول حد خاصی ندارد و حتی در صورتی که میزان مهریه از میزانی که قانون مورد حمایت خود قرار داده است بیشتر باشد، به این معنا نیست که امکان وصول آن وجود نداشته باشد؛ بلکه منظور این است که برای وصول مهریه های بالاتر از این مقدار، ملاک تمکن مالی  مرد خواهد بود و در صورتی که مرد اموال و دارایی هایی را داشته باشد که از طریق آنها بتواند مهریه را پرداخت کند، زن بایستی این تمکن مالی مرد برای پرداخت مهریه را در دادگاه اثبات کند تا با توقیف اموال مرد، به مهریه خود برسد.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *