عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

مراحل تقسیم ارث حقوقی چیست؟

[تعداد: 10   میانگین: 2.4/5]

مراحل تقسیم ارث حقوقی چیست؟

فوت هر فردی آثار حقوقی زیادی به دنبال دارد و از جهت همین فوت وراث متوفی مالکیت اموال وی را بدست خواهند آورد و لازمه ی اینکه مالکیت به وراث منتقل شود تقسیم ارثیه و انجام انحصار ورثه می باشد ، حتی اگر در مورد اموال متوفی وصیت نامه ای موجود باشد این وصیت از نظر حقوقی تنها در مورد یک سوم اموال وی قابل پذیرش می باشد و مابقی اموال باید طبق قانون انحصار ورثه بین وراث تقسیم گردد اما مراحل تقسیم ارث حقوقی چیست.

تقسیم ارث حقوقی

در رابطه با تقسیم ارث حقوقی اصطلاحات زیر توضیح داده شده است .

انحصار وراثت:

طبق حقوق کشور ما تا زمانی که وراث انحصار ورثه ننمایند حق تقسیم اموال متوفی را نخواهند داشت مگر آنکه این کار را با توافق بین خود انجام دهند در انحصار ورثه وراث باید لیست اموال و لیست وراث و مدارک شناسایی متوفی و وراث را به شورای حل اختلاف آخرین محل سکونت متوفی داده و شورا این اموال و لیست ها را مورد بررسی قرار می دهد و سپس در روزنامه درج آگهی می نماید اگر پس از یک ماه از تاریخ درج آگهی کسی مراتب اعتراض خود را به این شورا اعلام ننماید گواهی انحصار ورثه جهت تقسیم اموال از طرف این شورا صادر خواهد گردید.

مهر و موم کردن ارثیه:

طبق قانون تا زمانی که گواهی انحصار ورثه صادر نگردد و تکلیف وراث متوفی مشخص نشود هیچ کدام از وراث حق دخل و تصرف در اموال متوفی را نخواهند داشت .

لیست اموال متوفی:

لیست کلیه اموال متوفی باید توسط شورا و به درخواست ورثه تهیه شود و بهای اموال مشخص گردد و در این میان باید حتما میزان بدهی متوفی نیز مشخص گردد زیرا شورا جلسه ای تشکیل خواهد داد و از وراث و طلبکاران درخواست می کند تا همه در این جلسه شرکت نمایند.

پذیرش یا عدم پذیرش ارثیه:

در حالتی که ورثه ارثیه را قبول کنند باید پرداخت بدهی متوفی را نیز بر عهده بگیرند و اگر از این کار سر باز بزنند دادگاه با فروش اموال و مصادره آنها به نفع طلبکاران این کار را انجام خواهد داد اما اگر میزان ارثیه به مقداری نباشد که بتوان بدهی متوفی را پرداخت کرد وراث باید این امر را به دادگاه اثبات نمایند.

تقسیم ارثیه:

قانون شرط لازم برای تقسیم اموال متوفی را پرداخت دیون وی می داند و اگر پس از پرداخت دیون چیزی از اموال متوفی باقی ماند طبق تقسیم بندی طبقات وراث بین آنها تقسیم می شود .

نوع دیگری از تقسیم کردن اموال وراث که قانون آن را باطل نمی داند تقسیم توافقی می باشد که در این صورت طلبکاران باید بعد از تقسیم به وراث مراجعه به میزان سهمی که از ارثیه نصیب آنها شده طلب خود را درخواست نمایند.

در صورت بروز مشکل در زمینه انحصار وراثت می توانید از مشاوره حقوقی وکیل ارث مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *