عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
021-88373652

مرد در چه صورت می تواند اجازه ازدواج مجدد از دادگاه دریافت کند؟

[تعداد: 57    میانگین: 2.3/5]

مرد در چه صورت می تواند اجازه ازدواج مجدد از دادگاه دریافت کند؟

یک مرد با وجود همسر اول می تواند ازدواج مجدد داشته باشد ، ازدواج مجدد می تواند به صورت دائم یا موقت صورت پذیرد ، ازدواج مجدد به صورت موقت نیازی به ثبت ندارد مگر اینکه زن باردار شود ، یا زوجین توافق کنند و یا اینکه زن شرط ضمن عقد نماید ، دریافت اجازه ازدواج مجدد از دادگاه جهت ثبت رسمی ازدواج در دفاتر ثبت ازدواج الزامی است .

ثبت ازدواج دوم به صورت دائم اجباری است و در صورت عدم ثبت آن ، برای مرد مجازات کیفری خواهد داشت ، حال اینکه جهت ازدواج مجدد باید از دادگاه اجازه گرفت ، لذا مردان به دو روش به ثبت ازدواج مجدد اقدام می کنند.

اجازه ازدواج مجدد از دادگاه

  • مراجعه به دادگاه و تقدیم دادخواست دریافت اجازه جهت ازدواج مجدد : در این روش ، مرد دلایل تقاضای خود را در دادخواستی تنظیم کرده و تسلیم دادگاه می نماید که یک نسخه از آن با تعیین وقت رسیدگی به پرونده ، به همسر ابلاغ می گردد ، دادگاه با رسیدگی به پرونده و تحقیق از زن فعلی و در صورت مشخص شدن توانایی مالی مرد و اجرای عدالت ، به ازدواج مجدد مرد اجازه خواهد داد .

در این روش معمولا مرد عدم تمکین همسر فعلی خود را دلیل تقاضای خود عنوان می کند که در صورت محرز بودن آن و محکومیت زن ، دادخواست تجویز ازدواج مجدد از سوی مرد مطرح می شود و در نتیجه مجوز اجازه ازدواج مجدد از دادگاه برای مرد صادر می گردد .

پس از دریافت مجوز ازدواج مجدد ، مرد می تواند به دفاتر ثبت ازدواج مراجعه کرده و پس از جاری شدن صیغه عقد ، اقدام به ثبت ازدواج مجدد نماید .

اخذ مجوز از دادگاه از طریق همسر دوم

  • در واقعیت ، مردان جهت ازدواج دوم به دادگاه مراجعه نمی کنند تا اجازه ازدواج مجدد را بگیرند ، بلکه آنان از طریق همسر دوم اقدام می کنند :

زن و مرد ابتدا عقد موقت طولانی مدت می کنند که بدون تشریفات بوده و شرایط ضمن عقدی مانند عقد دائم منعقد کرده و در نهایت در اولین فرصت اجازه ی ازدواج مجدد را از دادگاه می گیرند ، از این رو همسر دوم به صورت صوری دادخواستی مبنی بر الزام شوهر به ثبت ازدواج دائم تسلیم دادگاه خانواده می کند و دادگاه نیز با بررسی پرونده و دلایلی چون ؛ شهادت شهود ، اقرار شوهر ، صورتجلسه ی عادی عقد ازدواج دائم و …. حکم الزام شوهر به ثبت ازدواج دائم را با مهریه و درج شرایط لازم در سند عادی ازدواج صادر خواهد کرد تا بدین وسیله بدون نیاز به رضایت همسر اول و موجه نشان دادن دلایل مرد برای ازدواج مجدد ، مرد به راحتی بتواند اجازه ازدواج دوم را دادگاه دریافت نماید .

در صورت بروز مشکل در زمینه قوانین ازدواج دوم می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
راه آسان تر برای ارتباط با ما