عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

مراحل انحصار وراثت خانه چیست؟

[تعداد: 3    میانگین: 3.3/5]

مراحل انحصار وراثت خانه چیست؟

تقسیم ارث متوفی همواره از جمله مواردی است که موجب درگیری و نزاع میان بازماندگان می شود ، با وجود قوانین تقسیم ارث ، انحصار وراثت و قانون مالیات بر ارث ، همچنان دیده می شود که روند تقسیم میراث متوفی به دلیل عدم تفاهم و سنگ اندازی برخی وراث ممکن تا چندین سال به طول بیانجامد ، در این مقاله بر آن شدیم تا به بررسی انحصار وراثت خانه پرداخته شود .

انحصار وراثت خانه

در رابطه با انحصار وراثت خانه می توان عنوان نمود که انحصار وراثت به معنی تعیین تعداد وراثت و سهم الارث هر کدام از آنها توسط دادگاه می باشد که جهت تقسیم ارث لازم است ، گواهی انحصار وراثت برای وراث صادر گردد ، از این رو با فوت فرد متوفی ، می بایست لیست کلیه اموال منقول و غیرمنقول وی که خانه نیز یکی از این اموال می باشد ، به اداره ی دارایی جهت تعیین مالیات بر ارث تحویل داده شود ، با تسلیم اظهارنامه مالیاتی ، به متقاضی انحصار وراثت رسید تسلیم اظهارنامه مالیاتی داده می شود که این رسید یکی از مدارکی است جهت انحصار وراثت لازم می باشد .

جهت دریافت انحصار وراثت خانه ، متقاضی باید به شورای حل اختلاف آخرین محل سکونت دائمی فرد متوفی مراجعه کرده ، فرم مخصوصی را دریافت کند که در آن باید اسامی کلیه افرادی که از متوفی ارث می برند با مشخصات کامل و نسبت آنها با متوفی درآن درج نماید ، پس از تکمیل فرم ، باید مدارکی مانند شناسنامه و گواهی فوت متوفی ، سند ازدواج متوفی در صورت تاهل ، کپی و اصل شناسنامه های کلیه وراث ، وصیت نامه در صورت وجود ، رسید اظهارنامه ی مالیاتی و استشهادیه تهیه و تحویل گردد .

استشهادیه خانه

استشهادیه ، فرمی است که در آن اسامی وراث متوفی و مشخصات آن درج شده و توسط دو نفر شاهد که متوفی و وراث وی را می شناسند ، امضای ثبتی شده است.
در نهایت ،شورای حل اختلاف متقاضی انحصار وراثت را به دادگاه حوزه ی آخرین محل اقامت دائمی متوفی ارجاع می دهد و دادگاه با هزینه ی متقاضی ، برای یک نوبت در روزنامه های کثیرالانتشار ، موضوع انحصار وراثت خانه ی متوفی را منتشر می کند و چنانچه فردی پیدا نشود که به آن اعتراض داشته باشد ، دادگاه گواهی انحصار وراثت خانه را که بر اساس آن تعداد وراث و سهم الارث هر کدام مشخص شده است ، برای وراث صادر می کند .

پس از پرداخت مالیات بر ارث و بر اساس گواهی انحصار وراثت ، انتقال سهم الارث هر یک از وراث از خانه با سند رسمی انجام خواهد شد و از آنجا که خانه جزء اموال غیرمنقولی است که نمی توان آن را جابجا کرد لذا وراث با توافق یکدیگر می تواند به خرید یا فروش سهم الارث یکدیگر اقدام نمایند .

در صورت بروز مشکل در زمینه انحصار وراثت می توانید از مشاوره حقوقی وکیل ارث مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *