عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
021-88373652

مدت زمان انحصار وراثت چقدر است؟

[تعداد: 71    میانگین: 2.5/5]

مدت زمان انحصار وراثت چقدر است؟

بعد از مرگ متوفی و به جا ماندن ماترک ، طبق قانون باید وراث امر انحصار ورثه را انجام و مراحل قانونی آن را طی کنند که هم هزینه بر و هم زمان بر خواهد بود در اینجا بحث بر سر این موضوع می باشد که برای انجام انحصار ورثه چه مدت وقت لازم است؟ لذا در این مقاله ، مدت زمان انحصار وراثت مورد بحث خواهد بود .

مدت زمان انحصار وراثت 

در فراهم کردن فرم گواهی انحصار ورثه که باید نسبت اشخاص با متوفی و میزان سهم آنان و  مشخصات متوفی و وراث به طور دقیق ذکر شود و همچنین لیست اموال و دارایی ها نام برده شود ، باید به امضا و تایید قاضی برسد که معمولا یک هفته تا ده روز زمان بر خواهد بود این مدت به شرطی خواهد بود که همه ی وراث در امر تهیه مدارک خود نهایت همکاری را داشته باشند و گرنه اگر یکی از وراث در انجام تهیه اسناد و مدارک مربوط به خود تعلل کند ، زمان بیشتری برای جمع آوری اسناد وراث صرف خواهد گردید.

مدت زمان صدور گواهی انحصار ورثه به میزان دارایی متوفی ، بستگی دارد و اگر بهای اموال متوفی بیشتر از ۳۰ ملیون ریال باشد ، طبق ماده ی ۳۶۱ و ۳۶۲ قانون ارث ، باید در روزنامه های کثیر الانتشار آگهی درج شود و اگر کمتر از ۳۰ ملیون ریال باشد به درج آگهی نیاز نیست و اگر بعد از یک ماه از تاریخ درج آگهی ، فردی اعتراض یا ادعایی نسبت به ارثیه نداشت ، گواهی انحصار ورثه صادر می گردد و با ثبت در دفتر رسمی اسناد وراث ، می توانند سهم خود را ارث را منتقل کنند اما اگر کسی اعتراضی داشته باشد ، دادگاه به اعتراض رسیدگی و بعد رای صادر خواهد کرد که این امر نیز خود زمان بر خواهد بود.

زمان لازم برای صدور گواهی انحصار وراثت 

قانون برای روند عادی صدور گواهی انحصار وراثت مدت زمانی بین ۵ تا ۷ ماه را پیش بینی کرده است، البته این مدت زمان روند عادی خواهد بود و در صورت بروز مشکلات یا اختلاف وراث و اعتراض مدت بررسی مدارک وراث زمان بیشتری را صرف خواهد کرد و با توجه به حجم زیادی از این نوع پرونده ها زمان رسیدگی به آنها بیشتر طول خواهد کشید و در نتیجه مدت زمان انحصار وراثت نیز طولانی تر خواهد شد .

قانون یکی از راه حل هایی که برای رفع مشکل زمان بر بودن اخذ گواهی انحصار ورثه را به وراث پیشنهاد کرده ، گرفتن وکیل ارث توسط وراث است تا مدت زمانی که صرف این کار می شود به نصف تقلیل یابد ، در واقع هدف از این کار این است که چون وکیل به موارد قانونی ارث ، بیشتر آشنا می باشد و تجربه و مهارت او می تواند راه گشای مشکل وراث باشد .

در صورت بروز مشکل در زمینه انحصار وراثت می توانید از مشاوره حقوقی وکیل ارث مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها
راه آسان تر برای ارتباط با ما