عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

مرجع رسیدگی به دادخواست فروش مال مشاع کجاست؟

[تعداد: 4    میانگین: 2/5]

مرجع رسیدگی به دادخواست فروش مال مشاع کجاست؟

مال مشاع ، مالی است که مالکیت آن در اختیار دو یا چند نفر می باشد و هر کدام از مالکان در جز به جز آن ،حق تصرف حقوقی و مادی را در دارند که به دلیل تعدد مالکین در اموال مشاع همواره میان شرکا در بیشتر موارد اختلاف وجود دارد لذا عموما مالکین مال مشاع درصدد جدایی و فروش سهم خود از مال مشاع هستند از این رو ، در این مقاله به توضیح دادخواست فروش مال مشاع پرداخته می شود .

دادخواست فروش مال مشاع

در تصرف حقوقی مال مشاع ، هر یک از شرکا بدون نیاز به کسب اجازه از سایر شرکا از نظر قانونی حق دارد که سهم خود را به دیگر شرکت یا شخص ثالث دیگری بفروشد اما در مورد تصرف مادی که مربوط به فیزیک مال مشاع می گردد ، هر گونه تغییر در مال منوط به اذن دیگر شرکا خواهد بود .

چنانچه یکی از شرکا قصد فروش سهم خود را از مال مشاع دارد ، نیازی به اجازه ی دیگر شرکت نیست و در این رابطه می تواند اقدام نماید ؛ اما مرجع صالح رسیدگی کننده به دادخواست فروش مال مشاع کجاست ؟

مرجع رسیدگی به درخواست فروش مال مشاع

بر اساس قانون افراز و تقسیم مال مشاع که در آذر ماه ، سال ۱۳۵۷ تصویب گردید ، نخستین مرجع رسیدگی به  دادخواست فروش مال مشاع ، واحد ثبتی است که پس از تصمیم این واحد ظرف ده روز ، می توان به دادگاه شکایت کرد تا حکم لازمه صادر گردد .

در ماده ی ۱ قانون افراز و فروش مال مشاع آمده است که افراز املاک مشاع که جریان ثبتی آنها پایان یافته ، خواه  اینکه در دفتر املاک ثبت شده یا نشده باشد ، در حالتی که مورد دادخواست یک یا چند شریک باشد ، با واحد ثبتی محلی خواهد بود که ملک مذکور در حوزه ی آن قرار دارد لذا واحد ثبتی با رعایت تمامی قوانین و مقررات ملک مورد درخواست را افراز می کند .

در مورد تقسیم اموال منقولی که در حکم اموال غیر منقول قرار دارند و همچنین املاک ثبت نشده یا املاکی که جریان ثبتی آنها پایان نیافته است ، مرجع صالح جهت رسیدگی دادگاه است .

چنانچه میان شرکا غایب یا مهجوری باشد حتی اگر با توافق باشد باز هم تقسیم مال مشاع با دادگاه خواهد بود .

دستوری كه دادگاه برای دادخواست فروش مال مشاع اتخاذ می کند در قالب حكم يا قرار نيست ، بلكه دستور است و نظر به اينكه تابع تشریفات رسيدگی آيين دادرسی مدنی نیست ، قابل تجديد نظر خواهی و فرجام خواهی نیز نخواهد بود  .

در صورت بروز مشکل در زمینه افراز و تقسیم مال مشاع می توانید از مشاوره حقوقی وکیل ملکی مورد اطمینان خود در گروه وکالت دعاوی ملکی موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *