عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

مدارک لازم برای نفی ولد چیست؟

[تعداد: 6   میانگین:  3.7/5]

مدارک لازم برای نفی ولد چیست؟

نفی ولد، در قانون به این معنا به کار رفته است که در مقابل قاعده فراش که تولد کودک از زنی را به شوهر او نسبت می دهد ، مرد بر آن شود که تولد کودک به او منسوب نیست و نفی ولد کند. لذا در این مقاله به بررسی مدارک لازم برای نفی ولد پرداخته می شود .

در نفی ولد ، قاعده فراش نادرست قلمداد می شود و این امر هویت طفل را نامعلوم اعلام می کند .

طبق مواد ۱۱۶۱ و ۱۱۶۲ قانون مدنی ، قانون ناظر بر انکار و رد فرزند بودن طفل از سوی پدر قرار داده شده است.

امر نفی ولد، فقط از سوی کسی که فرزند منسوب به او است یعنی پدر فرزند مورد قبول در محاکم قضایی قرار می گیرد و اگر این دعوی توسط دیگران انجام گیرد ، قابل اعتنا نخواهد بود .

اگر هر فردی ، مجاز به دعوی نفی ولد باشد چون این مورد جز روابط شخصی افراد است و به کیان خانواده ضرر می زند ، موجب ایجاد اخلال در نظم اجتماعی جامعه می شود لذا قانون این کار را منع کرده است .

در ادعای نفی ولد، باید مادر فرزند حضور داشته باشد چون علاوه بر اینکه در صورت اثبات نفی ولد از ارث از شوهر محروم می شود و حضانت فرزند از او سلب می شود به بی عفتی نیز متهم خواهد شد.

در قانون برای ادعای نفی ولد، زمان مشخص یعنی تا دو ماه بعد از تولد کودک در نظر گرفته شده است و اگر در این مدت پدر دعوی در محاکم قضایی نداشته باشد ، کودک منسوب به او خواهد بود و چنانچه بعد از این تاریخ ادعایی شود ، دادگاه برای دعوی قرار رد صادر می کند .

مدارک لازم برای نفی ولد

جهت ارائه مدارک لازم برای نفی ولد در دادگاه از همه ی مدارک و شواهد برای نفی ولد استفاده می شود به شرط آنکه با گمان و حدس نباشد ، یعنی به طور یقین اثبات شده باشد ، مدرک دیگر برای نفی ولد بررسی DNA خون پدر و فرزند یا مادر و فرزند است ، در روند بررسی ادعای نفی ولد ، دادگاه ، هر نوع تحقیق یا اقدام دیگری را که لازم بداند اعمال می کند .

در بحث نفی ولد، که عموما توسط پدر انجام می گیرد ، مرد می تواند از قاعده ” لعان “استفاده کند یعنی در صورتی که مادر طفل زنده باشد در محضر دادگاه با حضور مادر او را در مقابل قاضی به خیانت متهم کند و انکار کند که فرزند متولد شده از او است ، بدون اینکه دلیلی ارائه دهد ، این امر ، موجب حرام شدن زن بر مرد می گردد و اگر به انکار فرزند منجر شود ، دیگر آن فرزند از پدر ارثی نخواهد برد لذا بین آنها هیچ خویشاوندی در میان نخواهد بود.

قانون برای زنی که فرزند او از طرف پدر نفی ولد شده است ، این حق را قائل شده که با حضور در دادگاه از حق خود دفاع کند زیرا اگر این امر نفی ولد به اثبات رسد چه بسا آثار زیان باری هم برای مادر و هم برای فرزند در جامعه در پی خواهد داشت.

در صورت بروز مشکل در زمینه اثبات نسب می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *