عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

مهرالمسمی چیست؟

[تعداد: 44   میانگین:  2.9/5]

مهرالمسمی

مهرالمسمی یکی از اقسام مهریه می باشد. بر اساس اصطلاحات فقهی اگر مهر را حین عقد نکاح و با توافق زوجین  و یا شخص دیگری که  از طرف زوجین به عنوان داور پذیرفته اند تعیین شده باشد، مهرالمسمی گفته می شود.

شرایط مهرالمسمی

مهرالمسمی بایستی شرایط خاصی داشته باشد که عبارتند از:

مالیت داشتن

یعنی ارزش اقتصادی داشته و امکان خرید و فروش آن وجود داشته باشد. مثال:  کالاهای تجاری، گندم، خودرو ، زمین زراعی، حیوان، زینت آلات و …

قابل تملیک بودن

یعنی به گونه ای باشد که زن بتواند بلافاصله پس از عقد نکاح آن را به مالکیت خود در آورد. به عنوان مثال خیابان و جاده و یا دیگر فضاهایی که عمومی می باشند و یا موقوفات را نمی توان به عنوان مهر در نظر گرفت.

معین بودن

به این معنی که بایستی دقیقا معین شود که چه چیزی به عنوان مهر تعیین شده است. مثال: کدامیک از دو خانه.

معلوم بودن

مطابق ماده ۳۲۴ قانون مدنی معلوم بودن مقدار، جنس و وصف مهر الزامی است. معلوم شدن مهر برای طرفین در صورتی که مهر از اعیان باشد، بوسیله مشاهده ممکن خواهد بود. مواردی نیز که معلوم شدن آنها با مشاهده کردن امکان پذیر نمی باشد بایستی بوسیله وزن یا عدد یا کیل یا مساحت و … مقدار آن معین گردد. در صورتی که  چیز نامعلومی به عنوان مهر در نظر گرفته شود، یا اینکه مهر مالیت نداشته باشد، با توجه به ماده ۱۱۰۰ قانون مدنی عقد را باطل نخواهد کرد و فقط مهر باطل خواهد بود که این شرایط مانند زمانی است که حین عقد مهر مشخص نشده باشد و بایستی مهرالمثل تعیین گردد.

قابل تسلیم بودن

یعنی چیزی که مرد به عنوان مهر زن در نظر گرفته است، باید شرایطی داشته باشد که بتواند آن را به زن تسلیم نماید. به عنوان مثال مالی که در جای نامشخصی پنهان شده  باشد و زن نتواند به آن دسترسی پیدا کند را نمی توان به عنوان مهر زن تعیین نمود. البته در فقه و یا در قانون مدنی در فصلی که به مهر پرداخته شده است به این شرط اشاره ای نشده ولی  بر اساس ماده ۳۴۸ قانون مدنی ، بیع چیزی که مایع قدرت بر تسلیم آن وجود ندارد،باطل شمرده می شود که  می توان این موضوع را به عقد نکاح نیز تعمیم داد.

منفعت مشروع و عاقلانه داشتن

مهر نباید از مواردی باشد که قانون و یا  احکام شرعی  فروش ، استعمال و یا مالکیت آنها را ممنوع کرده باشد. مثال: مواد مخدر، مشروب، گوشت مردار و … .

در صورتی که چنین موردی به عنوان مهر معین شده باشد و عقد صورت گرفته باشد، عقد صحیح است ولی مهر باطل می باشد و با توجه به شرایط بایستی مهر المثل و یا مهرالمتعه تعیین گردد.

در صورت بروز مشکل در زمینه مطالبه مهریه می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *