عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

تفاوت مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه چیست؟

تعریف مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه

مهریه در واقع نشان صمیمیت و صداقتی است که مرد به همسرش دارد. در گذشته معمولا اموال غیر منقولی از قبیل خانه، زمین و … به عنوان مهریه زنان در نظر گرفته می شد اما امروزه معمولا وجه نقد و یا سکه طلا  و گاه به مقادیر بسیار بالا به عنوان مهریه در نظر گرفته می شود. مطالبه مهریه به دو صورت مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه خواهد بود.

بر اساس شرع و قانون مهریه بایستی حین عقد نکاح تعیین شده باشد و هنگامی که عقد صورت گیرد، مهریه به عنوان دینی بر عهده مرد خواهد بود و زن مالک مهریه گردیده و حق تصرف در آن را دارد. این دین در اصلاح حقوقی حال می باشد یعنی این دین که  بر عهده ی مرد می باشد به محض مطالبه زن باید پرداخت شود و به عبارتی مهریه عندالمطالبه می باشد. حین تعیین مهریه ممکن است یرخی شروط در مورد نحوه پرداخت مهریه در نظر گرفته شود مثلا اینکه در صورتی که مرد استطاعت مالی پرداخت مهریه را داشته باشد، زن بتواند مهریه اش را مطالبه کند، به این گونه مهریه، مهریه عندالاستطاعه می گویند.

تفاوت مطالبه مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه

تفاوت اصلی مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه در نظر گرفته نشدن و یا در نظر گرفته شدن شرایط مالی و استطاعت مرد در پرداخت مهریه می باشد.

زمانی که مهریه عندالمطالبه باشد زن می تواند هر زمانی که بخواهد مهریه خود را مطالبه کند. او می تواند این کار را با ارائه دادخواست مطالبه مهریه به دادگاه خانواده و یا به شکل مطالبه ی اجرایی از طریق دفاتر ثبت انجام دهد و با این کار مرد را ملزم به پرداخت مهریه نماید. برخی معتقدند با ذکر شرط عندالاستطاعه می توان از رواج مهریه های سنگین جلوگیری نمود.

در صورتی که مهریه عندالاستطاعه باشد در صورتی که زن قصد مطالبه مهریه خود را داشته باشد بایستی ضمن ارائه دادخواست مطالبه مهریه به دادگاه خانواده، استطاعت مالی مرد برای پرداخت مهریه را نیز به دادگاه اثبات نماید. برای اثبات استطاعت مالی مرد لازم است که زن لیست اموال و دارایی های مرد را به دادگاه ارائه کند البته در این وضعیت در بیشتر موارد  اثبات استطاعت مالی مرد کار مشکلی بوده و ممکن است مرد برای فرار از پرداخت مهریه، اموال و دارایی های خود را به نام اشخاص دیگری بکند و خود را شخصی بدون استطاعت مالی جلوه دهد.

ایجاد تعادل بین حقوق زن و مرد با تعیین مهریه به صورت هم عندالمطالبه و هم عندالاستطاعه

در حال حاضر و در طی اجرای مفاد دستورالعمل شماره ۵۳۹۵۸/۳۴/۱ مورخ ۷ بهمن ۱۳۸۵، دو بند به بندهای دوازده گانه چاپی دفترچه های نکاحیه اضافه شده است که این دو بند ۱۳ و۱۴ به ترتیب عبارتند از: مهریه به صورت عندالمطالبه و مهریه به صورت عندالاستطاعه ؛ زوجین می توانند یکی از این موارد را برای مهریه انتخاب کنند.

برخی کارشناسان توصیه می کنند که بهتر است زوجین مقداری از مهریه که مرد توان پرداخت آن را دارا می باشد به صورت عندالمطالبه تعیین کنند و مابقی آن را به صورت عندالاستطاعه تعیین کنند تا با این کار تعادل به وجود بیاید، یعنی هم زن به طور کلی از حق مطالبه مهریه ساقط نخواهد شد و هم اینکه در مواردی که مرد قادر به پرداخت مهریه نبوده اما بنا به دلایلی از جمله شرایط اجتماعی مهریه ای سنگین را بر عهده گرفته باشد، مهریه بالا جنبه صوری پیدا کند و این توقع در زن ایجاد نشود که هر زمانی که اراده کند بتواند از مرد مطالبه ی مهریه ای سنگین داشته باشد و بتواند با توسل به مهریه سنگین مرد را روانه زندان کند؛ چراکه چنین اقداماتی موجب تزلزل پیدا کردن بنیان خانواده می گردد.

در صورت بروز مشکل در زمینه مطالبه مهریه می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها:,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *