عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

آیا ملک سرقفلی اجرت المثل ایام تصرف دارد؟

[تعداد: 10   میانگین: 2.3/5]

سرقفلی در قانون روابط مستأجر و موجر

همانطور که میدانیم سرقفلی به دو دسته تقسیم می شود. املاک تجاری که قراردادهای اجاره آنها از قانون روابط مستأجر و موجر سال ۱۳۵۶ تبعیت می کند دارای حق سرقفلی هستند که ناشی از حق کسب و پیشه است. این نوع سرقفلی به حقوق قانونی مستأجر قبلی ملک تجاری مربوط می باشد که انتقال یافته است. در نوع دوم که از قانون سال ۱۳۷۶ تبعیت می کند، سرقفلی ربطی به حق کسب و پیشه ندارد. بلکه مالک می تواند سرقفلی ملک خود را برای زمان نامحدود و با دریافت اجاره ماهیانه به فرد دیگری واگذار نماید. آنچه در اینجا مورد سؤال قرار می گیرد، تکلیف اجرت المثل سرقفلی برای ایام تصرف می باشد.

انتقال سرقفلی به غیراجرت المثل سرقفلی

یکی از مهمترین عباراتی که باید در سند سرقفلی قید شود تا خریدار سرقفلی بتواند آن را به اختیار خود به فرد دیگری واگذار نماید، عبارت “حق انتقال به غیر را دارد“، می باشد. در غیر اینصورت دارنده سرقفلی برای اجاره و انتقال ملک تجاری و سرقفلی آن ، باید اجازه مالک را کسب نماید. در قراردادهای پیش از سال ۱۳۷۶، امکانی برای انتقال سرقفلی بر فرد دیگر وجود نداشت.

البته در هر صورت مالک باید از تصمیم دارنده سرقفلی مبنی بر انتقال سرقفلی به غیر آگاهی داشته باشد.

دارنده سرقفلی میتواند مستقیماً سرقفلی ملک را به فرد دیگری منتقل نموده یا اینکه با حفظ سرقفلی، مغازه را به فرد دیگری اجاره داده و از وی اجاره بها دریافت نماید.

همچنین در قراردادهای سرقفلی، موجر سرقفلی را برای مدت نامحدود به فرد واگذار می کند اما علاوه بر آن اجاره بهایی کمتر از بهای معمول اجاره مغازه ها از مستأجر دریافت می شود که طبق تمام قراردادهای اجاره دارای زمان و قرارداد خاص بوده و از قانون روابط مستأجر و موجر پیروی می کند.

مطالبه اجرت المثل سرقفلی

ملکی

همانطور که ذکر شد، در قراردادهای سرقفلی، بخشی از مبلغ نیز ماهیانه به صورت اجاره بها پرداخت می شود. در صورتی که خریدار سرقفلی اقدام به تمدید قرارداد اجاره خود ننموده باشد و همچنان در حال کسب درآمد در مغازه باشد، مالک می تواند از تاریخ انقضای قرارداد اقدام به دریافت اجرت المثل ایام تصرف از وی نماید.

همچنین در صورتی که سرقفلی به صورت ارثیه به تعدادی از وراث منتقل شده و تنها یکی از وراث بدون اذن سایر ترکه اقدام به کسب و کار در ملک تجاری نماید، آنها می توانند دعوی مطالبه اجرت المثل ایام تصرف را علیه فرد متصرف اقامه نمایند.

در صورت نیاز به وکیل برای مطالبه اجرت المثل سرقفلی مغازه می توانید از مشاوره حقوقی وکیل ملکی مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *