عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

مرجع دارای صلاحیت برای صدور قرار جلب

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

مرجع دارای صلاحیت برای صدور قرار جلب

قرار جلب به دادرسی چیست و چگونه است؟ این سوالی است که افکار و ذهن بسیاری از مردم را به خود درگیرکرده و نیاز به توضیح آن است تا بسیاری از افراد با قرار جلب آشنایی داشته باشند.

تفاوت های میان قرار جلب و حکم جلب

منظور از حکم جلب این است که اگر شکایتی بر علیه شخصی انجام شود و مقام قضایی منظور در اینجا همان بازپرس است عدله  شکایت را کافی بداند دستور به احضار متهم میکند که این احضار متهم از طریق برگه ای بنام احضاریه به متهم منتقل میشود.

به متهم ۳ روز مهلت داده میشود که در دادگاه و نزد بازپرس حاضر شود و نسبت به شکایتی که از وی شده توضیحاتی ارائه دهد اما در صورتی که متهم در این مهلت ۳ روزه در دادگاه حاضر نشود مقامات قضایی دستور جلب او را صادر میکنند و حکم جلب وی را در برگه ای بنام برگ جلب نوشته و آن را تحویل مامورین انتظامی میدهند و مامورین او را تحویل بازپرس میدهند. این اقدام انجام شده توسط مامورین را جلب متهم میگویند. برگ جلبی که دست مامورین است امکان دارد سیار هم نیز باشد که مامورین این اختیار را دارند که هرکجا که مهتم دیده شد او را دستگیر و تحویل بازپرس پرونده نمایند.

اما قرار جلب بدین معنی است که در صورتی که علیه شخصی شکایت شود و تحقیقات علیه او و اوضاع و احوال بررسی شد مقامات قضایی یعنی همان بازپرس امکان دارد که چندین تصمیم مختلف بگیرد که یکی از این تصمیمات قرار منع پیگرد و یا منع تعقیب متهم باشد، قراری دیگری که در صورت وجود مواردی خاص صادر میشود قرار موقوفی تعقیب است که این قرار مربوط به زمانی است که متهم فوت کرده باشد و یا اینکه امکان دارد جرم او مشمول مرور زمان شده باشد و دیگر نمیتوان قرار تعقیب صادر کرد

قرار مجرمیت

قرار مجرمیت یعنی اینکه بازپرسی که ناظر بر پرونده است پی به مجرم بودن متهم نماید قرار مجرمیت صادر میکند و بعد از صدور قرار نزد دادستان فرستاده میشود تا دادستان کیفر خواست صادر نماید و پرونده جهت رسیدگی به دادگاه فرستاده میشود.

بازپرسی که بعد از رسیدگی قرار منع پیگرد و یا منع تعقیب برای متهم صادر میکند منظورش از انجام این کار این است که دلیل کافی بر علیه متهم وجود ندارد و یا اینکه به دلایلی جرمی که به متهم نسبت داده شده قابلیت تعقیب ندارد و از این نظر باید رها شود.

نسبت به موضوعی که گفته شد هم شاکی و هم دادستان حق اعتراض و تجدید نظر خواهی دارند و در صورتی که پرونده مورد اعتراض واقع شود جهت رسیدگی پرونده به دادگاه فرستاده میشود  و دادگاه موارد را مورد بررسی قرار میدهد اگر به این نتیجه برسد که قرار منع تعقیب از طرف بازپرس صحیح نیست آن را باطل اعلام میکند و قرار جلب به رسیدگی را صادر مینماید.

قرارجلب به دادرسی

جلب به دادرسی بدین منظور است که اگر دادگاه تشخیص دهد که پرونده دارای قرار مجرمیت و کیفر خواست است قابل طرح در دادگاه است جهت رسیدگی در ماهیت که پرونده در این حالت به بازپرسی بازگردانده میشود و بازپرس موظف است بر اساس نظر دادگاه قرار مجرمیت را برای متهم صادر کند و بر اساس این قرار مجرمیت کیفر خواست نیز صادر میشود و زمانی که پرونده به این مرحله برسد جهت رسیدگی ماهیتی به دادگاه برگردانده میشود.

نکته ای که حائز اهمیت است این است که هنگامی که پرونده ای در دادگاهی که قرار جلب به دادرسی صادر کرده بهتر است جهت رسیدگی مجددا به همان دادگاه فرستاده نشود اما اگر دوباره به همان دادگاه که قرار را صادر کرده فرستاده شود مشکلی نخواهد داشت.

در صورت بروز مشکل می توانید از مشاوره حقوقی وکیل پایه یک دادگستری مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

یک پاسخ به “مرجع دارای صلاحیت برای صدور قرار جلب”

  1. سعيد سلماني زاده گفت:

    دردمون باید به کی بگیم لامصبا یکیتون عدالتی جواب آدم بدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.