عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
021-88373652

مراحل گرفتن انحصار وراثت چیست؟

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

مراحل گرفتن انحصار وراثت چیست؟

وارث یا اشخاصی که در ارث ذی نفع هستند و به نوعی اموال متوفی را متعلق به خود می دانند ، میتوانند از دادگاه تقاضای صدور گواهی انحصار ورثه کنند که مراحل مخصوص به خود را دارد و باید توسط وراث طی شود تا بتوانند به حقوق خود دست پیدا کنند لذا در این مقاله ، مراحل گرفتن انحصار وراثت توضیح داده خواهد شد .

مراحل گرفتن انحصار وراثت

تا زمانی که امر انحصار ورثه انجام نشود ، تقسیم اموال متوفی به وراث طبق سهم آنان به طور رسمی انجام نمی شود.

مراحل گرفتن انحصار وراثت که باید طی شود تا وراث انحصار ورثه انجام دهند ، به شرح زیر است:

– مشخص کردن اشخاصی که برای ارایه دادخواست انحصار ورثه صلاحیت دارند .

– ارائه مدارک مورد نیاز

– ارائه دادخواست به شورای حل اختلاف

– درج در روزنامه های کثیر الانتشار

– اعتراض به گواهی انحصار ورثه

– مالیات و هزینه های انحصار ورثه

– صدور گواهی و تقسیم اموال متوفی

اشخاص صالح برای دادخواست وراثت :

وراث و کسانی که در اموال متوفی نفعی دارند ، می توانند اقدام به دادخواست انحصار ورثه کنند و افرادی که با متوفی نسبتی ندارند ، مجاز به درخواست نیستند ، همچنین چنانچه تعداد وراث زیاد باشد، یکی از آنها میتواند اقدام به درخواست کند یا وکیلی برای این کار استخدام گردد.

مدارک مورد نیاز :

گواهی فوت متوفی ، شناسنامه متوفی، مدارک شناسایی ورثه، اگر متوفی متاهل بوده مدارک ازدواج و شناسایی همسر، اظهار نامه مالیاتی ، لیست اموال و املاک متوفی و نسبت افراد با متوفی همه ی این مدارک باید به شورای حل اختلاف جهت صدور گواهی انحصار ورثه فرستاده شود.

ارائه دادخواست به شورای حل اختلاف : بعد از جمع آوری مدارک و تکمیل کردن آنها بنا به دادخواست ورثه ، به شورا تحویل و تشریفات قانونی پیش بینی شده برای صدور گواهی انجام می گیرد.

درج آگهی در روزنامه :

پس از ملاحظه اسناد توسط شورا ، دستور به درج آگهی در روزنامه ی کثیر الانتشار در یک نوبت با هزینه وراث داده خواهد شد و چنانچه اعتراضی بعد از یک ماه از انتشار آگهی انجام نشد ،شورا گواهی انحصار ورثه را صادر می کند .

اعتراض به گواهی انحصار ورثه :

در موقعی که اعتراضی توسط ورثه یا افراد ذینفع انجام گیرد امر صدور گواهی به تعویق می افتد و بعد از بررسی اعتراض گواهی صادر خواهد شد .

پرداخت مالیات و هزینه :

مالیات ارث متوفی بر اساس میزان و ارزش ارثیه و نسبت وراث با متوفی تعیین خواهد گردید یعنی هر چه نسبت وارث با متوفی نزدیکتر باشد ، مالیات کمتری بر ارث تعلق می گیرد و نحوه محاسبه ی مالیات در قانون تعیین شده است

صدور گواهی و تقسیم اموال متوفی :

در مرحله ی آخر که گواهی صادر شد و در آن معلوم گردید که وراث چه کسانی هستند و سهم هر کدام از ارث چقدر خواهد بود و نسبت آنها با متوفی چه بوده است ، سهم هر کدام مشخص می شود و حق انتقال و فروش آن را خواهد داشت .

در صورت بروز مشکل در زمینه انحصار وراثت می توانید از مشاوره حقوقی وکیل ارث مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها
راه آسان تر برای ارتباط با ما