عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

مهرالمتعه چیست و چگونه تعیین می شود؟

[تعداد: 23   میانگین:  3.1/5]

تعریف مهرالمتعه

بر اساس ماده ۱۰۹۳ قانون مدنی، در صورتی که مهر در زمان عقد ذکر نشده باشد و بعد از عقد هم مهر تعیین نشود چنانچه مرد زن را طلاق دهد در حالی که هنوز نزدیکی صورت نگرفته باشد، زن مستحق دریافت مهرالمتعه می باشد. با توجه به ماده ذکر شده مهرالمتعه، مهریه ای است که در شرایط وقوع طلاق قبل از تعیین کردن مهر و همچنین نزدیکی، پرداخت آن برعهده مرد خواهد بود و در صورتی که دلیل جدایی زوجین فوت یا فسخ نکاح باشد، این مهر بر عهده ی مرد نخواهد بود. بنابراین سه شرط برای استحقاق زن به مهر المتعه بایستی حتما وجود داشته باشد: ۱- حین عقد مهر تعیین نشده باشد یا اینکه شرط به عدم مهر شده باشد ،همچین بعد از عقد نیز مهری تعیین نشود. ۲- نزدیکی صورت نگرفته باشد.۳- زوجین بوسیله ی طلاق از هم جدا شده باشند.

با توجه به لزوم این شروط برای استحقاق زن به مهرالمتعه، این مهر فقط مختص به نکاح دائم می باشد و در نکاح منقطع ، عدم تعیین مهر موجب باطل شدن آن می گردد، همچنین در نکاح منقطع طلاق راه ندارد.

چگونگی تعیین مهرالمتعه

در تعیین مهرالمتعه بر خلاف مهرالمثل که در تعیین آن احوالات و وضعیت زن تعیین کننده ی مقدار آن می باشد، بر اساس ماده۱۰۹۴ قانون مدنی  وضعیت مرد از نظر غنا و فقر در تعیین میزان مهر المتعه لحاظ می گردد. در واقع در تعیین میزان مهر المتعه به آیه ۲۳۶ سوره بقره استناد می گردد؛ مهر المتعه یا ” متاع مطلقه ” هدیه ای  است که مرد جهت خشنودی زن و در حد توان و امکانات خود به او می دهد . این هدیه می تواند چیزهایی از قبیل جواهرات، ساعت، لباس و …  باشد. با توجه به موارد گفته شده اگر مرد شخص غنی و متمکنی باشد چیز ارزشمندی را به عنوان مهرالمتعه به زن می دهد و چنانچه شخص مستمند و فقیری باشد چیز کم ارزش تر یا به عبارتی ارزان تری را می دهد.

مرد به تنهایی اختیار تعیین مهرالمتعه را دارد و چنانچه در مورد آن اختلافی به وجود بیاید، حاکم میزان آن را تعیین خواهد کرد.

 طرح دعوی مطالبه مهرالمتعه

در دعوی مطالبه مهرالمتعه، دادگاه پس از برگزاری اولین جلسه دادرسی احراز شرایط مالی مرد و تعیین میزان مهرالمتعه، قرار تحقیقات محلی همراه با جلسه کارشناسی صادر می کند. رسیدگی به دعوی مطالبه مهرالمتعه در صورت داشتن روند عادی، دو جلسه رسیدگی و سه وقت نظارت خواهد داشت. پس از انجام این مراحل و  در صورت عدم اعتراض طرفین دعوی به نظر کارشناسی، دادگاه اقدام به انشای رای می کند. چنانچه طرفین به نظر کارشناسی اعتراض داشته باشند، روند کارشناسی مجددا صورت خواهد گرفت. حق الزحمه کارشناس نیز بر عهده ی معترض می باشد.

در صورت بروز مشکل در زمینه مطالبه مهریه می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *