عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

مراحل قانونی ادعای نسبیت فرزند نسبت به پدر چیست؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 9 میانگین: 3.2]

مراحل قانونی ادعای نسبیت فرزند نسبت به پدر چیست؟

ادعای نسبیت با توجه به مراحل قانونی و پیچیدگی هایی همراه است که به مراحل اثبات آن میپردازیم.

تعریف نسب

نسب در لغت به معنای خویشاوندی و نژاد میباشد و در اصطلاح حقوقی به معنای رابطه خونی بین افراد میباشد. وجود نسب در رابطه نامشروع پذیرفته شده است حتی اگر رابطه زنا مورد قبول واقع نشود از آنجایی که طفل از داشتن نزدیکی زن ومرد بوجود آمده است پس رابطه نسبیت مورد قبول واقع شده است.

اثبات رابطه نسب بین فرزند و پدر

آزمایش DNA که یک آزمایش ژنتیکی میباشد که در تحقیقات قانونی و برای تشخیص هویت از آن استفاده میشود و درصد خطای آن بسیار کم است زیرا انجام این آزمایش بیانگر رابطه بین کودک و پدر احتمالی را نشان میدهد و درصد اینکه شخصی غیر از پدر احتمالی باشد با بررسی تقریب ژنتیکی بسیار کم است.

برای موضوع DNA  دو نظریه متفاوت از جانب مراجع وجود دارد: که دسته اول معتقدند که این آزمایشات برای اثبات نسب حجیت شرعی ندارد و در زمانی میتوان آن را پذیرفت که موضوع برای قاضی قابل پذیرش باشد یعنی با علم به مدارک و اوضاع و احوال یقین پیدا کند که ادعای نسب درست است و دسته دوم اشخاصی هستند که این آزمایشات را فاقد اثر میدانند و این راه را برای اثاب نسب باطل میدانند.

راه دیگر برای اثبات نسب و ادعای نسبیت آزمایش خون میباشد که میزان صحت و اعتبار آن نسبت به آزمایش ژنتیکی (DNA) بسیار کمتر میباشد این آزمایش فقط میتواند برای قاضی به عنوان نشانه و اماره ای مورد استفاده قرار بگیرد و یا حتی راهی باشد برای اقرار خود شخصی که مورد ادعا است.

راه دیگر برای اثبات موضوع اقرار و شهادت شهود است که در صورتی که شخص خود اقرار به موضوع نماید و یا اینکه در زمان وقوع موضوع شاهدی وجود داشته باشد و بتواند نسبت به این موضوع شهادت دهد اثبات نسب را ثابت کرده و قاضی با علم به اقرار و یا شهادت پی به اثبات نسب خواهد برد اما این راهی بسیار دشوار است زیرا امکان حضورشخصی در هنکام وقوع جریان تا حدود بسیار زیادی کم و غیر ممکن است به دلیل همین عدم حضور شهادت شهود کاری دشوار است.

حقوق پدر نسبت به فرزند

نکته ای که باید به آن اشاره کرد این است در صورتی که پدر وجود بچه را انکار کند برای او مجازاتی در نظر گرفته نمیشود مگر اینکه از طریق راه های ذکر شده بتوان خلاف آن را ثابت کرد اما در صورت اثبات نسب پدرباید تمامی حقوق پدری خود را نسبت به فرزند خود انجام دهد و بچه علاوه بر حقوق فرزندی از جانب پدر ارث میبرد.

در صورتی که نتوان برای فرزند از جانب پدر شناسنامه صادر شود این اقدام توسط شناسنامه مادر انجام میشود.

در صورت بروز مشکل در زمینه اثبات نسب می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.