عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

مطالبه نفقه فرزند چگونه است؟

[تعداد: 39   میانگین: 2.5/5]

مواد قانونی نفقه فرزند

قانون مدنی در ماده ۱۲۰۴ از نفقه اقارب تحت عنوان تأمین محل سکونت و لباس و غذا و وسایل زندگی به اندازه رفع نیاز و با توجه به شرایط مالی فرد منفق یاد نموده است. فرزندان نیز جزو اقارب محسوب می شوند. همانطور که در ماده ۱۹۹۹ وظیفه نفقه فرزند بر عهده پدر گذاشته شده است. در صورت فوت پدر یا عدم تمکن مالی وی، جد پدری وظیفه نفقه فرزند را دارد. در صورتی که هیچ کدام از افراد فوق الذکر، یعنی پدر و جد پدری، توانایی پرداخت نفقه را نداشته باشد، مادر باید نفقه فرزند را پرداخت نماید.

حضانت

میزان نفقه معمولا در دادگاه های خانواده و با تشخیص کارشناس تعیین می شود. به این صورت که پس از پرس و جو از والدین فرزند و اطلاع از شرایط مالی آنها و نیازهای فرزند، میزان نفقه را تعیین می کنند.

علیرغم آنکه زوجه حق مطالبه نفقه حال و گذشته را دارد، فرزند تنها می تواند در زمینه نفقه آینده خود درخواست دهد و نفقه گذشته را نمی تواند مطالبه نماید.

سن فرزند برای دریافت نفقه

هرچند نص صریحی در قانون من باب سن مجاز فرزند برای دریافت نفقه وجود ندارد، اما طبق ماده ۱۱۹۷ قانون آیین دادرسی مدنی، نفقه به کسی از اقارب تعلق می گیرد که خود توانایی تأمین امور مالی زندگی خود را نداشته باشد. بنابراین می توان با توجه به این قانون و عرف جامعه نتیجه گرفت که پدر یا جد پدری، برای فرزندان پسر تا قبل از ۱۸ سالگی و برای فرزندان دختر، در صورت عدم اشتغال دختر، تا قبل از دواج وظیفه پرداخت نفقه را دارند.

نحوه مطالبه نفقه فرزند

۲ حالت کلی در مطالبه نفقه فرزند وجود دارد:

حالت اول) در صورتی که دعوی توسط خود فرزند اقامه شود:

نفقه فرزند

در صورت طرح دعوا از سوی فرزند، باید وی بالغ و رشید باشد. به این معنی که نه تنها باید وی به سن بلوغ رسیده باشد (سن بلوغ دختر ۹ سال و سن بلوغ پسر ۱۵ سال)، بلکه باید سفیه نیز نباشد. در این مورد تعارضی در قانون وجود دارد. در تبصره ۲ ماده ۱۲۱۰ شرط کافی برای رشید بودن را رسیدن به سن بلوغ دانسته است. تبصره دیگری از همین ماده، دخل و تصرف در اطفال بالغ را مشروط بر اثبات رشید بودن وی دانسته است. رأی وحدت رویه نیز موفق به برطرف ساختن این تعارض نشده است.

از این رو در دادگاه ها، مطابق با رویه پیشین، از سن ۱۸ سالگی به عنوان سن رشد یاد کرده و از فرزندان زیر ۱۸ سال، علی رغم رسیدن به سن بلوغ، حق اقامه دعوی مالی به صورت مستقل را سلب می نمایند. اگر فرزندان به سن بلوغ نرسیده باشند، برای اقامه دعوی مستقل باید از دادگاه حکم رشد بگیرند.

حالت دوم) دعوی توسط مادر مطرح شود

در مواردی که حضانت و سرپرستی طفل بر عهده مادر است، مادر می تواند علیه پدر یا جد پدر برای فرزند خود اقامه دعوا نماید.

مدارک لازم برای مطالبه نفقه فرزند

در صورت اقامه دعوا از سوی مادر، مدارک شناسایی مادر و فرزندان شامل شناسنامه و  همچنین حکم حضانت به همراه دادخواست مطالبه نفقه فرزند یا دعوی ترک انفاق لازم است. اگر این دعوی از سوی فرزند مستقلاً مطرح شود و وی کمتر از ۱۸ سال سن داشته باشد، باید از دادگاه حکم رشد دریافت کند و پیوست مدارک خویش نماید. در مواردی که مبلغ نفقه کمتر از ۲۰ میلیون تومان است باید به شوراهای حل اختلاف و در موارد بیشتر باید به دادگاه خانواده مراجعه نمود.

در صورت بروز مشکل در زمینه مطالبه نفقه فرزند می توانید از مشاوره های وکیل خانواده مورد اطمینان خود در گروه وکالت حقوقی امور خانواده مؤسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *