عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

مرجع صالح برای رسیدگی به جرائم جنسی کجاست؟

مرجع صالح برای رسیدگی به جرائم جنسی کجاست؟

در جامعه اسلامی ارتباط جنسی بین زن و مردی که رابطه زوجیت ندارند و مرتکب عمل نامشروعی شده اند با عفت عمومی در منافات و تعارض خواهد بود و سبب محکومیت قضایی اعم از حبس و ضربه شلاق خواهد شد ، فردی که در این نوع از روابط نسبت به همسر خود شاکی باشد باید دید به کدام مرجع صالح باید مراجعت کند، لذا در این مقاله ، رسیدگی به جرائم جنسی مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت .

رابطه ی نامشروع هم شامل ارتباط با شخص نامحرم است حتی اگر تماس جنسی برقرار نشود و هم شامل زنا می شود که اثبات آن شرایط خاص خود را دارد.

رسیدگی به جرائم جنسی

بر طبق ماده ۳۰۶ قانون آیین دادرسی کیفری ، رسیدگی به جرائم جنسی که نقض کننده عفت عمومی هستند ، در دادگاه انجام می شود و در صلاحیت دادسرا نیست ، همچنین به موجب این ماده ی قانونی جرم زنا و لواط نیز به صورت مستقیم در دادگاه مطرح و بررسی می گردد.

در قانون مقرر شده است که اگر شخصی از همسر خود بابت ارتباط جنسی نامشروع شکایت داشته باشد ، باید مستقیم به دادگاه رفته و طرح شکایت کند ، اعلام جرم نماید ، ارتباط جنسی همسر ، در هر حدی باشد ، تفاوتی نخواهد داشت اما اگر از رابطه ی نامشروع غیر جنسی شکایت داشته باشد ، مثل ارتباط تلفنی یا پیامکی ، مرجع صالح برای طرح شکایت دادسرا خواهد بود.

رسیدگی به جرائم جنسی در دادسرای کیفری

در احکام قضایی اگر شاکی برای اثبات رابطه جنسی نامشروع دلیل محکمی ارائه ندهد از دادگاه به دادسرا ارجاع داده خواهد شد.

در مواردی که ثبت و بررسی اولیه پرونده ایی در دادسرا باشد و مشمول ماده ی ۳۰۶ آیین دادرسی کیفری باشد و موضوع شکایت لواط یا زنا باشد ، پرونده به دادگاه صالح ارسال می گردد.

در شکایت از جرائم جنسی اگر طی تحقیقات مشخص شود که این امر با اکراه ، اجبار، ربایش و اغفال انجام گرفته باشد ، حکم ارتکاب به عنف بر آن وارد نخواهد بود و جرمی را متوجه شخص مجبور شونده نخواهد کرد اما کسی که فرد را به اجبار به رابطه ی جنسی مجبور کرده است ،شامل مجازات حبس و شلاق بنا به صلاحدید دادگاه خواهد بود.

در اعلان شکایت در جرائم جنسی باید ادله ، شواهد و مدارک به قدری محکم باشند که بتوان قاضی را در امر اثبات رابطه به یقین رساند و در آن شکی باقی نگذارد.

قوانین برای کسانی که روابط آزاد بین زن و مرد  را ترویج دهند و به آزادی جنسی تشویق کنند ، نیز مجازات کیفری مناسب با نوع و نحوه ی جرم را مشخص کرده است و در این موارد به خاطر نقض قوانین اجتماعی جامعه ، سخت گیری بیشتری را اعمال خواهد کرد.

در صورت بروز مشکل در زمینه جرم تجاوز جنسی می توانید از مشاوره وکیل کیفری مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *