عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
021-88287102

مصادیق جرم افشای اسرار حرفه ای چیست؟

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

قانون جرم افشای راز

افشای راز در واقع فاش کردن اسرار شخصی دیگران توسط افرادی است که شغل و حرفه ایشان ایجاب می کند تا محرم اسرار دیگران باشند. قانون مجازات اسلامی در ماده ۶۴۸، افرادی را که به منزله شغل خود، دست به افشای اسرار دیگران در موارد غیر قانونی می زنند را  مجرم شناخته و برای آنها مجازات ۳ ماه و یک روز تا یک سال حبس یا ۱۵۰۰۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰۰۰ ریال جزای نقدی را در نظر گرفته است. همانطور که مشاهده شد، در این ماده حرفی از دولتی یا خصوصی بودن مشاغل به میان نیامده است و برای تمام افراد مرتکب جرم افشای راز، این مجازات در نظر گرفته شده است. افشای اسرار حرفه ای ، جرمی مطلق می باشد. به این معنی که پس از وقوع دیگر نیازی به اثبات در دادگاه ندارد.

مشاغل مشمول ماده ۶۴۸

کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی، ماده ۶۴۸ را تماماً به مصادیق افشای راز و مشاغلی که در معرض جرم افشای اسرار حرفه ای هستند اختصاص داده است.

از جمله این مشاغل عبارتند از:

  • اطبا، جراحان، ماماها، داروفروشان، پرستاران و تمامی افراد مرتبط با حرفه پزشکی
  • وکلا و کارشناسان رسمی دادگستری
  • افراد مرتبط با تجارت الکترونیک
  • پرسنل اداره امور مالیاتی و سایر مراجع مالیاتی
  • کارگزاران، معامله گران، بازارگردانان و مشاوران سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار و کالا
  • افراد مشغول در اداره آمار ایران

قانون تجارت الکترونیک در ماده ۶۵، اسرار تجاری الکترونیکی را تحت عنوان “داده” شرح داده است. تمامی اطلاعات و الگوریتم ها، نرم افزارها و اپلیکیشن ها، تکنیک های کاربردی، متدهای اجرایی تجارت الکترونیک، مکتوبات و اسناد منتشر نشده، اطلاعات مالی، لیست مشتریان، طرح های اقتصادی و تجاری مواردی هستند که باید در امر تجارت الکترونیک حفظ و نگهداری شوند.

همچنین قانون جرائم رایانه ای در ماده ۱۷، افشای اسرار شخصی افراد در فضای مجازی را در صورت وارد آوردن ضرر یا هتک حیثیت به فرد، جرم تلقی نموده و مجازات حبس یا جزای نقدی را در نظر گرفته است. همچنین انتشار تصاویر و صوت از حریم شخصی و خانوادگی افراد نیز مشمول مجازات شناخته شده است.

موارد استثنای افشای اسرار حرفه ایافشای اسرار

افشای اسرار در هر حرفه ای همواره جرم شناخته نمی شود. قانون طرز جلوگیری از بیماری های آمیزشی و واگیردار در مواد ۱۳ و ۱۴ و ۱۹، پزشکان را موظف نموده تا در موارد حساس اطلاعات سری را به مقامات ذی صلاح گزارش دهند. مورد استثنای دیگر، ماده ۲۱ قانون صدور چک سال ۱۳۷۲ (تبصره ۱) می باشد. در این ماده قانون، بانک مرکزی اجازه دارد سوابق افراد صادر کننده چک بی محل را ضبط نموده و لیست آنها در اختیار کلیه بانک های کشور بگذارد.

در صورت بروز مشکل در زمینه افشای راز ، می توانید از مشاوره های وکیل کیفری مورد اطمینان خود در گروه وکالت دعاوی کیفری موسسه حقوقی پندار، از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها
راه آسان تر برای ارتباط با ما