عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

مراحل رسیدگی به دعوای نفی نسب چیست؟

[تعداد: 15   میانگین:  2/5]

مراحل رسیدگی به دعوای نفی نسب چیست؟

در جامعه اسلامی به امر تشکیل خانواده اهمیت فراوانی داده شده است ، از همین نظام خانواده ، نسب افراد مشخص می گردد و خویشاوندی نسبی ایجاد می شود اما گاهی بنا به شرایطی افراد نسبت به هم دعاوی نفی نسب پیدا می کنند و باید برای اثبات این نفی مراحل مختلفی را طی کنند تا این نفی نسب اثبات گردد ، لذا در این مقاله به بررسی رسیدگی به دعوای نفی نسب پرداخته می شود .

در قوانین مدنی کودکی که در زمان نکاح زوجین متولد شود ، نسب او به آنها بر خواهد گشت و این قانون قاعده فراش نام گذاری شده است ، مگر آنکه پدر فرزند را به دلایلی نفی ولد کند.

در دعاوی نفی نسب ، معمولا کسی که با فرد مورد نظر ، نزدیکی نسبی دارد این نسب را منکر می شود و ادعا می کند، هیچ رابطه ی خونی و نژادی بین آنها وجود ندارد و معمولا نفی نسب از طرف پدر درخواست می شود ، چون در هر حال بخاطر شرایط زایمان مادر نمی توان منکر رابطه ی نسبی بین آنها شد.

مواقعی که نفی نسب موضوع دعوی باشد ، باید ارکانی داشته باشد تا بتوان به آن رسیدگی کرد ؛ مثل رابطه ای که نسب ایجاد شده مشروع باشد نه غیر شرعی یعنی از راه ازدواج باشد نه آزادانه ، دلایل لازم برای اثبات دعوی نفی نسب موجود باشد و در اختیار مراجع قانونی قرار گیرد.

رسیدگی به دعوای نفی نسب

جهت رسیدگی به دعوای نفی نسب باید مراحل زیر را طی نمود :

در مرحله ی اول ، شخصی که ادعای نفی ولد یا نفی نسب دارد باید به دادگاه مراجعه کند و نسبت به امر نفی نسب اقدام کند و باید بتواند با مدارک ثابت کند که فرزند از ازدواج مشروع به وجود آمده است و باید بتواند با مدارک و مستندات پزشکی و آزمایشات نفی نسب خود را به اثبات رساند.

در راه اثبات نفی نسب ، فرد می تواند از شهادت شاهدین نیز استفاده کند .

از آنجا که معمولا پدر ، درخواست نفی نسب را ارائه می دهد ، باید ثابت کند که تولد فرزند طبق قاعده ی فراش نبوده است تا آن را با اسناد و مدارک پزشکی بتواند رد کند ، قاعده ی فراش یک امر معمولی و پذیرفته شده است اما اگر در امر تولد فرزند خیانتی صورت گرفته باشد ، می توان خلاف آن را پذیرفت.

در مرحله ی دوم ؛ دادگاه پس از بررسی اسناد ، مدارک پزشکی و شنیدن شهادت شهود ، رای به نفی نسب صادر خواهد کرد و کسی که نفی نسل برای او صادر گردد ، هیچ ارثی از مدعی نخواهد برد .

در پرونده نفی نسب ، اصل بر این قرار داده شده است که در صورت رای به نفی نسب ، غیر قابل فرجام خواهی خواهد بود ، مگر مواردی که قانون آن را قابل فرجام خواهی بداند  ، زیرا در دعوی نفی نسب از آزمایشات دقیق و حساسی استفاده میشود که قابل انکار نخواهد بود .

در صورت بروز مشکل در زمینه اثبات نسب می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *