عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

معامله اشخاص غیر رشید چه حکمی دارد؟

[تعداد: 3   میانگین: 3/5]

معامله اشخاص غیر رشید چه حکمی دارد؟

در بحث انعقاد قرارداد ، یکی از شروط اصلی صحیح دانستن قرارداد ، داشتن شرایط لازم طرفین برای عقد قرارداد است که شرط داشتن بلوغ فکری و عقلی طرفین از شروط اساسی به شمار می رود ، حال باید دید اگر معامله ای با فرد غیر رشید انجام شود چه حکمی دارد لذا در این مقاله معامله اشخاص غیر رشید مورد بررسی قرار خواهد گرفت . 

معامله اشخاص غیر رشید

یکی از شرایطی که به حکم حجر ( حکمی که بر اساس آن فردی که ضغیر ، مجنون و ادراک کافی جهت اداره اموال خود ندارد ، به قیم نیاز دارد ) منجر می شود ، غیر رشید و صغیر بودن فرد است و فرد محجر در انجام هیچ معامله ای مجاز نیست مگر اینکه به سن قانونی برسد تا بدون داشتن قیم ، بتواند اختیار اموال خود را بدست گیرد.

در انجام هر معامله ای حق و حقوق و وظایفی برای طرفین ایجاد می شود ، بنابراین طرفین باید با آگاهی کامل نسبت به عقد قرارداد اقدام کنند و در آن بررسی لازم را انجام دهند ، حال در مورد معامله اشخاص غیر رشید ، چون فاقد رشد کافی عقلی در زمینه ی اقتصادی می باشد ،  نمی تواند در هیچ معامله ای شریک دانسته شود.

قانون به خاطر حساسیت و عواقب معاملات و مصلحت مردم  ،کسانی را که شامل قانون حجر از جمله افراد غیر رشید می شوند ، از انجام معامله ممنوع کرده است ، چون این افراد از تشخیص مصلحت خود عاجز هستند و نمی توانند در صورت لزوم حق و حقوق خود را به طور کامل به دست بیاورند ، نباید کسی آنها را در معامله ای دخیل کند.

فردی که غیر رشید باشد نمی تواند به طور مستقل عمل حقوقی یا معامله ای انجام دهد و انجام این کار باید با قیم قانونی وی که توسط قانون مشخص شده است ، باید صورت پذیرد .

سن رشد و افراد سفیه در قانون ایران 

افراد غیر رشید در قانون سفیه نامیده می شوند یعنی کسانی که عقل معاش ندارند و نمی توانند آزادانه در امور اقتصادی خود عمل کنند و باید تمام امور مالی آنها تحت سرپرستی قیم انجام می گردد.

در قانون ایران سن رشد را ۱۸ سال تعیین کرده اند و معامله با کسی که زیر این سن باشد ، باطل شناخته می شود مگر آنکه به حکم قانون وی از حجر خارج شده باشد ، در آن صورت می تواند در انعقاد قرارداد شریک باشد.

در حجر افراد غیر رشید ،  فرد فقط در مورد اعمال اقتصادی محجور به حساب می آید اما در مسئولیت های اجتماعی و حقوقی خود مختار و آزاد است.

طبق قانون کسی که به سن قانونی برسد در صورتی که مجنون نباشد ، دیگر مشمول قانون حجر نخواهد شد و دیگر کسی نمی تواند قیم او محسوب گردد.

در مورد فرد سفیه ، هر چند امور اقتصادی وی با قیم است اما اعمال حقوقی او چون تا حدی قدرت تشخیص دارد با خود  او است و با نظارت قیم انجام می گردد اما صغیر چون مانند مجنون قدرت تشخیص ندارد ، از این رو معامله ی اشخاص غیر رشید باطل است .

در صورت بروز مشکل در زمینه حکم حجر و رفع آن می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *