عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

محاسبه حق شارژ بر چه مبنایی است؟

محاسبه حق شارژ

با بررسی قانون  و آیین نامه اجرایی تملک آپارتمان ها ، مشاهده می شود که محاسبه حق شارژ بر مبنای دو روش قانونی و قراردادی امکان پذیر می باشد. با انتخاب  و اجرای هر یک از این دو روش توسط مالکان ساختمان، عمل نمودن به آن برای همه ی اهالی ساختمان الزامی می گردد.

محاسبه حق شارژ بر مبنای  روش قانونی

بر اساس ماده ۴ قانون تملک آپارتمان ها، سهم و حقوق و همچین تعهداتی که هر یک از مالکان قسمتهای اختصاصی دارا می باشند با نسبت مساحت ملک اختصاصی آن ها به مجموع مساحت تمام قسمتهای اختصاصی آن ساختمان متناسب می باشد؛ ولی هزینه هایی که با میزان مساحت زیر بنای اختصاصی هر یک از مالکان ارتباط ندارد، شامل این موضوع نمی باشد و در این گونه موارد هزینه ها به صورت مساوی بین مالکان تقسیم می گردد.  البته اگر مالکان روش دیگری را جهت تقسیم نمودن حقوق ، تعهدات و مخارج پیش بینی کرده باشند می توانند به آن روش عمل کنند. همچنین پرداخت هزینه های مشترک برای تمام مالکان الزامی است حتی در مواردی که ملک مورد استفاده قرار نگیرد.

مطابق تبصره ۳ همین ماده در صورتی که نحوه استقرار حیاط، تراس و یا بالکن به گونه ای باشد که همه ی واحد های مسکونی ساختمان به آن دسترسی نداشته و نتوانند از آن استفاده کنند، هزینه های تعمیر و نگهداری آن قسمت ها فقط بر عهده ی استفاده کنندگان آن قسمت می باشد.

محاسبه حق شارژ بر مبنا روش قراردادی

قانونگذار مالکین آپارتمان ها را در تعیین حق شارژ فقط به روشی که در قانون تملک آپارتمان ها پیش بینی شده است، محدود نکرده و ذیل ماده ۴ قانون تملک آپارتمان ها پس از بیان نحوه ی قانونی تقسیم و تعیین حق شارژ هریک از مالکین ساختمان ها، این نکته قید گردیده است که مالکان می توانند از روش های دیگر  نیز برای محاسبه حق شارژ استفاده کنند. در ماده ۲۳ آیین نامه اجرایی نیز به این موضوع اشاره گردیده مالکان در صورتی برای پرداخت هزینه های مشترک روشی را پیش بینی نکرده باشند می توانند به روش قانونی که در ماده ۴ قانون تملک آپارتمان ها آمده است، عمل نمایند.

بنابراین مشاهده می شود که قانونگذار  دست مالکان ساختمان را در نحوه ی تعیین حق شارژ باز گذاشته و به آنها اجازه داده که بتوانند  بر حسب شرایط خود روش خاصی را برای محاسبه حق شارژ استفاده نمایند. بر همین اساس است که محاسبه حق شارژ با معیار های مختلفی می تواند صورت گیرد.  روش محاسبه حق شارژ بر اساس واحد، متراژ، نفر ، تلفیقی از این موارد  به عنوان مثال محاسبه حق شارژ به روش  شارژ متراژی + شارژ نفری و … و یا روش محاسبه حق شارژ بر اساس هزینه های مناسب مجتمع های مسکونی  نمونه هایی از این روش ها می باشد.

در صورت بروز مشکل در زمینه وکالت دعاوی ملکی می توانید از مشاوره حقوقی وکیل ملکی مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها:

یک پاسخ به “محاسبه حق شارژ بر چه مبنایی است؟”

  1. علی حاجیلو گفت:

    سلام ضمن تشکر از مطلب مفیدی که ارائه فرمودید لطفاً بفرمایید در محاسبه متراژی شارژ واحدی که تراس دارد ایافقط قسمت مسقف محاسبه میشود یا اینکه متراژ آن واحد زیر بنا قسمت مسقف وغیرمسقف( تراس )می‌باشد همچنین در احتساب قدرالسهم آن واحد نسبت به ایزوگام پشت بام متراژ آن واحد چگونه درنظر گرفته میشود مثال واحد زیر ین ۱۵۰ متر واحد بالا ۱۳۰ متر با ۲۰متر تراس می‌باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *