عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

مهریه در طلاق توافقی دوران عقد به چه صورت است؟

[تعداد: 39   میانگین:  2.2/5]

طلاق توافقی در دوران عقد

همانطور که از معنی واژه طلاق توافقی پیداست، زوجین در مورد جدایی و جزئیات آن در زمینه مسائل مالی و غیر مالی باید توافق داشته باشند. یکی از مهمترین مسائلی هم که زوجین باید در مورد آن به توافق برسند، مهریه و نحوه مطالبه مهریه است. رأی دادگاه نیز طبق توافق طرفین صادر خواهد شد. بنابراین بذل مهریه یا وصول مهریه و حتی مبلغ دریافتی مطالبه از سوی زوجه همگی باید در توافقات زن و  مرد درباره مهریه مشخص شده باشد. تمامی این موارد در گواهی عدم امکان سازش ذکر می شود و ضمانت اجرایی برای پرداختن به موارد توافقی وجود دارد. مهریه طلاق توافقی نیز در دوران عقد شرایط خاص خود را دارد.

مهریه طلاق توافقی در دوران عقد 

مهریه طلاق توافقی

آنچه دوران عقد را از دوران زندگی مشترک از لحاظ قانونی متمایز می نماید، عدم رابطه زناشویی بین زن و مرد است. وقوع نزدیکی بین زن و مرد، تعلق تمام مبلغ مهریه به زوجه را ضروری می سازد. مگر آنکه زن بخواهد در ازای درخواست طلاق، بخشی از مهریه خود را به مرد بذل نماید. زن می تواند هر زمان که در طول زندگی مشترک و دوران عقد بخواهد، کل مهریه خود را مطالبه نماید. در صورتی که طلاق توافقی در حالتی که زن باکره است انجام شود، زن از لحاظ قانونی و شرعی مستحق نصف مهریه خواهد بود. اما زوجین می توانند بر پرداخت و دریافت کل مهریه توافق نمایند. حتی زن می تواند در جریان طلاق توافقی همان نصف مهریه را نیز بذل نماید.

بکارت زن می تواند از طریق پزشکی قانونی به دادگاه اعلام شده و مورد تأیید دادگاه قرار گیرد. در صورت بکارت زن و بذل مهریه از طرف وی، پس از ثبت طلاق توافقی در دفترخانه رسمی، زوجه نمی تواند به مهریه بذل شده خود رجوع نماید. همچنین در صورت دوشیزه بودن زوجه، وی می تواند با ارائه درخواست، اقدام به اخذ شناسنامه جدید بدون نام همسر قبلی نماید.

در صورت بروز مشکل در زمینه طلاق توافقی، می توانید از مشاوره های وکیل خانواده مورد اطمینان خود در گروه وکالت حقوقی امور خانواده مؤسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *