عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

مفهوم لغوی حضانت اولاد چیست؟

[تعداد: 2   میانگین: 3.5/5]

مفهوم لغوی حضانت اولاد چیست؟

حضانت فرزند ، زمانی موضوعیت پیدا می کند که والدین فرزند ، طلاق بگیرند ، یکی یا هر دو فوت کنند و یا اینکه صلاحیت نگه داری از فرزند را نداشته باشند ، لذا قانون با توجه به مصلحت فرزند از طریق رای دادگاه خانواده حضانت فرزند را به فرد صلاحیت دار خواهد سپرد ، از این رو ، در این مقاله به بررسی مفهوم لغوی حضانت پرداخته شده است .

مفهوم لغوی حضانت 

در رابطه با مفهوم لغوی حضانت می توان گفت که حضانت واژه ای عربی بوده و از مصدر ثلاثی مجرد از ریشه ی حضن حاصل می گردد ، اعراب از واژه حضانت در مورد مرغی که قصد صیانت از جوجه های خود در برابر پرندگان شکارچی و دیگر حیوانات را داشت ، استفاده می کردند ، لذا معنای لغوی واژه حضانت شامل ؛ پرورش دادن ، نگه داری ، دایگی کردن ، تربیت فرزند ، پرستاری و ..  می باشد .

مفهوم لغوی حضانت به معنای نگه داری از طفل می باشد که مفهوم آن از معنی لغوی آن دور نیفتاده است .

اگر چه قانون مدنی ایران ، این کلمه را تعریف نکرده است اما در فقه از آن به عنوان ولایت و سلطنت بر تربیت و متعلقات آن از قبیل نگه داری کودک ، قرار دادن او در بستر ، سرمه کشیدن ، پاکیزه کردن و شستن لباس های کودک یاد کرده اند .

در واقع می توان گفت که حضانت، نگه داری از کودک ، مواظبت و مراقبت او و تنظیم روابط او با خارج است ، به گونه ای که حق ملاقات کودک  با خویشاوندان نزدیک رعایت گردد .

مسئله حضانت بر حمایت جسمی از کودک نیز ناظر است ، همچنین حمایت روحی و اخلاقی از کودک از منظر قوانین مدنی و حقوق اسلام در این نهاد لحاظ شده است .

در حقوق اسلامی حضانت طفل به فردی سپرده می شود که آزاد ، مسلمان ( در صورت مسلمان بودن طفل ) و امین باشد .

مفهوم حضانت فرزند در قانون مدنی

با توجه به موارد اشاره شده می توان نتیجه گرفت که مفهوم لغوی حضانت به معنای نگه داری و صیانت همه جانبه از کودک تا زمان به سن بلوغ رسیدن کودک می باشد زیرا هنگامی که دختر به ۹ سال تمام برسد و پسر به ۱۵ سال تمام ، دیگر مسئله ی حضانت در مورد او مصداق ندارد و پسر و دختر در این سنین می توانند در مورد اینکه با چه کسی می خواهند زندگی کنند ، تصمیم بگیرند .

قانون مدنی ، حضانت از فرزند را حق و تکلیف والدین می داند ، لذا پدر و مادر بدون دلیل موجه نمی تواند از پذیرش این تکلیف سر باز زنند و فرزند خود را بدون سرپرست رها سازند .

از انجا که حضانت حق و تکلیف والدین شمرده می شود ، در صورت جدایی و فوت ، یکی از والدین جهت دریافت حضانت اولویت خواهد داشت ، به عنوان مثال چنانچه ، پدر فوت کند ، با وجود جد پدری و یا اینکه پدر در وصیتی ، قیم برای فرزند خود تعیین کند ، باز حضانت فرزند به مادر خواهد رسید .

حضانت فرزند ابتدا متعلق به پدر و مادر و پس از آن چنانچه در هر صورت پدر و مادر نتوانند حضانت فرزند را بگیرند ، به جد پدری و نزدیکان فرزند با توجه به درجه ی نزدیکی و مصلحت فرزند ، سپرده خواهد شد .

در صورت بروز مشکل در زمینه حضانت فرزند می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *