عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

حصر انحصار وراثت در صورت تخطی از قوانین چه مدت است؟

[تعداد: 2    میانگین: 4/5]

حصر انحصار وراثت در صورت تخطی از قوانین چه مدت است؟

وراث جهت تقسیم اموال بر جای مانده از متوفی ، لازم است ، گواهی انحصار وراثت را که در آن تعداد وراث و سهم الارث هر یک مشخص شده است ، را از دادگاه دریافت کنند ، با صدور گواهی انحصار وراثت ، اموال متوفی با توجه به قوانین تقسیم ارث ، به وراثت منتقل می شود و وراث جهت دخل و تصرف در سهم الارث خود حتما باید پس از صدور گواهی انحصار وراثت ، مالیات بر ارث خود را پرداخت کرده باشند ، از این رو در این مقاله به بررسی مدت زمان رسیدگی به حصر انحصار وراثت در صورت تخطی از قوانین پرداخته شده است .

 حصر انحصار وراثت

در رابطه با حصر انحصار وراثت می توان گفت که تمامی وراث و اشخاصی که دین و حقی بر عهده متوفی داشته اند ، می توانند به عنوان فرد ذینفع درخواست انحصار وراثت را تسلیم شورای حل اختلاف محل اقامت متوفی نمایند که در این صورت ، متقاضی انحصار وراثت می بایست اسامی تمامی وراث و افراد ذینفع را در فرم مخصوصی به منظور گواهی انحصار وراثت صادر می شود ، درج نمایند ، همچنین مدارکی مانند شناسنامه و گواهی فوت متوفی ، سند ازدواج متوفی ، شناسنامه ها وراث ، استشهاديه و اظهارنامه ی مالیاتی و … جهت دریافت گواهی انحصار وراثت لازم می باشد .

حصر انحصار وراثت به معنای محدود کردن گواهی انحصار وراثتی است که  علیه ی آن اعتراض وجود دارد ، لذا با حصر انحصار وراثت تا برطرف شدن ابهامات وارده به گواهی انحصار وراثت ، از تقسیم اموال ممانعت و به شکایات علیه آن رسیدگی خواهد شد .

آیا حصر انحصار وراثت محدود به زمان است؟

در رابطه با انحصار وراثت برای وراث و افراد ذینفع ، قانون و مقرارت خاصی تعیین شده است به گونه ای که در صورت تخطی از قوانین انحصار وراثت ، به صراحت در ماده ی ۱۹۸ قانون آیین دادرسی مدنی عنوان شده است که چنانچه دین یا حقی بر عهده ی فردی ثابت شود ، اصل بر بقای آن می باشد و اگر در صدور حصر وراثت تقلب ، دسیسه ،خدعه ای تحت عناوین مختلف خلاف یا جرمی به اثبات برسد ، در قانون و صراحت ماده اشاره شده ، زمانی برای اعتراض و محدودیت آن تعریف نشده است .

لذا هنگامی که به عمد نام یک یا چند نفر از وراث  در روند انحصار وراثت ، عنوان نشود ، یا اینکه فرد برخلاف واقعیت خود را از وراث متوفی معرفی کند ، فردی خود طلبکار متوفی معرفی نماید و …. ، در هر مرحله ای ، حتی پس از صدور گواهی انحصار وراثت از طریق تقدیم دادخواستی مبنی بر اعتراض به انحصار وراثت ، می توان خواهان رسیدگی به موضوع تخطی از قوانین انحصار وراثت بود و برای این اعتراض هیچ محدودیت زمانی وجود نخواهد داشت .

در صورت بروز مشکل در زمینه انحصار وراثت می توانید از مشاوره حقوقی وکیل ارث مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *