عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

مطالبه دیه جنایات غیر عمد چگونه است؟

[تعداد: 14   میانگین: 2.1/5]

مطالبه دیه در جنایات غیر عمد

جنایت یا جرم غیر عمد، نوعی از جرم است که مرتکب به آن به قصد فعل کشتن دست به عمل کشنده نزده باشد و نتیجه عمل، قتل باشد. قانونگذار، مجازات مجرم به قتل عمد را قصاص نفس دانسته و برای مجرم به خطای محض یا قتل غیر عمد، پرداخت دیه را در نظر گرفته است. در قانون مجازات اسلامی، عاقله شخص مرتکب به خطای محض، مسئول پرداخت دیه شناخته شده است که در دعوی مطالبه دیه ، به عنوان متشکی علیه شناخته می شود و ملزم به پرداخت دیه است. از جمله انواع قتل خطای محض می توان به قتل توسط مجنون، صغیر و شخص خواب اشاره نمود.

دادرسی کیفری به مطالبه دیه جنایات غیر عمد

در دنیای قضایی امروز، حقوق کیفری شکلی به عنوان حقوق تضمین کننده، اهمیت بسیاری دارد. این اهمیت به سبب تأمین حقوق متهم در جریان رسیدگی به جرم از زمان وقوع جرم تا دادرسی و تحقیق و صدور و اجرای حکم می باشد.

مطالبه دیه در جنایات غیر عمد به خصوص در مورد حوادث رانندگی که در اثر عدم رعایت مقررات رخ داده است، با شکایت شاکی مطرح می شود. این روند می تواند با طرح شکایت مستقیم شاکی در دادسرا شروع شده یا اینکه با مراجعه به نهادهای انتظامی، درخواست آغاز رسیدگی را ارائه نماید. در هر صورت ادامه فرآیند رسیدگی در غالب نظام قضایی مطرح می شود.

حالت رسیدگی به پرونده مطالبه دیه در دادسرا

بسته به مندرجات پرونده، اظهارات طرفین و شاهدین، نظر کارشناس و سایر شرایط، دو حالت در حین رسیدگی به جریان پرونده ممکن است به وجود آید:

در حالت اول، قرار نهایی با در نظر گرفتن فقدان یا کمبود ادله کافی صادر شده و به دنبال آن قرار منع تعقیب نیز صادر می شود یا به سبب گذشت شاکی، دادگاه اقدام به صدور قرار موقوفی می نماید. در صورت صدور هر یک از قرارهای یاد شده، شاکی می تواند به رأی صادر شده اعتراض نماید.

حالت دوم، در نتیجه ی رسیدگی به پرونده و استماع آخرین دفاعیات، قرار تأمین صادر می شود. به جهت ضمانت بابت دستیابی به متهم و جلوگیری از فرار وی و … قاضی وظیفه دارد پس از تفهیم اتهام به متهم، یکی از قرار های تأمین زیر را به صورت کیفری صادر نماید:

  • التزام به حضور به وسیله اخذ قول شرف؛
  • التزام به حضور به وسیله وجه التزام تا پایان محاکمه و زمان اجرای حکم و در صورتی که استنکاف حاصل شد، وجه تبدیل به وجه الکفاله می شود؛
  • اخذ کفیل با وجه الکفاله؛
  • اقدام به اخذ وثیقه به هر صورت شامل وجوه نقد یا ضمانت بانکی یا اموال منقول و غیر منقول؛
  • بازداشت موقت

ادامه مراحل در دادگاه جزایی

قرار مجرمیت به ترتیب یاد شده در دادسرا به صورت قطعی صادر خواهد شد و متعاقب آن کیفرخواست صادر می شود. پس از آن با ارجاع پرونده به دادگاه جزایی، رسیدگی به پرونده و صدور حکم انجام می شود. سرانجام با پایان فرآیند دادرسی کیفری، پرونده به واحد اجرای احکام واگذار می شود.

آنچه مهم است اینست که برای مطالبه دیه نیازی به ارائه دادخواست نیست و صرف مطالبه ذی نفع باید به این پرونده رسیدگی شود.

در صورت بروز مشکل در زمینه مطالبه دیه می توانید از مشاوره وکیل کیفری مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *