عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

مراحل انحصار وراثت توسط وراث چیست؟

[تعداد: 4   میانگین:  2.3/5]

مراحل انحصار وراثت توسط وراث چیست؟

وراث یک متوفی جهت فروش ، تغییر و هر گونه تصرفی در ارثیه ای که از متوفی به آنها رسیده است ، لازم است که سهم الارث هر یک مشخص گردد که جهت تقسیم قانونی ارث به جای مانده از متوفی لازم است که وراث به دریافت گواهی انحصار وراثت اقدام کنند ، از این رو در این مقاله به بررسی دریافت گواهی انحصار وراثت توسط وراث پرداخته شده است .

انحصار وراثت توسط وراث

در رابطه با انحصار وراثت توسط وراث می توان گفت که صدور گواهی انحصار وراثت برای وراث با تقاضا یکی از آنها به نمایندگی کلیه وراث امکان پذیر می باشد .

وراث متوفی باید لیست کلیه اموال منقول و غیرمنقول او را به اداره ی مالیاتی حوزه محل اقامت متوفی تسلیم نموده تا پس از پرداخت مالیات بر ارث ، رسید آن برای دریافت گواهی انحصار وراثت تسلیم دادگاه گردد .

استشهاديه ، برگه ای است که دو نفر شاهد ،  که هم متوفی را می شناسند و هم وراث را ، اسامی تمامی وراث را و آدرس آنها را در آن می نویسند و امضاء محضری می کنند .

جهت دریافت گواهی انحصار وراثت ، یکی از ورثه باید به شورای حل اختلاف محل مراجعه کرده ، فرم مخصوصی که در آن اطلاعات کلیه وراث مشخص می شود را دریافت و به تکمیل آن اقدام نماید ، پس از آن باید مدارکی مانند ؛ گواهی فوت و شناسنامه ی متوفی ، شناسنامه و کپی برابر اصل کلیه وراث ، سند ازدواج متوفی (در صورت تاهل) ، اظهارنامه ی مالیاتی و استشهادیه را به همراه فرم تکمیل شده ، تسلیم دادگاه نماید.

مراحل انحصار وراثت توسط وراث

پس از ارائه مدارک لازم به دادگاه ، با هزینه وراث ، طی یک نوبت آگهی تقسیم ارث متوفی در روزنامه های کثیرالانتشار منتشر می گردد تا احیانا اگر فردی از وراث یا طلبکاران متوفی خبر ندارد ، با خبر گردد لذا در صورت عدم وجود اعتراض به آگهی ، دادگاه مراحل صدور گواهی انحصار وراثت را طی خواهد کرد .

دادگاه با بررسی مدارک ارائه شده و دقت در صحت مندرجات آن ، به صدور گواهی انحصار وراثت اقدام می نماید که بر اساس آن ، ورثه و اشخاص ذینفع که می توانند حتی طلبکاران باشند ، قادر خواهند بود اموال و مطالبات متوفی را از اشخاص متصرف مطالبه کنند .

پرداخت بدهی های متوفی بر عهده ی وراث او می باشد ، البته هزینه های کفن و دفن و سوگواری متوفی نیز باید از مقدار ارث کسر گردد و هر آنچه از ارث متوفی باقی می ماند ، میان وراث باید به صورت قانونی تقسیم گردد .

در صورت بروز مشکل در زمینه انحصار وراثت می توانید از مشاوره حقوقی وکیل ارث مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *